Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Bezpłatne badania jelita grubego w SPSK Nr 4

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie można wykonać kolonoskopię w ramach programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego. Badanie jest bezpłatne, wykonywane bez skierowania i w znieczuleniu.

Zadaniem programu finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest ograniczenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego. A jest on drugim, po raku płuca, najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Co roku w naszym kraju notuje się około 18 tysięcy nowych zachorowań.

Rak jelita grubego powstaje ze zmian łagodnych – polipów. Są one stwierdzane u około 25 procent badanych w wieku 50-65 lat nieprezentujących jeszcze żadnych objawów alarmowych ze strony jelita grubego. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która pozwala na usunięcie zmian w jelicie, a tym samym uniemożliwienie przekształcenia się ich w złośliwe zmiany nowotworowe jelita grubego.

– Kolonoskopia przesiewowa, którą proponujemy pacjentom, ma na celu wykrywanie wszystkich wczesnych zmian nowotworowych, w tym również polipów, które mogą transformować w stronę patologii nowotworowych. Jednocześnie przy okazji badania kolonoskopii przesiewowej usuwamy wszystkie nieprawidłowości w jelicie – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Halina Cichoż-Lach kierująca Klinicznym Oddziałem Gastroenterologii SPSK Nr 4 w Lublinie. – Następnie usunięty materiał jest przekazywany do badania histopatologicznego, dzięki któremu można ocenić, jaki był charakter zmiany i czy została ona usunięta w całości, jak również ustalić termin kolejnej kolonoskopii.

Wczesne wykrycie nowotworu jest bardzo istotne i wpływa na dalsze leczenie pacjenta.

– Celem programu jest wykrywanie i usuwanie wczesnych zmian przednowotworowych, wszelkich polipów, z których w przyszłości mogłyby się wytworzyć groźne zmiany nowotworowe. W mojej praktyce stwierdzałem już u niektórych pacjentów zmiany nowotworowe rozległe, które swój początek miały w polipie. Wykonana kilka lat wcześniej kolonoskopia z pewnością uchroniłaby te osoby przed operacją chirurgiczną i towarzyszącymi jej radioterapią lub chemioterapią – podkreśla dr n. med. Mariusz Szczerbiński, specjalista Klinicznego Oddziału Gastroenterologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

Kwalifikacja do badań

Do badań profilaktycznej kolonoskopii kwalifikują się osoby bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat oraz spełniają kryteria wiekowe:
∙ 50-65 lat
lub
∙ 40-49 lat, posiadające krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo), u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Do badania w programie pacjenci kwalifikowani są na podstawie ankiety. Badania wykonują lekarze specjaliści gastroenterologii – doświadczeni endoskopiści, pracownicy Klinicznego Oddziału Gastroenterologii.

Na czym polega badanie?

Program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym:
∙ pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy,
∙ usunięcie polipów wielkości do 15 mm,
∙ poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów, ∙ wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową.

Znieczulenie

Kolonoskopii nie należy się obawiać. Badanie jest precyzyjne i trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych kolonoskopia może być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym. Odczuwany przez pacjenta dyskomfort jest zmniejszony do minimum.

Program bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego w SPSK Nr 4 w Lublinie jest realizowany od początku grudnia 2022 roku. Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.

– Rak jelita grubego na wczesnym etapie jest niemal całkowicie wyleczalny. Dlatego zachęcamy wszystkich pacjentów do wykonywania kolonoskopii przesiewowej w celu poszukiwania zmian o charakterze przednowotworowym, żeby ubiec pojawienie się zaawansowanej patologii – zaznacza prof. Cichoż-Lach. – Apelujemy do wszystkich Państwa, aby zgłaszali się na badanie kolonoskopowe tym bardziej, że to badanie wcale nie musi być niemiłe. Mamy możliwość zastosowania sedacji, czyli badanie można odbyć w znieczuleniu – dodaje specjalistka.

Rejestracja oraz informacje dotyczące badania:
∙ nr tel. 81 724 46 73,
∙ nr tel. 81 724 45 32,
∙ lub w Sekretariacie Kliniki Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową SPSK Nr 4 w Lublinie, ul. Dr K. Jaczewskiego 8.

Bezpłatne badania jelita grubego w SPSK Nr 4

(fot. pixabay.com\ źródło SPSPK4)

7 komentarzy

 1. Jeden numer nie istnieje a drugi to urząd wojewódzki.
  gratuluję rzetelności.

  • Prosimy przekazać gratulacje do SPSK4, ponieważ to podmiot przekazał numery telefonów do rejestracji. Pierwszy z nich jest zajęty, przed chwilą dzwoniliśmy, drugi nie zgłasza się. Pozdrawiamy

   • Mimo wszystko redakcja powinna zweryfikować informacje które zamieszcza, to że przekazał je szpital nie oznacza, ze muszą być w stu procentach pewne.

    • Co mamy weryfikować? Dzwonić na podane numery i pytać, czy ktoś je tam odbiera? Trochę nie rozumiemy tych nielogicznych uwag.

 2. Z tym znieczuleniem też nie tak , dzwoniłem i i tylko miejscowe robią , a w ogólnym nie ma ….?

 3. Jak zawsze, wszystko ładnie tylko na zewnątrz a rzeczywistość okazuje się polską normą

 4. Biore dwa razy

Z kraju

Polityka i społeczeństwo