Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Bezpłatna komunikacja miejska dla seniorów. Radni zgodzili się jednogłośnie

Lubelscy radni praktycznie jednogłośnie zadecydowali o bezpłatnych przejazdach komunikacją miejską dla seniorów. Padły propozycje objęcia ulgą kolejnych grup: emerytów oraz kierowców.

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Lublin, radni zajmowali się projektem uchwały zapewniającej seniorom bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Darmowe podróżowanie autobusami i trolejbusami w Lublinie dla osób starszych było jedną z obietnic złożonych przez prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka w jego kampanii wyborczej. Jak wyjaśniał, jest to kolejna, po Karcie Seniora i rozwijanych Klubach Seniora, oferta miasta skierowana dla osób w starszym wieku.

Radni jednogłośnie zatwierdzili prezydencki projekt, 29 z nich głosowało za, żaden nie był przeciw, zaś jedna osoba wstrzymała się od głosu. Radni PiS, choć zagłosowali za, wyrażali swoje obawy, że darmowe przejazdy dla kolejnej grupy osób spowodują podwyżkę biletów komunikacji miejskiej. Uzyskali jednak zapewnienie, że jeżeli dojdzie do podwyżki to z powodu drastycznego wzrostu cen energii elektrycznej, jaką zasilane są trolejbusy, a nie z powodu wprowadzonej ulgi. Wtedy zaproponowali, aby darmową komunikacją objąć jeszcze emerytów. Padła też propozycja bezpłatnych przejazdów dla kierowców, którzy zamiast swoimi autami, będą podróżować komunikacją miejską.

Czwartkowa decyzja radnych sprawi, że każdy kto ukończy 65 rok życia będzie mógł podróżować autobusami i trolejbusami bezpłatnie. Obecnie takie prawo mają osoby, które ukończyły 70 rok życia. Jak obliczono, z uprawnienia skorzystają około 23 tysiące osób, rocznie ulga ta ma kosztować miasto ok. 8 mln złotych. Co ważne, prawo do bezpłatnych przejazdów będą mieli nie tylko mieszkańcy Lublina, lecz każda osoba mająca powyżej 65 lat. Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. Zmiany będą mogły więc zacząć obowiązywać najpóźniej od 1 kwietnia.

Będzie to kolejna grupa uprawniona do bezpłatnych przejazdów lubelską komunikacją miejską. Od 1 stycznia 2018 roku za darmo jeżdżą uczniowie publicznych i niepublicznych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez Gminę Lublin. Ulga obowiązuje do ukończenia 16 roku życia. Bezpłatnie środkami transportu publicznego podróżować mogą także dzieci, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osoby słabowidzące z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz weterani wojenni.

(fot. lublin112.pl)

11 komentarzy

  1. Ja bym zaproponował przed jesiennym wyborami wszystkim emerytom i rencistów darmową komunikację a nie od 65
    no i od wieku emerytalnego odejmować proporcjonalnie okres za wychowanie każdego dziecka a nie tylko od czwartego.

  2. Radni PIS też byli za? Niebywałe. To trzeba odnotować w kronikach ?

  3. Niedawno mieliśmy zapitalać do 67 roku a teraz 65 to senior? Kuźwa nagła zmiana ? 8 mln zł. jak to obliczyli? Kpina!

  4. No to ciekawe. MPKami za darmo jeżdżą emeryci, inwalidzi, młodzież, dzieci, słabo widzący oraz weterani wojenni. To kto tam kupuje te bilety po 4 złote skoro cała reszta ludzi chcących jeszcze w tym kraju pracować wybierze samochód żeby nie wąchać wspaniałych aromatów MPKowych…

  5. No prosze PISuary za …. im te darmowe bilety PO prostu sie należały ot co…

    • Nie żeby coś, ale Platformersi też byli za. Oj, hipokryzja level hard, tęczowcu.

  6. Nieprawdą jest to, co autor pisze o ulgach młodzieży (na stronie MPK Jest trochę co innego). Więc jak ustosunkować się do reszty artykułu….?

  7. Nie ma czegos takiego jak darmowe bilety. Dla wszystkich pozostalych zdrozeją,albo miasto rozdysponuje publiczne pieniadze z podatkow na przywileje dla emerytow. Nie ma nic za darmo. Zawsze zaplaci czlowiek pracujacy.

  8. 8 mln dla emerytow jest, a na godne podwyzki dla kierowców brak! Kiedy w końcu ten strajk?

Z kraju