Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Będzie przedłużenie ul. Lubelskiego Lipca w kierunku ul. Jana Pawła II. Lublin otrzymał 65 mln zł na ten cel

To już pewne. Niebawem ma zostać ogłoszony przetarg na budowę przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca 80. Miasto otrzymało na ten cel rządowe środki.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Są to fundusze, których celem jest wspieranie samorządów w całym kraju, które na skutek kryzysu wywołanego najpierw pandemią a później sytuacją na Ukrainie, zmagają się ze zmniejszonymi dochodami. Wśród beneficjantów, które otrzymały bezzwrotne dotacje na inwestycje, jest Lublin. Do miasta trafi 65 mln zł na budowę przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca.

Obecnie dwujezdniowa trasa, posiadająca po trzy pasy ruchu w każdym kierunku biegnie od placu Bychawskiego i kończy się za stadionem Arena Lublin. Kierowcy, poruszający się w kierunku ul. Jana Pawła II, muszą zjechać w ul. Cukrowniczą, która jest łącznikiem z ul. Krochmalną, a następnie w ten sposób dotrzeć do ronda Represjonowanych Żołnierzy Górników u zbiegu ul. Krochmalnej i Diamentowej.

Miasto o środki na przedłużenie drogi, która ma znacznie usprawnić ruch w tej części miasta, jak też zapewnić łatwiejszy dojazd do powstającego właśnie Dworca Metropolitarnego, starało się od dawna. Teraz, dzięki przekazanym przez rząd funduszom zapewnia, że jest gotowe, aby już w czerwcu ogłosić przetarg na budowę trasy.

Wiadomo już, że na skutek znacznego wzrostu cen materiałów i usług, zwłaszcza w branży budowlanej, mająca zapewnić finansowanie inwestycji kwota będzie zbyt mała. Jednak jest już deklaracja urzędników, że dodatkowe środki zostaną zapewnione. Na ten cel najprawdopodobniej zostanie zaciągnięty kredyt.

Projekt zakłada przedłużenie trasy w takiej samej formie, jaką ma obecnie, do tego dochodzi budowa chodników i ścieżek rowerowych wzdłuż całego jej przebiegu. Powstaną również dwa skrzyżowania: z ul. Włościańską i Cukrowniczą, oba wyposażone w sygnalizacje świetlne.

Aby zapewnić obsługę komunikacyjną pobliskich ulic, konieczna będzie również przebudowa m.in. ul. Ciepłej, Włościańskiej, Przeskok oraz Dzierżawnej, a także kilku innych, lecz już w znacznie mniejszym stopniu. Aby inwestycja została zrealizowana, niezbędne jest także wyburzenie kilkudziesięciu domów, jakie znajdują się na terenie, po którym ona pobiegnie. Termin zakończenia inwestycji planowany jest na koniec czerwca 2025 r.

(fot. GSV)

35 komentarzy

 1. A moze by tak najpierw cos zrobic z Gleboka, Sowinskiego, Krasnickimi, Pulawska czy Popieluszki? Na pewno sa dzisiatki rownie dziurawych drog w miescie, wspomnialem tylko te na ktorych osobiscie najczesciej niszcze sobie auto.

  • LOL nie widziałem aby przy głębokiej albo sowińskiego p r z y p a d k i e m pewien miliarder budował boiska… więc po co te ulice remontować?

 2. dostali 66 milionów, więc najniższa oferta będzie na 90 baniek. poczekają rok, brakujące pieniądze „się znajdą” i zapłacimy 90 milionów za nieco ponad kilometr drogi oddanej do użytku w 2025.

 3. Lubelski kierowca

  I gdzie teraz ten policjant z uszami będzie poprawiał bezpieczeństwo…

 4. Skrzydło Bata

  Miasto Otrzymało Rządowe Środki – przecież są to nasze pieniądze, pieniądze z naszych podatków więc niech p. Soboń nie będzie taki dumny. Niech się lepiej wypowie o Ostrołęce.

 5. Zana,Orkana,Unii,Graffa,Staszica reprezantacyjne Lublina ulice
  fragmenty Kraśnickiej ,Sowińskiego,Kunickiego
  kompleks skrzyżowań przy Grafa i Hutniczej
  Nadbystrzycka !!! Gradobicie

 6. Ja bym dał te pieniądze ukraincom

 7. Nareszcie.

 8. Zamykają Żeglarską na 6 miesięcy, a Janowską już teraz trudno nazwać ulicą a cały ruch na nią się przerzuci 🙁

 9. Wszystko przez ten … PiS

Wiadomości z info112