Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Będzie można wspólnie zrealizować inwestycję mieszkaniową. Rząd przyjął projekt ustawy

Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy, która umożliwi tworzenie w Polsce kooperatyw mieszkaniowych. Polacy będą mogli wspólnie kupić grunt i zbudować na nim budynki wielorodzinne czy domy lub kupić budynki i je wyremontować. Będą też nowe zasady w gwarantowanym kredycie mieszkaniowym.

Nowe rozwiązania zawiera projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych. Ich wejście w życie planowane jest na początek przyszłego roku.

– Kontynuujemy nasze działania mające zwiększyć dostępność mieszkań na rynku. Wprowadzamy kolejne rozwiązania, które pomogą w ich zakupie i budowie. Grupa osób będzie mogła wspólnie zrealizować inwestycję mieszkaniową, dostosowaną do swoich potrzeb i preferencji. Wychodząc naprzeciw sytuacji na rynku mieszkaniowym, dostosowujemy też gwarantowany kredyt mieszkaniowy do obecnych realiów. Zmiany pozwolą większej liczbie Polaków skorzystać z kredytu udzielanego ze wsparciem państwa – informuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Kooperatywy mieszkaniowe

Kooperatywa mieszkaniowa to grupa osób fizycznych działających wspólnie na podstawie umowy. Mogą one kupować grunty i budować na nich budynki wielorodzinne lub zespoły budynków jednorodzinnych lub kupować istniejące budynki i je remontować. Zgodnie z ustawą w ramach inwestycji kooperatyw muszą powstać co najmniej 3 lokale mieszkalne.

– Dodatkowo regulujmy zasady sprzedaży nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości. Preferencyjne zasady są kierowane do kooperatyw i do nowych spółdzielni mieszkaniowych. Wśród nich m.in. możliwość udzielenia przez gminę kupującemu bonifikaty od ceny nieruchomości. Koszt bonifikaty pokryje państwo – gmina będzie mogła się ubiegać o tzw. grant na infrastrukturę – wskazuje wiceminister Piotr Uściński. Szacujemy, że z tego tytułu do 2031 r. trafi do gmin ok. 10 mln zł.

Zmiany w programie Mieszkanie bez wkładu własnego

Z uwagi na zmianę uwarunkowań dotyczących rynku kredytów hipotecznych wprowadzamy nowe zasady w programie gwarantowanych kredytów mieszkaniowych.

– To działania wspierające Polaków i ochraniające przed negatywnymi skutkami wojny w Ukrainie. Pozwolą one większej liczbie osób wziąć udział w programie – zaznacza minister Buda.

Najważniejsze zmiany:

– Umożliwieniu wniesienia większego wkładu własnego – z 10% do 20%.
– Umożliwienie skorzystania ze spłat rodzinnych osobom, które zgromadziły środki na pokrycie 20% wartości nieruchomości, a do 25% w przypadku kredytobiorców, którzy zaciągną kredyty o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej.
– Zniesienie przepisu o minimalnej wysokości gwarancji.
– Podniesienia limitu ceny metra kwadratowego dla lokali nabywanych na rynku pierwotnym i wtórnym.
– Zmiana nazwy programu na program „Rodzinnych Kredytów Mieszkaniowych”.
– Rozwiązania pozwalające większej liczbie osób zakwalifikować się do programu będą również wspierały proces stopniowego zwiększania udziału w bardziej bezpiecznych kredytach mieszkaniowych o stałej stopie procentowej lub okresowo stałej stopie procentowej.

(fot. pixabay.com)

4 komentarze

  1. Ta kooperatywa to chyba specjalna luka dla cwaniaków i protegusów, aby mogli zainwestować bez zakładania spółki, a potem odsprzedać albo wynająć. Jak już ktoś decyduje sie budować dom, to woli sam dla siebie i mieszkać w calości na swoim.

  2. Już czekam na Januszy biznesu, którzy wejdą w patodeveloperkę

  3. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

    Napisano: „Szacujemy, że z tego tytułu do 2031 r. trafi do gmin ok. 10 mln zł.” – czy te 10 milionów co to „trafi” dotyczyć ma Polski, regionu, jednej gminy, czy (daj Boże) tych trzech, którzy utworzą „kooperatyw”.
    Mo jak nawet tylko na gminę, 10 „baniek” to chyba jakaś symbolika…

  4. Typowe dla pisiorow się wydrukuje i sie da pieniądze a co tam inflacja kupiliśmy sobie hotel w szwajcari jak by ktoś nas chciał wynieść na widłach

Z kraju