Będą protestować przeciwko wycince około 100 drzew przy al. Racławickich

Na jutro zaplanowany jest protest organizowany przez Miasto dla Ludzi – Lubelski Ruch Miejski i Górki Czechowskie – wietrznie zielone przeciwko wycince drzew przy Al. Racławickich.

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie zakłada m.in. wycięcie ok. 100 drzew, zaś z tymi w rejonie ul. Lipowej i Poniatowskiego daje sumę około 200 drzew. Zniknąć mają także niemal wszystkie żywopłoty, a wiele drzew zagrożonych będzie uszkodzeniem podczas prac i obumarciem.

Protestujący uważają, że przebudowa ulicy jest potrzeba, ale można ją przeprowadzić w sposób nieinwazyjny dla przyrody. Projekt nie ma za wiele wspólnego ze zrównoważonym rozwojem, ponieważ promuje transport samochodowy w centrum miasta, a nie alternatywne środki komunikacji.

Jak informują organizatorzy, protest ma charakter ostrzegawczy i jest połączony z konferencją prasową prowadzoną z drzewa, ponieważ jest to jedna z form obrony zasobów naturalnych.

Protest rozpocznie się o godzinie 16 na Al. Racławickich przy skrzyżowaniu z al. Długosza, w rejonie Kościoła Garnizonowego. Przeciwnicy wycinki drzew mają także pojawić się dzień później, na czwartkowym posiedzeniu Rady Miasta.

___________________________

Ważna rola drzew w mieście:

– produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. 10 metrowe drzewo (typowe liściaste miejskie drzewo alejowe) produkuje średnio 118 kg tlenu na rok.
– oczyszczają powietrze – mniejsze cząsteczki pochłaniają, większe osiadają na liściach i gałęziach. Dzięki temu potrafią ograniczyć zapylenie powietrza nawet do 75%. Oczyszczają głównie z amoniaku, dwumetylobenzenu i formaldehydu,
– zbierają wodę – mają zdolność do retencjonowania wody w miastach, w których najczęściej wody jest mało, a także powodują zwiększenie zdolności gruntu do wchłaniania (infiltracji) nadmiaru wody opadowej.
– odparowują wodę (transpiracja), nawilżając często nadmiernie przesuszone i zapylone powietrze w mieście,
– pełnią funkcję izolacyjną – ograniczając negatywny wpływ hałasu oraz zanieczyszczeń powietrza na mieszkańców,
– cień drzew zmniejsza wydatki energetyczne, wydłuża również trwałość chodników i dróg,
– ochładzają powietrze – różnica temperatur między centrami miast, gdzie tej zieleni jest stosunkowo mało, a przedmieściami, gdzie jest jej więcej, może dochodzić nawet do 4 stopni C.
– zwiększają wartość nieruchomości z nimi sąsiadujących,
pozytywnie wpływają na zdrowie psychiczne ludzi – drzewa to kontakt z naturą, obniżają poziom stresu i działają wyciszająco (szum liści, śpiew ptaków),
– olbrzymie walory estetyczne – odpowiednio dobrane i pielęgnowane cieszą oczy, podkreślają walory architektury,
– poprawiają bezpieczeństwo – badania wykazały, że posadzenie drzew wśród budownictwa wielorodzinnego obniża poziom agresji wśród mieszkańców aż o ok. 52%!
– zwiększają (wbrew stereotypom) bezpieczeństwo na drogach – udowodniono, że kierowcy jadą wolniej na drogach, przy których rosną drzewa.

(fot. FB Miasto dla Ludzi – Lubelski Ruch Miejski i Górki Czechowskie – wietrznie zielone)

Zobacz również

28 komentarzy

 1. I prawidłowo. Wycinać te pachruścia. Miasto to nie las!

 2. Kolejny super wymysł, jak nie barany na górkach to wyrypanie wszystkich prawie drzew na racławickich. Mieliście szanse na wyborach i nie skorzystaliście to teraz macie .

 3. Co to znowu za chory pomysł. Brawo dla tych co głosowali na Żuka… niebawem będziecie mieszkać w zalanym betonem mieście bez odrobiny zieleni a wizytówka lublina będzie kolejną zwykłą szarą ulicą.

 4. Chory kraj !!!!!

  • a miasto jeszcze bardziej,
   jakoś nie mamy szczęścia do władzy w tym mieście, bo Pruszon był z Pisu a i tak działał podobnie, po prostu w tym mieście chyba Prezydent to tylko fasada do legitymowania układu, faktycznie od lat rządzi mafia developerska, niech ktoś powie dlaczego urban z piątkiem budują apartamentowiec między csk i hotelem? skoro plan tego nie przewidywał? albo dlaczego miasto sprzedaje teren, pozwala developerowi wybudować tam budynek, który następnie wynajmuje na urzędy, żebyśmy wszyscy jako podatnicy składali się na czynsze z dzierżawy dla developerskich znajomków?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.794zł 0.51%
  • GBP 5.2622zł 0.25%
  • EUR 4.5539zł -0.25%
  • CHF 4.145zł -0.13%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS