Będą protestować przeciwko wycince około 100 drzew przy al. Racławickich

Na jutro zaplanowany jest protest organizowany przez Miasto dla Ludzi – Lubelski Ruch Miejski i Górki Czechowskie – wietrznie zielone przeciwko wycince drzew przy Al. Racławickich.

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie zakłada m.in. wycięcie ok. 100 drzew, zaś z tymi w rejonie ul. Lipowej i Poniatowskiego daje sumę około 200 drzew. Zniknąć mają także niemal wszystkie żywopłoty, a wiele drzew zagrożonych będzie uszkodzeniem podczas prac i obumarciem.

Protestujący uważają, że przebudowa ulicy jest potrzeba, ale można ją przeprowadzić w sposób nieinwazyjny dla przyrody. Projekt nie ma za wiele wspólnego ze zrównoważonym rozwojem, ponieważ promuje transport samochodowy w centrum miasta, a nie alternatywne środki komunikacji.

Jak informują organizatorzy, protest ma charakter ostrzegawczy i jest połączony z konferencją prasową prowadzoną z drzewa, ponieważ jest to jedna z form obrony zasobów naturalnych.

Protest rozpocznie się o godzinie 16 na Al. Racławickich przy skrzyżowaniu z al. Długosza, w rejonie Kościoła Garnizonowego. Przeciwnicy wycinki drzew mają także pojawić się dzień później, na czwartkowym posiedzeniu Rady Miasta.

___________________________

Ważna rola drzew w mieście:

– produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. 10 metrowe drzewo (typowe liściaste miejskie drzewo alejowe) produkuje średnio 118 kg tlenu na rok.
– oczyszczają powietrze – mniejsze cząsteczki pochłaniają, większe osiadają na liściach i gałęziach. Dzięki temu potrafią ograniczyć zapylenie powietrza nawet do 75%. Oczyszczają głównie z amoniaku, dwumetylobenzenu i formaldehydu,
– zbierają wodę – mają zdolność do retencjonowania wody w miastach, w których najczęściej wody jest mało, a także powodują zwiększenie zdolności gruntu do wchłaniania (infiltracji) nadmiaru wody opadowej.
– odparowują wodę (transpiracja), nawilżając często nadmiernie przesuszone i zapylone powietrze w mieście,
– pełnią funkcję izolacyjną – ograniczając negatywny wpływ hałasu oraz zanieczyszczeń powietrza na mieszkańców,
– cień drzew zmniejsza wydatki energetyczne, wydłuża również trwałość chodników i dróg,
– ochładzają powietrze – różnica temperatur między centrami miast, gdzie tej zieleni jest stosunkowo mało, a przedmieściami, gdzie jest jej więcej, może dochodzić nawet do 4 stopni C.
– zwiększają wartość nieruchomości z nimi sąsiadujących,
pozytywnie wpływają na zdrowie psychiczne ludzi – drzewa to kontakt z naturą, obniżają poziom stresu i działają wyciszająco (szum liści, śpiew ptaków),
– olbrzymie walory estetyczne – odpowiednio dobrane i pielęgnowane cieszą oczy, podkreślają walory architektury,
– poprawiają bezpieczeństwo – badania wykazały, że posadzenie drzew wśród budownictwa wielorodzinnego obniża poziom agresji wśród mieszkańców aż o ok. 52%!
– zwiększają (wbrew stereotypom) bezpieczeństwo na drogach – udowodniono, że kierowcy jadą wolniej na drogach, przy których rosną drzewa.

(fot. FB Miasto dla Ludzi – Lubelski Ruch Miejski i Górki Czechowskie – wietrznie zielone)

Zobacz również

28 komentarzy

 1. nie da się po prostu położyć nowego asfaltu na Racławickich? trzeba wyciąć drzewa narąbać co 50m wysepek świateł, ścieżek rowerowych, torów kolejowych i nie wiem czego jeszcze?

  • Zdelegalizować

   Właśnie, ścieżki rowerowe, a na co to, komu to potrzebne, dlaczego?

  • napewno nie bmw

   Właśnie. Wymiana asfaltu byłą by bardzo dobra i jest pięknie z tymi drzewami. Ale nie jakiś ambitny projektant wymyśli sobie pewnie jakieś wysepki. Na czole niech sobie wysepkę postawi.

   • Jak by wymienili tylko asfalt to okazało by się, że to najdroższy asfalt na świecie… a tak gigantyczne koszy można wytłumaczyć wszystkimi tymi wysepkami, barierkami, sygnalizacjami … bo to, że trzeba wała ukręcić na każdej inwestycji to nie podlega dyskusji….

    • a no właśnie, ktoś wie ile kosztuje jeden sygnalizator? gdzieś coś pamiętam, że chyba nawet ok 8000zł? czy to prawda? i czy to dlatego komuś zależy żeby nawalić ich jak najwięcej?

  • z pianą na pysku

   Trzeba wyciąć drzewa bo to poprawi wentylację miasta – dbają o wentylację miasta „ekolodzy”

  • nie żebym był przeciwko ścieżkom, ale da się to zrobić z głową, w co nie wieże w Lublinie w Polsce, mieście cudów, na przykładzie którego można się uczyć jak wydawał miliony na coś co działa gorzej niż przed zmianą i generalnie jak dużo robić niczego nie poprawiając

 2. A co dalej z górkami, wie ktoś?

 3. „Projekt nie ma za wiele wspólnego ze zrównoważonym rozwojem, ponieważ promuje transport samochodowy w centrum miasta, a nie alternatywne środki komunikacji.” – co za bzdury. Buspasy i drogi rowerowe to właśnie tzw. zrównoważony rozwój.

 4. Do roboty niech się wezmą a nie tylko protestować

 5. „wietrznie zielone przeciwko wycince drzew” – co to są te wietrznie zielone?

 6. Wszystko wyciąć… stary las zaorać bo deweloperzy już się duszą na Porębie. A co tam jakiś smog itp…. budować osiedla do samego zalewu ! Brawo WY !

  • ...................

   tak jest -wyciąć, zalać betonem i asfaltem- i zero zieleni- chorzy są

 7. Będzie jak na Nałęczowskiej – morze asfaltu i betonu, w upały ciężko dojść do przystanku, można odparować po drodze

 8. Jasne! Niech wszystkie drzewa wytną sku…! a my będziemy oddychać spalinami – może się wytrujemy i będzie mniejszy tłok we wciąż zadłużonych i zamykanych szpitalach…

 9. Ja myślę, że trzeba wyciąć wszystkie drzewa, żywopłoty, rabaty kwiatowe i wszystko co zielone. Następnie wszystko wybetonować tak, żeby w upał nie było czym oddychać i pod czym się schować. To się dopiero nazywa urbanizacja.

 10. napewno nie bmw

  Przebudują Racławickie jak Kunickiego. Będziecie mieli 😀 Drogę którą trzeba omijać. Zieleń jest fajna.

 11. I prawidłowo. Wycinać te pachruścia. Miasto to nie las!

 12. Kolejny super wymysł, jak nie barany na górkach to wyrypanie wszystkich prawie drzew na racławickich. Mieliście szanse na wyborach i nie skorzystaliście to teraz macie .

 13. Co to znowu za chory pomysł. Brawo dla tych co głosowali na Żuka… niebawem będziecie mieszkać w zalanym betonem mieście bez odrobiny zieleni a wizytówka lublina będzie kolejną zwykłą szarą ulicą.

 14. Chory kraj !!!!!

  • a miasto jeszcze bardziej,
   jakoś nie mamy szczęścia do władzy w tym mieście, bo Pruszon był z Pisu a i tak działał podobnie, po prostu w tym mieście chyba Prezydent to tylko fasada do legitymowania układu, faktycznie od lat rządzi mafia developerska, niech ktoś powie dlaczego urban z piątkiem budują apartamentowiec między csk i hotelem? skoro plan tego nie przewidywał? albo dlaczego miasto sprzedaje teren, pozwala developerowi wybudować tam budynek, który następnie wynajmuje na urzędy, żebyśmy wszyscy jako podatnicy składali się na czynsze z dzierżawy dla developerskich znajomków?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9016zł 0.47%
  • GBP 4.9802zł 0.68%
  • EUR 4.5477zł 0.45%
  • CHF 4.2095zł 0.23%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Fura z kapelą na pokładzie znów wyruszy w drogę. Odwiedzi kilkanaście miejscowości
  Rusza nabór do drużyny Tytanów Lublin
  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki