Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Bawili się na boisku przy lesie. Znaleźli niebezpieczne pozostałości z czasów wojny

Wczoraj w powiecie łukowskim dwóch 13-latków podczas zabawy natrafiło na pociski oraz granat. Pamiętajmy, że pomimo upływy dziesięcioleci pozostałości po I i II wojnie światowej nadal mogą być bardzo niebezpieczne.

Wczoraj w miejscowości Karwacz w powiecie łukowskim dwaj 13-latkowie bawiący się na boisku w pobliżu las natrafili na zardzewiałe przedmioty. Wydawało im się, że mogą to być pociski i o znalezisku powiadomili mamę.

– Kobieta widząc niebezpieczne przedmioty, wezwała policjantów. Mundurowi rozpoznali, że był to pocisk przeciwpancerny i artyleryjski oraz granaty moździerzowe. Niewybuchy miały zapalniki i materiał wybuchowy. Policjanci do czasu przybycia patrolu saperskiego zabezpieczyli znalezisko – informuje asp. sztab. Marcin Józwik z łukowskiej Policji.

Saperzy zabiorą niebezpieczne przedmioty i zneutralizują je na poligonie.

Policjanci apelują o ostrożność i przypominają jak należy zachować się w przypadku odnalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch: Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie należy to miejsce tak oznaczyć by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę Policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, ze bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia nawet do kilkuset metrów.

2017-07-06 11:04:50
(fot. Policja Łuków)

2 komentarze

  1. Brawo mama ichłopaki !

  2. Rozumiem że przeciwpancernym się rzucało skoro ten drugi to artyleryjski ?