Banknot o nominale 19 złotych wprowadzi do obiegu Narodowy Bank Polski

W przyszłym tygodniu w obiegu pojawi się nowy banknot, o dość nietypowym nominale. Ma on upamiętniać 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

W środę 2 października Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu nowy banknot. Jest on o nominale 19 złotych i należy do grupy banknotów kolekcjonerskich.

Podobnie jak wydawane przez NBP monety, banknoty tego typu są również prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Z uwagi na jego większą od nominalnej wartość, nie należy się raczej spodziewać, aby ktokolwiek nim płacił w sklepie, czy też można go było otrzymać z formie np. reszty wydanej przez sprzedawcę podczas zakupów. Teoretycznie jednak jest to możliwe.

To kolejny banknot z serii „Niepodległość”, ma on upamiętniać 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Umieszczona na nim data, 25 stycznia 2019 r., to dzień, w którym przypada 100. rocznica powstania PWPW. Również wartość nominalna, 19 zł, nawiązuje do roku utworzenia Wytwórni.

Banknot wyprodukowano na podłożu papierowym. Znak wodny przedstawia wizerunek orła z pierwszego polskiego banknotu wyprodukowanego w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych po odzyskaniu niepodległości. Nowością jest pasek holograficzny umiejscowiony na okienku w podłożu.

Strona przednia przedstawia portret Ignacego Jana Paderewskiego, a obok napisu „niepodległa” zaprezentowany został stylizowany wizerunek orderu Orła Białego. Napis ten, odwzorowany z rękopisu Józefa Piłsudskiego, jest logotypem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W gałązkę wawrzynu, symbolizującą braterstwo i zwycięstwo, wkomponowano zabezpieczenie opracowane przez PWPW – Umbra4Note, będące szczególną formą efektu kątowego.

Na stronie odwrotnej banknotu umieszczono wizerunek gmachu Wytwórni na tle panoramy współczesnej Warszawy. Obok znajduje się wbudowane w logotyp PWPW zabezpieczenie SPARK Live oraz pasek opalizujący, widoczny również w świetle UV w postaci powtarzających się liczby „19” i skrótu „NBP”.

Sam banknot został wyprodukowany w liczbie 55 tys. sztuk i ma kosztować 80 złotych.

(fot. PWPW)

18 komentarzy

 1. wawel już by; , pomniki teraz kolej na banknot 2019 zł po wyborach zobaczyta, kurdupel dochodzący do prawdy bedzie na nim

 2. Do kolegi kiedyś przyszedł sąsiad żeby mu rozmienić banknot 150 zł. To kolega mu rozmienił na…. dwa po 75 zł… ( To oczywiście kawał – info dla służb od tego Z NIK ) )

 3. Niech sobie 19-tkę ludzie z NBP, dla upamiętnienia wytatuują na czole….

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7861zł -0.54%
  • GBP 5.272zł -0.36%
  • EUR 4.5764zł -0.14%
  • CHF 4.1723zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Klasyczne auta zjadą do puławskiej Mariny
  Zaproszenie I Turniej Lubelskiego Cebularza
  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku