Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Awaria w zakładzie przetwórstwa owoców i warzyw. Do atmosfery przedostało się około 300 kg amoniaku

W wyniku uszkodzenia instalacji chłodniczej nastąpił wyciek amoniaku. Jedna osoba została poszkodowana. Strażakom udało się zablokować wyciek.

W środę 28 sierpnia tuż przed godziną 13 służby ratunkowe zostały powiadomione o wycieku amoniaku na terenie Chłodni Mors przy ul. Kilińskiego w Zamościu. Na miejsce natychmiast zostało skierowanych pięć zastępów straży pożarnej w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu.

Jak się okazało, w trakcie prowadzonych prac remontowych doszło do uszkodzenia instalacji chłodniczej z amoniakiem. Początkowo pracownicy firmy sami podjęli próbę uszczelnienia instalacji, jednak działania te okazały się nieskuteczne. Dodatkowo jeden z nich schodząc z rampy doznał obrażeń ciała. Zapadła decyzja o ewakuowaniu w bezpieczne miejsce wszystkich, znajdujących się w zakładzie osób.

Strażakom udało się zakręcić zawody i zablokować wyciek. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do atmosfery mogło przedostać się około 300 kg amoniaku. Jedna osoba, pracownik zakładu z urazem nogi został przetransportowany do szpitala. Działania trwały blisko dwie godziny.

(fot: archiwum KM PSP w Zamościu)

11 komentarzy

 1. 300 kilo amoniaku wyleciało w powietrze a wy piszecie o tym dopiero dziś?
  Tak samo było w Czarnobylu.

 2. A do czego w takim zakładzie amoniak?

 3. Amoniak do instalacji chłodniczej. Podobnie jak na wielu lodowiskach.
  300 kg w atmosferze na otwartej przestrzeni nie jest katastrofą. Choć krzywdę zrobić może. Nie ma żadnych podstaw do porównywania zdarzenia z Czarnobylem.

 4. Wyciek z oczyszczalni, wyciek amoniaku, skład odpadów atomowych, przyjmowanie śmieci od zachodnich krajów i zakopywanie ich,
  Czym jeszcze będą truć Polaków?
  Teraz tak chcą pozbyć się polskiej nacji? 39′-45′ się nie udało to teraz chorobami i zarazkami…

 5. Zalecam więcej książek, nawet podręczników szkolnych, albo może artykułów nt. świata, przyrody, nauki, historii Polski, itp. Za to mniej seriali, tv i pisania komentarzy. Warto rozwijać się, na starość trochę zmądrzeć a nie głupoty pisać i panikę bez sensu szerzyć.

 6. Bolo te ciastka to specjalnie dla ciebie…

 7. LPU katstrofy nie ma

  300 kg wielkie halo , to tyle co nic tylko na jednej instalacji amoniaku w Puławach produkujemy ponad 1500 tonNH3 na dobę, a są dwie i czasami zdarzają się awarie i wypływa trochę towaru ….

 8. Proszę o wyjaśnienie. Co znaczy: „…zakręcić zawody i zablokować wyciek…”

Z kraju