Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

Atak zimy zbliża się do woj. lubelskiego, spadnie nawet 10-15 cm śniegu. Pogorszą się warunki do jazdy

Przed nami pierwszy poważny atak zimy w listopadzie 2023 r. Prognozowane są umiarkowane i obfite opady śniegu, które wpłyną w istotny sposób na warunki panujące na drogach. Lokalnie może dojść nawet do poważnych utrudnień komunikacyjnych w woj. lubelskim.

Dziś nasz kraj jest początkowo pod wpływem pola wyżowego z południa, aczkolwiek od zachodu i wschodu zbliżają się kolejne ośrodki niżowe, które przyniosą duże i całkowite zachmurzenie oraz opady śniegu, szczególnie w południowych województwach, gdzieniegdzie na krańcach północnych Polski. Znajdujemy się w przetransformowanej masie pochodzenia arktycznego morskiego.

We wtorek Polska znajdzie się w zasięgu układów niskiego ciśnienia, jakie ulokowały się nad przeważającą częścią Europy. Szczególnie jeden z nich o imieniu Olivier najbardziej wpłynie na pogodę w regionach zachodnich, środkowych, południowych oraz wschodnich, przynosząc słabe i umiarkowane opady śniegu w formie wielkoskalowej. Jednak więcej rozpogodzeń związanych z adwekcją suchszego powietrza arktycznego prognozowanych jest w pozostałych regionach kraju. W wielu miejscach należy się liczyć z występowaniem całodobowego mrozu. Wyjątkiem mogą być tu województwa północne, północno-zachodnie i przejściowo południowe. W naszym województwie opady śniegu o większym natężeniu wystąpią już w pierwszej części dnia i będą się nasilać z biegiem godzin. W ciągu 24 godzin prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej do 10-15 cm.

Przed nami pierwszy tak poważny atak zimy w listopadzie 2023 r. Prognozowane są umiarkowane i obfite opady śniegu, które wpłyną w istotny sposób na warunki panujące na drogach. Lokalnie może dojść nawet do poważnych utrudnień komunikacyjnych w woj. lubelskim. Na drogach pojawią się piaskarki i solarki.

W poniedziałek po południu i wieczorem zachmurzenie duże w woj. lubelskim z większymi przejaśnieniami, jednak na północy i centrum regionu możliwe rozpogodzenia. Gdzieniegdzie słabe opady śniegu. W najcieplejszym momencie dnia od -2°C do 0°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, gdzieniegdzie porywisty, północno-zachodni i zachodni.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie jeszcze słabe opady śniegu. W najchłodniejszej części nocy od -8°C do -5°C. Wiatr okaże się przeważnie słaby, początkowo zmienny, jednak po północy południowo-wschodni.

Atak zimy zbliża się do woj. lubelskiego, spadnie nawet 10-15 cm śniegu. Pogorszą się warunki do jazdy

fot. Arkadiusz Wójtowicz

We wtorek prognozowane zachmurzenie duże i całkowite, jedynie w pierwszej części dnia na północy większe przejaśnienia. Aczkolwiek z południa na północ województwa będzie przesuwała się strefa wielkoskalowych opadów śniegu. Na przeważającym obszarze Lubelszczyzny możliwy przyrost pokrywy śnieżnej do końca dnia do około 5-10 cm. W najchłodniejszej części dnia od -3°C do 0°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, z przewagą kierunków wschodnich. Wyraźnie, potęgując odczucie chłodu, ale także powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. W opadach śniegu widzialność pozioma ograniczona do 300-500 metrów.

W nocy z wtorku na środę prognozowane jest zachmurzenie całkowite, w dzień z przejaśnieniami po południu. Prognozowane opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, stopniowo zanikające w drugiej części nocy. W najchłodniejszej części nocy od -5°C do -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie porywisty, północno-zachodni. Drogi i chodniki będą śliskie, miejscami oblodzone.

Pod koniec listopada umacniać ma się zima termiczna. Na przeważającym obszarze woj. lubelskiego zalegać będzie nawet 10-15 cm białego puchu. Panować ma całodobowy mróz. Noce przyniosą w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń dwucyfrowy mróz. W okolicach weekendu możliwe są kolejne opady śniegu. Początek grudnia mroźny i okresami śnieżny w woj. lubelskim. Pierwsza dekada nowego miesiąca zapisze się jako zimna oraz z zaleganiem pokrywy śnieżnej.

Prawdopodobieństwo wystąpienia śnieżycy, która spowoduje pogorszenie warunków do jazdy w całym regionie wynosi 95%. Opady odsuną się znad wschodnich powiatów naszego regionu w środę rano, natomiast najsilniejsze będą po południu i wieczorem. Słabnąć mają w drugiej połowie nocy, odsuwając się na wschód.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów w kraju

 

7 komentarzy

 1. Lamenty niedzielnych kierowców ,że
  „zima zaskoczyła drogowców ”
  ” asfaltu nie widać ,bo śnieg leży ”
  „jak ja tera po mocniaka do biedry pojadę łojoj”

  Za

  3
  2
  1

 2. Niektóre redakcyjne ciekawostki wyrwane z kontekstu, z tekstu.
  „W nocy z wtorku na środę prognozowane jest zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami po południu”
  „W najchłodniejszej części dnia od -3°C do -0°C”

  • Literówki… nie myli się ten, co nic nie robi 😉 Pozdrawiamy wszystkich nieomylnych 😉
   Dziękujemy za zwrócenie uwagi, jest już poprawnie.

 3. Nie ma ludzi idealnych, pozdrawiam ?

 4. Opady śniegu dotrą do Lubelskiego w środę czyli jutro około 12:00 najpierw będą to opady znikome ale z każdą godziną opady będą przybierać na sile i już około 17:00 może w Lubelskim mocno sypać ,Śniegu będzie przybywać z tego względu że przymrozek będzie się utrzymywać na poziomie -1 stopnia .W środę do godzin popołudniowych opady jeszcze pozostaną w Lubelskim ale po południu front opuści Polskę i zacznie się rozpogadzać,a wraz z rozpogodzeniem wróci mróz więc będzie biało . A co do śnieżycy to nam nie grozi wiatr na poziomie 30 km/h więc nie będzie powodował problemów.

 5. Opady śniegu dotrą do Lubelskiego we Wtorek czyli jutro około 12:00 najpierw będą to opady znikome ale z każdą godziną opady będą przybierać na sile i już około 17:00 może w Lubelskim mocno sypać ,Śniegu będzie przybywać z tego względu że przymrozek będzie się utrzymywać na poziomie -1 stopnia .W środę do godzin popołudniowych opady jeszcze pozostaną w Lubelskim ale po południu front opuści Polskę i zacznie się rozpogadzać,a wraz z rozpogodzeniem wróci mróz więc będzie biało . A co do śnieżycy to nam nie grozi wiatr na poziomie 30 km/h więc nie będzie powodował problemów.(przepraszam w pierwszym komentarzu pomyliłem się więc wprowadziłem poprawkę ,,Opady śniegu dotrą do Lubelskiego we Wtorek czyli jutro” zamiast w środę we Wtorek) Za pomyłkę najmocniej przepraszam.

 6. Gondol Jerzy Znadwisły

  Nie mam zamiaru się tu z nikim licytować, ale to co Wam teraz zagraża, ja u siebie mam od końca września, a teraz są około 2 metrowe wały ze śniegu po każdej stronie Alaska Highway. I minus 16 stopni w środku dnia.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo