690 680 960

ASF w regionie zbiera żniwo. Od początku sierpnia stwierdzono już 15 ognisk choroby

O ile przez pierwsze pół roku na terenie naszego regionu służby weterynaryjne stwierdziły tylko jeden przypadek ogniska afrykańskiego pomoru świń, tak ostatnio jest ich nawet po kilka dziennie. Przeważa powiat hrubieszowski.

Z dnia na dzień na terenie województwa lubelskiego przybywa ognisk afrykańskiego pomoru świń. O ile przez pół roku, do końca czerwca, stwierdzono tylko jeden przypadek tej choroby wśród świń, tak w ostatnich dniach służby weterynaryjne wykryły 24 gospodarstwa, w których znajdowały się chore zwierzęta. Jest to najwięcej w Polsce, gdyż na dzień dzisiejszy w kraju zanotowano łącznie 41 ognisk choroby.

Od początku sierpnia w naszym regionie stwierdzono już 15 ognisk ASF, najwięcej, gdyż 6, w powiecie hrubieszowskim. Po trzy ogniska znajdują się w powiatach zamojskim i biłgorajskim, zaś po jednym w chełmskim, lubartowskim i tomaszowskim. Przeważają niewielkie gospodarstwa w których utrzymywano od 1 do 26 świń. Jednak w dwóch przypadkach są to duże chlewnie. W miejscowości Zaburze w gminie Radecznica w powiecie zamojskim utrzymywano 1024 świń, zaś w miejscowości Żmudź w powiecie chełmskim 450 świń warchlaków.

We wszystkich gospodarstwach, w których stwierdzono występowanie afrykańskiego pomoru świń, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła procedury związane z likwidacją choroby. Wyznaczone zostały również strefy zapowietrzone.

(fot. lublin112)

7 komentarzy

 1. czyli bedziemy sprowadzac tusze z zagranicy.ktos dobra kase za to wezmie a polski rolnik dostanie po 4 literach.nie bylo unii nie bylo chorob i ceny produktow byly inne.a unia nam dala dla swin i krow lepsze warunki niz niektorzy maja w domach.:D:D:D

 2. Z Chin będziemy kupować z wirusem gratis

 3. Pabloo(oryginał)

  Lobby dużych swiniorobow działa. Wytluc konkurencję i samemu sprzedać poltusze. Tak to działa.

 4. ASF tak samo prawdziwy i wiarygodny jak korona-szwindel.
  Oni nas wykonczą na wszelkie mozliwe sposoby..

 5. Chyba w Niemczech ktoś ma za dużo wieprzowiny do sprzedania

 6. Wywalczone miliardy przez Morawieckiego pójdą na zakup żywności z zachodu.

 7. jeszcze ktoś w to wierzy??? jak holender kupi pole i zrobi farme tam wirusa nie będzie, tylko polaków atakuje

Kursy walut

 • USD 4.3634zł -0.14%
 • GBP 5.3183zł -0.53%
 • EUR 4.6091zł -0.57%
 • CHF 4.7869zł -0.34%

Polub nas