Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Arktyczne powietrze nad Polską. Opady śniegu w woj. lubelskim, najbliższa noc z mrozem, a potem ocieplenie

Jeszcze w czwartek w regionie termometry pokazywały miejscami ponad 16 stopni w najcieplejszym momencie dnia. Byliśmy w napływie bardzo ciepłego polarno-morskiego powietrza z południowego-zachodu. Przedwczoraj wieczorem dotarł do nas front chłodny z opadami i silnym wiatrem.

Tuż za tym frontem dokonała się wymiana masy powietrza na chłodniejszą masę z zachodu. W przeddzień weekendu termometry w najcieplejszym momencie dnia pokazały od 9°C do 11°C. W nocy z piątku na sobotę przez Polskę przeszedł front chłodny, za którym zaczął się napływ powietrza arktycznego.

W tym samym czasie do naszej zachodniej granicy zaczął zbliżać się wędrowny wyż o imieniu „HELGE”. Po wschodniej stronie centrum wyżowego spływa zimne powietrze arktyczne znad Skandynawii i Arktyki. Rozwija się konwekcja z przelotnymi opadami śniegu, miejscami krajobrazy zabielają się. Do końca sobotniego dnia należy spodziewać się lokalnych opadów śniegu w regionie.

W sobotę na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 2°C do 4°C. Zachmurzenie umiarkowane, okresowo duże. Lokalnie w regionie występować będą do końca dnia przelotne opady śniegu i krupy śnieżnej. Odczucie chłodu potęguje wiatr z sektora północno-zachodniego oraz północnego. Średnia prędkość wiatru około 30 km/h, w porywach do 65 km/h. Najsilniejszy porywy w czasie przechodzenia chmur Cumulonimbus i opadów konwekcyjnych.

Nadchodząca noc przyniesie najniższe temperatury od początku marca. Sprzyjać będzie temu spływ powietrza arktycznego, centrum wyżu nad Polską, brak wiatru oraz chmur. Po dziennych opadach możliwe miejscowe oblodzenie dróg i chodników, dlatego zalecamy zachować ostrożność. Jeszcze tylko wieczorem występować będą szybko zanikające opady śniegu. Niewielka wilgotność masy arktycznej sprzyjać ma występowaniu bezchmurnej aury. Temperatura w regionie wyniesie od -8°C do -6°C. Przy wyżowej pogodzie mogą zaistnieć sprzyjające warunki do wystąpienia smogu. Zwłaszcza w większych aglomeracjach miejskich i na osiedlach domków jednorodzinnych. Normy pyłów zawieszonych mogą być przekroczone nawet kilkaset razy.

W niedzielę cała Polska znajdzie się pod wpływem pogodnego, wędrownego wyżu o imieniu „HELGE”, którego centrum znad wschodniej części kraju przemieszczać będzie się nad zachodnią Ukrainą. Wraz z dalszą wędrówką wyżu na wschód kierunek napływu mas powietrza ulegać ma zmianie na południowy. Temperatura wyniesie od 3°C do 5°C. Wiatr powinien być słaby z kierunków południowych. Nie są prognozowane opady atmosferyczne, czeka nas bezchmurny drugi dzień weekendu.

Wieczorem do zachodniej części kraju zacznie zbliżać się zatoka atlantyckiego niżu. Nasz region znajdzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek pod wpływem wyżu z centrum nad Rumunią. Termometry w regionie pokażą od -3°C do -1°C. Zachmurzenie małe, wzrastające z biegiem godzin do umiarkowanego. Nie są prognozowane opady atmosferyczne. Wiatr słaby, nasilający się bliżej godzin porannych z sektora południowego.

W poniedziałek Polska wschodnia znajdzie się pod wpływem wyżu znad Rumunii. Napływać będzie powietrze z południa. Temperatura w regionie pokażą od 8°C do 11°C. Zachmurzenie małe, wzrastające do umiarkowanego. Nie będzie padać. We wtorek nasza część Europy znajdzie się pod wpływem rozległego wału wysokiego ciśnienia rozciągającego się od Azorów aż po Rosję. Termometry w regionie pokażą od 11°C do 13°C. Nie wystąpią opady atmosferyczne.

Jeszcze cieplej zrobi się w środę, gdy na termometrach zobaczymy od 12°C do 14°C. Nie są prognozowane opady deszczu. W czwartek temperatura przekroczyć może 15°C. Od piątku czeka nas prawdopodobnie ochłodzenie i temperatura obniży się poniżej 10°C. Jeszcze chłodniej może zrobić się przyszły weekend, ale o tym informować będziemy w kolejnych wpisach.

Najnowsze informacje pogodowe
Bieżące położenie opadów i chmur

(fot. lublin112.pl)

Komentarze wyłączone

Z kraju