Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

„Anomalia pogodowa” w województwie lubelskim. Najpierw śnieżyca, mróz, a potem ponad 16 °C i burze

Jeszcze w piątek rano w regionie leżała warstwa śniegu, ale dość szybko, za sprawą wysokiej temperatury, śnieg zniknął. Potem nad regionem pojawiły się burze. Burzom towarzyszyły umiarkowane, silne opady deszczu, wiatr do 50-70 km/h oraz opady drobnego gradu. Amplituda dobowa temperatury przekroczyła wczoraj 17 stopni w Lublinie.

Wczorajszy dzień zapamięta wielu mieszkańców województwa lubelskiego, gdyż mieliśmy do czynienia z nietypową anomalią pogodową. Jeszcze w nocy z czwartku na piątek występował słaby mróz w regionie i leżał śnieg, ale nad ranem wraz ze stopniowym napływem cieplejszego powietrza za frontem ciepłym rozpoczęło się intensywne, lecz krótkie ocieplenie.

W kilka godzin stopniała cała pokrywa śnieżna o łącznej wysokości 3-9 cm. Na przeważającym obszarze naszego regionu obserwowano szybki wzrost temperatury po wschodzie słońca, gdyż znaleźliśmy się w tzw. ciepłym wycinku niżu. W kulminacyjnej fazie ocieplenia temperatura wzrastała o nawet 4°C/6°C na godzinę, co świadczy o dużej skali adwekcji ciepłej masy pochodzenia polarno morskiego. W kulminacyjnym momencie termometry umieszczone w profesjonalnych klatkach meteorologicznych na 2 m i osłonach radiacyjnych pokazały 16,4°C w Zamościu na stacji IMGW-PIB. W Radawcu k. Lublina zmierzono 15,6°C, ale na stacjach UMCS w stolicy woj. lubelskiego niektóre stacje pokazały w drugiej części dnia nawet 16,1°C/16,4°C. Szczególnie na Placu Litewskim i ul. Zemborzyckiej. Chłodniej było na północy województwa lubelskiego, gdzie we Włodawie temperatura wzrosła do 10,6°C, jeszcze chłodniej było w Terespolu, gdzie odnotowano zaledwie 7,9°C.

Jedna stacja meteorologiczna Fanów Pogody położona na terenie Lublina, zmierzyła wczoraj w najcieplejszym momencie dnia aż 16°C. Pomiar prowadzony był na wysokości 2 m oraz w miejscu nasłonecznionym, wzorcowanymi czujnikami temperatury i wilgotności w profesjonalnej osłonie radiacyjnej, która chroni sensory przed czynnikami zniekształcającymi pomiary i je standaryzuje. Zatem można uznać go za wiarygodny, gdyż był prowadzony zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Meteorologicznej i nie odbiega jakościowo od wyników pomiarów uzyskiwanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na stacjach meteorologicznych oraz uczelnianych zarządzanych przez UMCS.

W piątek pogoda w Polsce była kształtowana przez głęboki układ niżowy o imieniu Diethelm I wędrujący w kierunku naszego kraju znad Niemiec wraz z systemem frontów atmosferycznych, które w ciągu dnia i nocy przesuwał się z zachodu na wschód. Z południa i południowego zachodu docierała do nas bardzo ciepła jak na marzec masa powietrza pochodzenia polarno morskiego ciepłego. Najchłodniej było na północy regionu, gdzie zalegało początkowo chłodniejsze powietrze, które odsuwał powoli front ciepły, natomiast najcieplej było na południu i w centrum. Poczuliśmy wczesny powiew wiosny, który okazał się jednak nietrwały, gdyż w kolejnych godzinach spływać zacznie do nas przejściowo powietrze pochodzenia arktycznego morskiego w tylnej części niżu atlantyckiego. Jednak dwucyfrowe dodatnie wartości na termometrach powrócą w przyszłym tygodniu. Pogoda zacznie przypominać coraz częściej termiczne przedwiośnie, przymrozki staną się rzadsze nocami i w godzinach porannych, lecz nie oznacza to, że nie wystąpią one okresami w naszym regionie.

Wczoraj zgodnie z prognozami w drugiej części dnia pojawiły się komórki burzowe, które jak na marzec wykazywały się całkiem sporą aktywnością elektryczną. Wcześniej na niebie można było obserwować m.in chmury soczewkowate, czyli Altocumulus Lenticularis.

„Anomalia pogodowa” w województwie lubelskim. Najpierw śnieżyca, mróz, a potem ponad 16 °C i burze

Przykład chmury soczewkowatej sfotografowanej wczoraj nad Lublinem

Najpierw ośrodki burzowe utworzyły się w ciepłej masie powietrza, na lokalnych strefach zbieżności. Grzmiało początkowo w zachodniej części woj. lubelskiego po godzinie 13-14 w piątek. Systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych zarejestrowały pioruny popołudniu m.in w okolicach Kazimierza Dolnego, Garbowa, Kamionki, Lubartowa i Firleja oraz Kocka. Błyskawice obserwowano również w rejonie Parczewa, Sosnówki i Wygnanki pomiędzy 15 a 18 czasu lokalnego.

Burze obserwowano także w okolicach Opola Lubelskiego i Bełżyc. Pierwsza burza w tym roku pojawiła się na obszarze Lublina i okolic po godzinie 18:00 czasu miejscowego. Była ona słaba, przyniosła krótki i intensywny opad deszczu, nie towarzyszył jej również opad gradu i silny wiatr. Zaobserwowano kilka wyładowań typu chmura-chmura i chmura-ziemia.

Niewykluczone, że w drugiej części dnia na zachód, północny zachód od Lublina przeszła pierwsza w tym roku superkomórka burzowa. Burzom towarzyszyły wczoraj umiarkowane, silne opady deszczu, wiatr do 50-70 km/h oraz opady drobnego gradu.

Po godzinie 19:00 w piątek nie obserwowano ośrodków konwekcyjnych na obszarze woj. lubelskiego, które by przynosiły następne wyładowania atmosferyczne. Burze wygasły i wyładowania atmosferyczne nie stanowiły już zagrożenia dla mienia, zdrowia i życia.

„Anomalia pogodowa” w województwie lubelskim. Najpierw śnieżyca, mróz, a potem ponad 16 °C i burze

Burze w regionie 10.03.2023

W sobotę ochłodziło się w całym regionie i napłynęła chłodniejsza masa powietrza w tylnej części niżu Diethelm I. Pod koniec dzisiejszego dnia mogą zapanować ponownie trudne warunki do jazdy. Możliwe oblodzenie dróg i chodników po opadach i gwałtownym spadku temperatury do wartości ujemnych. Dlatego też kierowcy i piesi powinni zachować ostrożność.

Marzec jest miesiącem przejściowym, gdy często ścierają się ze sobą ciepłe masy z południa i chłodne z północy. Dodatkowo od dłuższego czasu wpływ na pogodę ma cyrkulacja atlantycka o różnych składowych, dlatego obserwujemy dużą dynamikę w pogodzie, spore wahania temperatury i ciśnienia oraz częste opady atmosferyczne w formie ciekłej, mieszanej, ale także marznące. Pojawiają się nawet lokalne burze.

Obserwując pogodę w ostatnich dniach na obszarze woj. lubelskiego można dojść do wniosku, że dobrze sprawdzają się następujące przysłowia: ” W marcu jak w garncu”, „żyjemy w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanych wahaniach” – wypowiedziane przez śp. Profesora Władysława Parczewskiego, nestora polskich klimatologów.

W sobotę panuje niżowa pogoda w województwie lubelskim. Prognozowane jest zachmurzenie duże, wieczorem z większymi przejaśnieniami postępującymi od północy i północnego zachodu. Okresami opady deszczu, aczkolwiek późnym popołudniem i wieczorem przechodzące w mieszane i mokry śnieg. Możliwa akumulacja opadów od 5 mm do 10 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy dziś od 6°C do 8°C. Jednak pod koniec dnia szybki spadek temperatury do około 0°C. Dlatego też dziś po południu i wieczorem drogi i chodniki miejscami śliskie, a przejściowo nawet oblodzone. Zachowajmy ostrożność na drogach. Wiatr będzie umiarkowany i porywisty, po południu wyraźnie wzmagający się chwilami do dość silnego i w porywach do 70-80 km/h, południowo-zachodni skręcający na zachodni, północno-zachodni.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i okresowymi rozpogodzeniami. Prognozowane są opady śniegu w całym regionie. Temperatura minimalna od -5°C do -2°C. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w pierwszej połowie nocy w porywach do 65-75 km/h, później do 50-60 km/h, z sektora północno-zachodniego i zachodniego. Okresami możliwe zawieje śnieżne. Drogi i chodniki śliskie, a miejscami nawet oblodzone. Dostosujmy prędkość do warunków panujących w tym czasie na drogach.

Niedziela przyniesie w całym województwie lubelskim zachmurzenie umiarkowane i duże. Pojawią się jednak przejściowe przejaśnienia i rozpogodzenia. Przelotne opady śniegu o charakterze konwekcyjnym, a punktowo niewykluczone nawet burze śnieżne, chociaż ich ryzyko wystąpienia nie będzie wysokie. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia 1°C do 3°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni. Okresami możliwe zawieje śnieżne.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Nad ranem opady śniegu i deszczu ze śniegiem, głównie na zachodzie regionu. Temperatura minimalna od -4°C do -1°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

Przyszły tydzień zapowiada się z atlantycką pogodą w woj. lubelskim. Już na początku przyszłego tygodnia przejdą fronty ciepłe związane z kolejnymi cyklonami i odsuną powietrze arktyczne, które dociera do Polski pod koniec bieżącego tygodnia. Na termometrach zobaczymy ponownie ponad 10°C. Bardzo prawdopodobne, że będzie nawet 13°C/16°C. Może nie zabraknąć dużych wahań temperatury i opadów. Wiele wiązek prognostycznych zaczyna sugerować, że znów czekają nas duże wahania ciśnienia i temperatury z dnia na dzień, co jest charakterystyczne, gdy pogodę kształtują ośrodki z rodowodem atlantyckim. Opadów ma być mniej niż w mijającym tygodniu, ale okresami się zdarzą głównie w formie ciekłej, czasem w chłodniejszych masach o charakterze mieszanym i śniegu. Być może znów nad regionem pojawią się kolejne burze. Do końca marca z pewnością nie raz zdarzą się nocne i poranne przymrozki, natomiast w ciągu dnia temperatura ma być przeważnie na plusie.

Marzec 2023 r. powinien zapisać się w woj. lubelskim jako miesiąc w normie wieloletniej, bądź nieznacznie powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę miesięczną. Z uwagi na dominacje niżowej pogody i częste występowanie opadów będzie on mokry.

Prognozy pogody dla Polski
Opady atmosferyczne i burze nad Polską online

„Anomalia pogodowa” w województwie lubelskim. Najpierw śnieżyca, mróz, a potem ponad 16 °C i burze

„Anomalia pogodowa” w województwie lubelskim. Najpierw śnieżyca, mróz, a potem ponad 16 °C i burze

„Anomalia pogodowa” w województwie lubelskim. Najpierw śnieżyca, mróz, a potem ponad 16 °C i burze

„Anomalia pogodowa” w województwie lubelskim. Najpierw śnieżyca, mróz, a potem ponad 16 °C i burze

„Anomalia pogodowa” w województwie lubelskim. Najpierw śnieżyca, mróz, a potem ponad 16 °C i burze

„Anomalia pogodowa” w województwie lubelskim. Najpierw śnieżyca, mróz, a potem ponad 16 °C i burze

(fot. lublin112.pl\Fani Pogody\IMGW)

6 komentarzy

  1. Ja obcakrajowca być tzw. innostranna

    Dobre wypracowanie na temat: „Wszystko to już było…”

  2. Pałlina Czopek

    Ja kcem jusz fiosneł. Nie kcem jusz simy. Simo ić!

  3. To żadne anomalie… zwyczajne chemtrials i ta cała geoinżynieria

    • Taa, dlatego mamy to stare powiedzenie jeszcze sprzed ery samolotów: w marcu jak w garncu. I nikt nie zwalał pogody na smugi kondensacyjne

  4. Taa, proszę doczytać. W tamtym roku rząd niemiecki się do tego przyznał, w Czechach puszczali o tym w telewizji publicznej a dwa lata temu do sterowania pogodą przyznał się rząd Australii…

Z kraju