Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

„Akcja solidarności z narodem białoruskim” na placu Litewskim (wideo, zdjęcia)

We wtorek wieczorem na placu Litewskim w Lublinie odbyła się manifestacja „Akcja Solidarności z narodem Białoruskim”. Wzięli w niej udział młodzi Białorusini, w geście solidarności z rodakami, którzy od niedzieli protestują na Białorusi nie zgadzając się wynikami wyborów prezydenckich.

Zgromadzenie odbyło się się pod hasłem „Akcja Solidarności z narodem Białoruskim”. W ten sposób młodzi obywatele Białorusi przebywający w naszym mieście zamanifestowali poparcie dla rodaków, którzy nie zgadzają się z wynikiem wyborów prezydenckich na Białorusi.

W ten sposób manifestujący chcieli  wesprzeć Białorusinów, którzy wyszli na ulice i od niedzieli protestują, ścierają się z milicją i wojskiem, które brutalnie tłumią zamieszki. Białorusini przynieśli na plac Litewski flagi oraz transparenty z różnymi hasłami, „Chcemy przemian”, czy „Solidarni z Białorusią”. W trakcie manifestacji młodzi ludzie śpiewali piosenki.

 

 

Od minionej niedzieli na ulicach białoruskich miast trwają walki z milicją, wojskiem i służbami bezpieczeństwa. Jest wielu zatrzymanych i rannych. Demonstranci uważają, że wybory zostały sfałszowane, zaś konkurentka polityczna Łukaszenki Swietłana Cichanouska zmuszona była opuścić kraj i znajduje się obecnie na Litwie. W wyborach uzyskała ona niespełna 10% głosów, tak przynajmniej wynika z przekazywanych oficjalnych danych.

W manifestacji wzięło udział nieco ponad 100 osób.

(fot. wideo lublin112.pl)

46 komentarzy

 1. Sprawa jest prosta, trzeb urządzić rozbiory na spółkę z Rosją, ukrainy, białorusi i litwy przy okazji.

 2. dajecie jeszcze im kredę niech coś namalują….;)

 3. Łapy precz od Białorusi pejsate dranie! Tylko Łukaszenka jest gwarantem spokoju w tym kraju. Bydlaki chcą tam zrobić drugą Ukrainę.

 4. Oby Białoruś obroniła się od zachodniego syfu.

  • Skoro mieszkasz i tak dusisz się w tym zachodnim syfie, to może wyjedź do tej wspaniałej Białorusi, co?

 5. Białorusini są spadkobiercami Wielkiego Księstwa Litewskiego i z Polakami nie mają żadnych zaszłości historycznych. Historia już pokazała, że powtórzenie scenariusza ukraińskiego na Białorusi byłoby wielkim błędem, za który zapłacą nieświadomi obywatele, których łatwo podsycić populistycznymi hasłami o dobrobycie.
  Przemiany ustrojowe roku 89′ w Polsce były fikcją, nowy twór z Wałęsą na czele pod szyldem Solidarności dogadał się z komunistami, a całość notabene przyprawiono piękna okrągłostołową inscenizacją. Spółki zagraniczne przejęły praktycznie cały wypracowany kapitał i za pomocą banków wciągnęli nas w finansową pułapkę. Komuniści przejęli dla własnych pokoleń polskie aktywa od nieruchomości po lokalne przedsiębiorstwa, sądownictwo i wysokie stanowiska urzędnicze żyjąc dostanie po dzień. Polacy są narodem przedsiębiorczym, nauczyli się kombinować i dzięki temu jakoś potrafią się dorobić. Natomiast za granicą największym wrogiem Polaka jest inny Polak, a to pokazuje jacy ludzie tam wyjechali.
  Łukaszenka nie ma wyboru, bo nikt z Europy prócz Rosji nie chce z nim rozmawiać. Przedstawia się go jako surowego dyktatora, który nigdy nie poszedłby „dobrą drogą”. Jakie jest pojęcie tej „dobrej drogi” wśród światowych elit? Na początek ukorzenie się przed finansjerą z MFW i EBC, czyli wpuszczenie obcego kapitału na zasadach z góry narzuconych. W dłuższej perspwktywie poddanie się systemowi bankowemu w zamian za pożyczki i inne wpływy finansowe, które pchają nas w pułapkę bez wyjścia. Żaden rozsądny polityk nie powinien poprowadzić przemian we własnym kraju w ten sposób. Życzę Białorusinom jak najlepiej, ale w ten sposób jeszcze bardziej uzależnia się ich od Kremla.

 6. Mają do wyboru Łukaszenkę i kandydata wystawionego przez Rosję.
  Na prawdę pragną Rosji?

 7. niech zyje czechoslowacja, jugoslawia, nrd, prl i zsrr hiphiphurej..

 8. Ja sie pytam gdzie jest KOD