Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

80. lat temu rozpoczęła się Akcja „Reinhardt”, Niemcy wymordowali w niej ponad 1,5 mln Żydów. Trwają uroczystości rocznicowe (zdjęcia)

Likwidacją lubelskiego getta i wywożeniem Żydów do obozu zagłady w Bełżcu rozpoczęła się Akcji „Reinhardt”. W celu upamiętnienia tych wydarzeń, w Lublinie wygaszono wszystkie światła w miejscu dawnej dzielnicy żydowskiej, przeszedł też marsz z lampionami.

W środę w Lublinie rozpoczęły się uroczystości związane z 80. rocznicą rozpoczęcia Akcji „Reinhardt” i pierwszych transportów ofiar do obozów zagłady na Lubelszczyźnie. Dokładnie w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku miał miejsce pierwszy transport ok. 1600 Żydów z lubelskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Jednocześnie zaczęto tam zwozić także Żydów lwowskich. W ten sposób rozpoczęła się operacja „Reinhardt”, której celem było wymordowanie ludności żydowskiej z pięciu dystryktów Generalnego Gubernatorstwa: warszawskiego, radomskiego, krakowskiego, lubelskiego i galicyjskiego.

Nazwa „Reinhardt” nie jest przypadkowa, kryptonim akcji nadano na cześć Reinharda Heydricha, szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, który został zabity przez czeskich partyzantów. Specjalnie na jej potrzeby utworzone zostały ośrodki natychmiastowej zagłady w Bełżcu, Sobiborze czy też Treblince. Zwożonych tam Żydów mordowano w komorach gazowych. W ten sam sposób zabijano w obozie na Majdanku. Łącznie Niemcy wymordowali ponad 1,5 mln Żydów. Ostatnim etapem Akcji „Reinhardt” była Operacja „Dożynki”, w trakcie której w dniach 3-4 listopada 1943 roku zginęło ponad 40 tys. Żydów umieszczonych w obozach w Poniatowej, Trawnikach i na Majdanku.

W celu upamiętnienia ofiar zbrodni dokonanej przez okupanta niemieckiego na ludności żydowskiej w Lublinie oraz we wszystkich powiatach, które przed wojną zamieszkiwała społeczność żydowska, będą organizowane obchody rocznicowe. Wydarzenie adresowane jest przede wszystkim do potomków oraz rodzin ofiar Akcji „Reinhardt”, zamieszkujących obszar ówczesnego Generalnego Gubernatorstwa i Galicji, a także pochodzących m.in. z Austrii, Holandii, Słowacji i innych okupowanych przez Trzecią Rzeszę krajów.

Dzisiaj w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbył się wykład na temat Akcji „Reinhardt”, były przemówienia rodzin ocalałych z zagłady oraz uroczysty koncert. Wieczorem przez miasto przeszedł marsz z lampionami młodzieży oraz potomków i rodzin ofiar. Z kolei o godzinie 17:30 rozpoczęło się odczytywanie nazwisk wszystkich Żydów przebywających w getcie na Majdanie Tatarskim w Lublinie. Punktem kulminacyjnym jest wygaszenie wszystkich świateł w miejscu dawnej dzielnicy żydowskiej. Pozostawiono tylko światła Starego Miasta, czyli dawnej dzielnicy chrześcijańskiej oraz Latarni Pamięci, jedynej ocalałej, przedwojennej lampy ulicznej dzielnicy żydowskiej. Jutro odbędzie się Marsz Pamięci: „Lublin. Pamięć Zagłady”.

(fot. lublin112.pl)

27 komentarzy

  1. cały Świat opanowany przez jedną mściwą nację
    polecam na YT Rabin Aaron Cohen: Syjonizm jest główną przyczyną współczesnego antysemityzmu

  2. bylem w belzcu jak sie spojrzalo spod wejscia widzialem napis reklamy <<>>

Z kraju