Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

5 zasad wyboru ubezpieczenia komunikacyjnego

Wybór najlepszego wariantu ubezpieczenia komunikacyjnego to nie jest łatwa sprawa. Wiadomo, że jest to kwestia bardzo indywidualna, gdyż każdy kierowca ma swoje potrzeby i preferencje. Można jednak wyodrębnić 5 uniwersalnych zasad, które trzeba wziąć pod uwagę przy ubezpieczeniu pojazdu.

 

1. Zasada – należy dokładnie czytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia

 

Wszystkie firmy ubezpieczeniowe w swoim OWU zawierają wszystkie warunki ochrony jakie przypadają na daną polisę. Należy pamiętać, że ubezpieczony musi również przestrzegać określonych praw i obowiązków wynikających z umowy. Zazwyczaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia zawierają sporo treści, która wymaga wnikliwej analizy.

 

Mniej cierpliwi powinni przynajmniej zapoznać się z podstawowymi regułami, oraz wyłączeniami z odpowiedzialności ubezpieczyciela. Pozwoli to uniknąć ewentualnych nieporozumień w przypadku gdy konieczna będzie likwidacja szkody. Jeżeli więc w warunkach stawianych przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe znajdzie się zapis niezgodny z oczekiwaniami, warto poszukać innej firmy. Nawet jeżeli jest to najtańsza opcja, to w tym wypadku oszczędność może okazać się pozorna.

 

2. Zasada – nie płać za niepotrzebną ochronę

 

Towarzystwa ubezpieczeniowe starają się sprzedać dwie polisy w pakiecie, zwykle jest to OC i AC lub OC i NNW. Najczęściej to tańsza propozycja niż kupowanie ich oddzielnie. Warto się na nie zdecydować gdy naprawdę są potrzebne. Należy jednak przed ostateczną decyzją zastanowić  się co powinno zawierać potrzebne ubezpieczenie. Zwykle przy wyborze takiego pakietu towarzystwa ubezpieczeniowe proponują rozszerzone warianty ochrony. Jednak można z nich zrezygnować i obniżyć tym samym wysokość składki. Najczęściej są to: assistance – pozwala na bezpłatne skorzystanie z pomocy drogowej i ubezpieczenie od ryzyka kradzieży.

 

3. Najtańsza firma na rynku nie istnieje

 

To tylko chwyt reklamowy stosowany przez popularne ubezpieczalnie. Gdyby faktycznie zapytać właścicieli „4 kółek”, która firma jest najtańsza to zapewne każdy miałby swoją opinię na temat. Opcja pakietu ubezpieczeniowego zależy od wielu czynników taki jak: marka i model samochodu, staż prawo jazdy czy długość bezszkodowej jazdy. Należy więc szukać najlepszego rozwiązania dla siebie, a nie polegać na powszechnym opiniom. Nie ma dobrych i złych firm ubezpieczeniowych, tylko są lepsze lub gorsze propozycje.

 

4. Nie zawsze pełny pakiet jest najlepszy

 

Zakres ubezpieczenia samochodowego może mieć różne formy. Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe chcą sprzedać jak najdroższe ubezpieczenia, więc oferują tak zwany „pakiet  All Risk”. Nie jest to złe rozwiązanie dla osób, które faktycznie potrzebują pełnego zakresu ubezpieczenia. Warto jednak zweryfikować przed podpisaniem umowy czy na przykład wybór polisy z naprawą na oryginalnych częściach jest akurat niezbędny.

 

5. Warto poprosić o pomoc doradcę
 
 
Zanim podejmie się ostateczną decyzję, warto poszukać oferty wśród jak najszerszej grupy ubezpieczycieli. Profesjonalna i bezstronna porada pozwoli wybrać najlepsze rozwiązanie. Warto skorzystać z usług doradcy w przypadku gdy zamierza się zmienić firmę ubezpieczeniową lub szuka się tańszego rozwiązania.