Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

43 quady trafiły do jednostek straży pożarnych z województwa lubelskiego (zdjęcia)

Kolejna partia sprzętu trafiła do jednostek straży pożarnych z województwa lubelskiego. Dziś w Krasnymstawie odbyła się uroczystość przekazania 43 quadów z przyczepami zakupionych w ramach projektu dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich. W wydarzeniu uczestniczył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

System ratowniczo-gaśniczy stanowi integralną część bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i służy ratowaniu życia, zdrowia, mienia lub środowiska, a także prognozowania, rozpoznawania i zwalczania pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń.

– W ramach nowej perspektywy unijnej przygotowaliśmy autorski plan wsparcia ochotniczych straży pożarnych w regionie. Nowoczesny sprzęt wesprze strażaków w likwidacji skutków zdarzeń, które stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz dla środowiska naturalnego, w szczególności w trudnodostępnym terenie – mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

W systemie tym to jednostki PSP najkrócej i najszybciej reagują na miejscu zdarzenia i to właśnie często od nich zależy sprawny przebieg akcji ratunkowej. Dzięki środkom z Funduszy Europejskich Jednostki Straży Pożarnej z terenu województwa lubelskiego zostały wyposażone w pojazdy i specjalistyczny sprzęt ratowniczy do działań związanych ze zwalczaniem skutków zmian klimatu, zmianami w środowisku naturalnym oraz zagrożeniami cywilizacyjnymi, które ułatwią i usprawnią przeprowadzanie akcji ratunkowych.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie mogła podjąć tę inwestycję dzięki wsparciu w ramach Działania 3.1 Bezpieczeństwo ekologiczne programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Dofinansowanie uzyskał projekt „Dostosowanie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie województwa lubelskiego do zmian klimatycznych, zmian w środowisku naturalnym oraz zagrożeń cywilizacyjnych”. Całkowita wartość projektu to ponad 130,6 mln zł, natomiast dofinansowanie z UE wynosi prawie 107,5 mln zł.

Quady trafiły do straży pożarnej

Podczas uroczystości w Krasnymstawie sprzęt w postaci quadów z przyczepami trafił do jednostek ochotniczych straży pożarnych z powiatów:

 • chełmskiego (11 sztuk),
 • hrubieszowskiego (6 sztuk),
 • krasnostawskiego (8 sztuk),
 • łęczyńskiego (5 sztuk),
 • świdnickiego (3 sztuki),
 • tomaszowskiego (10 sztuk).

Łącznie 43 quady z przyczepami.

Przypomnijmy, że w ramach realizowanego przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie projektu ze środków unijnych PSP i OSP w naszym regionie otrzyma 167 quadów z przyczepami, które są niezbędne m.in. do prowadzenia działań ewakuacyjnych. Do tej pory przekazane zostały już trzy partie quadów z przyczepami 85 jednostkom straży z powiatów: biłgorajskiego, zamojskiego janowskiego, kraśnickiego i opolskiego, radzyńskiego, łukowskiego, parczewskiego, włodawskiego, bialskiego. Wartość jednego takiego pojazdu to 80 tys. zł.

Bezpieczne akcje ratownicze

Wyposażenie jednostek PSP i OSP z terenu województwa lubelskiego w pojazdy i specjalistyczny sprzęt ratowniczy wesprze strażaków w likwidacji skutków zdarzeń, które stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz dla środowiska naturalnego, w szczególności w trudnodostępnym terenie (m.in.: w zakresie ratownictwa wysokościowego, technicznego, ekologicznego, chemicznego, wodnego i przeciwpowodziowego), a także stanowi kompleksowe rozwiązanie dostaw wody pitnej w sytuacjach kryzysowych. Dzięki Funduszom Europejskim strażacy będą mogli skuteczniej przeprowadzać akcje ratunkowe na obszarze całego województwa. Sprawniejsza będzie też ewakuacja osób poszkodowanych w wypadkach na drogach. 

Projekt ma charakter ponadlokalny i jest realizowany na terenie całego województwa lubelskiego. Sprzęt, który otrzymają PSP, to nie tylko quady, ale także łodzie, ciężkie pojazdy ratowniczo-gaśnicze i inny mniejszy sprzęt, który posłuży podczas akcji ratowniczych.

Korzyści dla regionu i strażaków

Lepszy sprzęt i zaplecze techniczne z pewnością pozytywnie przyczyni się do poprawy:

 • poczucia bezpieczeństwa mieszkańców regionu;
 • efektywności prowadzonych działań ratowniczych;
 • możliwości zapobiegania klęskom żywiołowym;
 • systemu ochrony obszarów przygranicznych RP i strefy Schengen;
 • bezpieczeństwa ekologicznego na obszarach Natura 2000 i innych obszarach chronionych i cennych przyrodniczo.

fot. UMWL\PSP Lublin

(Źródło: UMWL)

9 komentarzy

 1. Taka ta unia zła, a tu dofinansowanie dla strażaków. Oj nie po myśli Pis-u który tylko straszy Unią.

  • To są grosze od uni w porównaniu co Polska musi płacić

   • czekaj najpierw płaczesz że mniej dostajemy niż wpłacamy, a później płaczesz że pieniądze nam z unii nie potrzebne bo to jest podporządkowanie, to albo jest dobrze albo jest źle, weź wytłumacz bo jakoś się pogubiłem, nie wiem na kogo głosowałeś ale to takie typowe paplanie jedynej słusznej partii.
    czyli chcesz dostawać więcej czy nie dostawać nic?? czy zależy jak partia mówi.

 2. To jeszcze haki im kupcie bo czym będą ciągać?

 3. Fajne zabawki ? ciekawe kiedy pierwszy DZWON

 4. szkoda tylko że quady są nie zarejestrowane i nie posiadają ubezpieczenia, ale tak ogólnie to spoko XD

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo