Od 30 lat pilnują przyrody. Roztoczańska Konna obchodzi jubileusz

Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody jak co roku przeprowadza na terenie Roztocza zarówno patrole konne jak i piesze, głównie o charakterze interwencyjno-informacyjnym. W tym roku obchodzi jubileusz.

Po raz pierwszy konny patrol na roztoczańskie szlaki wyruszył w 1984 roku z inicjatywy członków lubelskiego Akademickiego Klubu Jeździeckiego. Od tego czasu wolontariusze jako Strażnicy RKSOP nieprzerwanie dbają o przyrodę, patrolując konno Roztoczański Park Narodowy oraz tereny Czerniejewskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Co ważne, jest to jedyna strażą konną w Polsce, oparta na zasadzie wolontariatu. Jej uczestnicy łączą tradycje kawaleryjskie i jeździeckie z działalnością na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Tegoroczna akcja letnia odbywa się już po raz 30, więc na początku sierpnia odbędą się uroczyste obchody rocznicowe.

Obchody utworzenia Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich odbędą się w następną sobotę, 9 Sierpnia, w Zwierzyńcu. Rozpoczną się Mszą św. w kościele św. Jana Nepomucena a następnie przed Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym w Zwierzyńcu odbędzie się apel oraz przedstawienie gościom historii oraz działalności straży. Nie zabraknie również atrakcji: przygotowano konkurs skoków, strzelanie z broni krótkiej, konkurs władania lancą czy szablą a także przegląd mundurowy czy też pokazy ułańskie.

W tym roku ochotnicy wyjechali na Roztocze 5 lipca i pozostaną tam do końca września. Przez ten czas patrolują teren, dbają, by turyści przestrzegali obowiązujących w parku zasad. Są również dużą atrakcją dla turystów, przez te wszystkie lata wpisali się w letni krajobraz Parku Narodowego.

(fot. RKSOP)
2014-08-01 22:22:27

1 komentarz

 1. to sobie chłopaki popiją…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7765zł 0.51%
  • GBP 5.2367zł -0.06%
  • EUR 4.5345zł 0.25%
  • CHF 4.112zł -0.22%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!
  Wystawa „W poszukiwaniu genius loci roztoczańskiego brzmienia”