18 tys. przedsiębiorców z woj. lubelskiego zwolnionych z ponad 22 milionów złotych składek ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zatwierdził już zwolnienia z opłacania składek za marzec dla 18 tysięcy przedsiębiorców z województwa lubelskiego. Łączna kwota zwolnień w regionie to 22,2 mln złotych.

Do 30 kwietnia w całej Polsce ZUS rozpatrzył wnioski o umorzenie składek dla 436 tysięcy przedsiębiorców na kwotę blisko 591 mln złotych.

– Przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu ze składek. Będzie ona widoczna na Platformie Usług Elektronicznych w najbliższych dniach – informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Płatnicy, którzy nie mają konta na PUE, mogą spodziewać się takiej informacji pocztą. Zapisy ustawy na rozpatrzenie wniosków o zwolnienie ze składek dają ZUS nawet do 30 dni od złożenia przez przedsiębiorcę dokumentów rozliczeniowych za ostatni miesiąc podlegający zwolnieniu. Jednak Zakład chce je zrealizować znacznie szybciej.

– Robimy wszystko, żeby pomoc dotarła tam, gdzie jest ona potrzebna. Wiemy jak bardzo jest to ważne dla przedsiębiorców w tych trudnych czasach. Dlatego rozpatrywanie wniosków z tarczy traktujemy priorytetowo – dodaje prof. Uścińska.

Kto korzysta ze zwolnienia?

Zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj obejmuje kilka grup przedsiębiorców. Osoby prowadzące działalność, które opłacają składki tylko za siebie, korzystają ze zwolnienia, jeśli ich przychód nie przekraczał 15 681 zł. Zwolnienie z całości składek dotyczy też firm, które zgłaszały do ubezpieczeń społecznych do 9 osób oraz spółdzielni socjalnych. Natomiast z połowy składek zwolnieni są płatnicy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. Warunkiem zwolnienia ze składek jest złożenie wniosku. A płatnicy, którzy co miesiąc sami składają do ZUS dokumenty rozliczeniowe, muszą również dostarczyć deklaracje za miesiące zwolnienia ze składek.

(fot. lublin112.pl)

21 komentarzy

 1. A po co wysyłane będą pocztą, jak jest epuap w zusie za grube miliony ? Chyba że ich komputery obsługują tylko pasjansa….

  • Młodzi dynamiczni can’t into komputery, te tylko dla pozerstwa na fejsie jaki to on nie byznesmen jest, i jak go nie stać na jeszcze lepszy, bo przez ZUS mu corporation się wali.

 2. 18 tyś. z woj. Lubelskiego, pewnie z tej okoliczności pracownicy zusu dostaną premię.

 3. Wszyscy w tych urzędach sobie pobiorą premie tylko szary zjadacz chleba dostanie po tyłku.Zakłady pracy zamknęli ludzie mają kredyty itd.a ZUS tak wypłaca za zwolnienie,opiekę itp.że można z głodu umrzeć aby szukają dziury w całym i to zawsze na30dzień(max okreso.Włącz TVP ach jak dobrze w tym kraju,takiego zakłamania i dyktatury to od czasów Hitlera nie było.

 4. Dobrowolny ZUS!!

  Jedyne wyście z tej ciężkiej korona-wirusowej sytuacji to jest wprowadzenie dobrowolnego ZUS-u i mamy rozkwit gospodarczy jakiego świat nie widział.

  • Następnie – brak konieczności płacenia pracownikom, jeszcze większy rozkwit! Emerytów do gazu – ale PKB rośnie! Dzieci do pracy, nie do publicznych szkół – sukces ekonomiczny!

   A 80% biznesów nadal będzie upadało jak upada, ciekawe na co później zwalą.

   • Marzenie Polskich przedsiębiorców

    Jesteś w błędzie bo ludzie pracujący wpłacali do Zay3banego komunistycznego Zus -u składki i co się stało z ich pieniędzmi?. Wielkim błędem jest to ze jedno pokolenie pracuje na drugie a Zus sra pieniędzmi na nagrody,wypasione wielkopowierzchniowe super-drogie siedziby,nagrody dla pracowników systemy komputerowe ,laptopy itd.Przecież ZUS nie obraca pieniędzmi tak jak banki,skąd ma tyle kasy na zakupy? czyli to co wydają na głupoty to nasze ciężko zarobione pieniądze i gdyby nie to to składka była by dużo niższa 4 baranie .

    • ZUS bierze 1% na swoje potrzeby, a byle gówniana organizacja charytatywna 10%, więc efektywniejszego sposobu dbania o biednych emerytów nie znajdziesz. Składka jest za mała w stosunku do wypłat od dawna, więc możesz sobie w bajki „dużo niższą” wsadzić.

  • Jeszcze niewolnictwo i pracę dzieci wrócić, to dopiero będzie PKB rosło.

   • Czerwona Historia ZUS-u

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych został utworzony w 1934 roku po kilkuletnim procesie reformowania systemu ubezpieczeń społecznych. ZUS powstał na mocy ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o ubezpieczeniu społecznem (Dz.U. z 1933 r. nr 51, poz. 396) i rozporządzenia prezydenta RP z dnia 24 października 1934 roku o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym (Dz.U. z 1934 r. nr 95, poz. 855). Rozporządzenie to doprowadziło do połączenia 5 instytucji (Izby Ubezpieczeń Społecznych, Zakładu Ubezpieczenia na Wypadek Choroby, Zakładu Ubezpieczenia od Wypadków, Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych, Zakładu Ubezpieczenia Emerytalnego Robotników) w jeden podmiot, nazwany Zakładem Ubezpieczeń Społecznych[2].

    W 1955 r. ZUS został zlikwidowany na mocy dekretu o przekazaniu wykonywania ubezpieczeń społecznych związkom zawodowym, a jego funkcje przejęły związki zawodowe, Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej oraz rady narodowe. W 1960 roku doszło jednak do reaktywacji instytucji na mocy ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o utworzeniu komitetu pracy i płac oraz o zmianach właściwości w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, zaopatrzeń i opieki społecznej[2].

    W 1987 w uznaniu wybitnych zasług w wieloletniej działalności na rzecz realizacji i rozwoju świadczeń społecznych oraz za nowoczesne rozwiązania organizacyjne, usprawniające obsługę ubezpieczeniową obywateli, ZUS został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski[3].

    • Tak, bo odwrotna opcja to by plebs (jako niewolników) zastrzeliła jak tylko nie mogliby już dłużej pracować, i „system by działał”.

 5. Rozumiem że i emerytur/rent w tym okresie nie będą wypłacać? Nie? Zadłuży się nas wszystkich żeby prywaciarzom bogaczom dać za darmo? Brawo! 1300zł raz do roku emerytom, a 10000zł od każdego emeryta dla prywaciarza.

  • Marzenie Polskich przedsiębiorców

   Gadasz jak komuch i nie udawaj ze nie wiesz o co mi chodzi.

   • Lepiej módl się żeby ten ZUS był, bo będzie tak jak teraz artyści – balanga przez życie, mało składek, a później płacz za co żyć. A większość jednak taka bogata nie jest jak oni żeby to było tylko na pokaz.

    • Codziennie się modle żeby ten przeklęty ZUS szlak trafił.
     Policzmy:
     Dajmy na to że człowiek średnio pracuje od 18 lat do 65 lat czyli 47lat razy 12 mieś czyli 547 miesięcy razy 1500zł =846000zł ile mieszkań można za to kupić i żyć z wynajmu!!ile ludzi nie dożywa 65 lat i nic nie bierze wtedy jego pieniądze idą na wasze premie i wycieczki złodzieje przeklęte.

  • Ale te renty i emerytury powinny być im wypłacane z pieniędzy przez nich wpłaconych. Inaczej jest to piramida finansowa a to w tym kraju jest jeszcze nielegalne.

 6. Marzenie Polskich przedsiębiorców

  Żeby korona-wirus zjadł ZUS.

 7. Marzenie Polskich przedsiębiorców

  ZUS to najgorszy wynalazek komunistów i dziw bierze że do dzisiaj się pielęgnuje i wspiera ten złodziejski system nie kontrolując jego pracy ani tego co się dzieje z pieniędzmi wpłaconymi na składki.Proszę mi powiedzieć ile to ZUS zarabia rocznie pieniędzy,w jaki sposób zarabia pieniądze bo przecież wydaje na swoje inwestycje,czyli co wpłaca pieniądze ze składek o banków i żyje z odsetek?. Teraz można nie płacić składek przez 3 miesiące i nic się nie dzieje bo po prostu mniej kasy będzie na nagrody i wycieczki.

 8. Onanis Samokopoulos

  Fajna propaganda – będąc na przykład handlarzem używanych samochodów, sprzedałem jeden w ciągu miesiąca za 16tys. PLN, ale żeby go sprzedać włożyłem 2tys. PLN – wg wytycznych ZUS przekroczyłem próg przychodu i w zamian dostaję „gest Kozakiewicza” – pomijam koszt zakupu…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7336zł -0.03%
  • GBP 5.2657zł 0.08%
  • EUR 4.5285zł -0.05%
  • CHF 4.1567zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Nad Zalewem Zemborzyckim odbędzie się Zielona Gra Miejska
  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie