Gwałtowne burze z gradem przejdą przez województwo lubelskie. Lokalnie możliwe zalania

W piątek w regionie prognozowane są burze. Podczas występowania zjawisk konwekcyjnych możliwe są opady gradu, zaś intensywne opady deszczu mogą prowadzić do zalań.

W pierwszy dzień maja Polska znajduje się pod wpływem rozległego układu niskiego ciśnienia o imieniu „ZLATINA” z centrum nad Morzem Północnym, w strefie frontów atmosferycznych. W kontekście rozwoju zjawisk burzowych w naszej części kraju ważny będzie pofalowany front atmosferyczny rozciągający się z południa przez centrum aż po północ kraju. Stopniowo przesuwający się na wschód z biegiem godzin. Rozwój burz prognozowany jest dziś na linii zbieżności wiatru przed frontem oraz w strefie frontu atmosferycznego. Lokalnie burze mogą być gwałtowne. Temperatura w regionie wyniesie dziś od 16°C do 19°C.

Modele pogodowe prognozują, że w wilgotnym powietrzu polarnym rozwiną się w piątek zjawiska konwekcyjne. Konwekcja rozwijać zacznie się około południa, ale pierwsze burze nad regionem prawdopodobne są około godziny 14-15. Dzisiejsze struktury burzowe dość wolno przemieszczać mają się z południa i południowego-zachodu na północ i północny-wschód. Warunki panujące w troposferze sprzyjać będą tworzeniu się pojedynczych komórek burzowych oraz struktur wielokomórkowych. Istnieje ryzyko powstania superkomórek burzowych przynoszących opady drobnego, ale intensywnego gradu. W czasie burz wystąpią ulewne opady deszczu od 5 mm do 25 mm, punktowo więcej, zwłaszcza w przypadku powstania superkomórek burzowych, co może prowadzić do lokalnych zalań.

Ponadto, mając na uwadze panujące warunki, czyli niski poziom kondensacji chmur, silniejsze strefy zbieżności wiatru dolnego i bliskość ośrodka niżowego, nie można wykluczyć tworzenia się zalążków trąb powietrznych, a nawet w pełni wykształconej trąby lądowej. Nie jest to duże prawdopodobieństwo, ale o możliwości rozwoju takiego zjawiska należy wspomnieć.

Szczególnie aktywne burze, miejscami prowadzące do szkód wystąpią w godzinach od 15 do 19. Wieczorem grzmieć może jeszcze miejscami w wielu miejscach naszego regionu, ale w pierwszej części nocy atmosfera powoli zacznie się stabilizować i chmury burzowe zaczną powoli zanikać.

Zjawiska konwekcyjne prawdopodobnie pojawią się najpierw na południu regionu, czyli w powiecie janowskim, biłgorajskim i zamojskim około godziny 14. Następnie może zacząć grzmieć w kraśnickim i opolskim. Potem burzowe chmury dotrą najprawdopodobniej nad powiat puławski, lubelski, świdnicki i krasnostawski. Bliżej godzin wieczornych burzowo może być w powiecie ryckim, łukowskim i radzyńskim. Burzom towarzyszyć mogą późnym popołudniem i wieczorem opady gradu. Na ogół nie przekraczające 1 cm, w przypadku burz zawierających mezocyklon do 1,5 cm, w skrajnych przypadkach 2 cm. Lokalnie zagrzmi dziś w całym regionie.

Ze względu na dużą lokalność zjawisk burzowych zalecane jest śledzenie aktualnych danych radarowych i detektorów wyładowań. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz ocenia się dziś na 90%.

W kolejnych dniach czeka nas ochłodzenie i przelotne opady deszczu, a nawet burze adwekcyjne. Sobota z temperaturą do 17 stopni i opadami. W niedzielę chłodniej do 15 stopni. Niewykluczone są burze.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych i burz

(fot. Fani Pogody)

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6981zł -0.15%
  • GBP 4.9562zł 0.28%
  • EUR 4.4789zł 0.33%
  • CHF 4.1362zł 0.61%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL
  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej