Piątek, 01 marca 202401/03/2024
690 680 960
690 680 960

143 lata temu oficjalnie otwarto Dworzec Główny PKP w Lublinie

30 sierpnia 1877 roku otwarto w Lublinie główny dworzec kolejowy. 143 lata temu jako pierwszy w mieście pojawił się na dworcu pociąg złożony z czterech wagonów.

Lubelski dworzec kolejowy Lublin Główny oficjalnie otwarto 30 sierpnia 1877 roku, czyli 143 lata temu. Wówczas dworzec leżał na trasie Kolei Nadwiślańskiej, prowadzącej z Mławy przez Warszawę do Kowla na Ukrainie.

Przed oficjalnym otwarciem prowadzono testy i już w marcu 1877 roku pierwsze próbne pociągi pojawiały się w Lublinie. Jednak oficjalne otwarcie dworca nastąpiło 30 sierpnia. Podróż z Warszawy trwała wówczas 7 godzin. Średnia prędkość pociągu wynosiła nieco ponad 37 km/h. Wagony były podzielone na trzy klasy. Pierwszy próbny pociąg, który pojawił się w Lublinie składał się z czterech wagonów.

Budynek dworca został przebudowany na początku lat 20. XX wieku. Zaś w czasach współczesnych odnowiony i zmodernizowany w 2004 r. 26 kwietnia 2019 roku Rada Miasta Lublin, na wniosek PKP PLK i Ministra Infrastruktury, opowiedziała się w głosowaniu za zmianą nazwy stacji na „Lublin Główny”. Nowa nazwa obowiązuje od 15 grudnia 2019.

 

(fot. MI, wideo YT Dariusz Osiak)

7 komentarzy

 1. A to zły zaborca zbudował kolej i wybudował nam dworce…
  Tak poważnie, to wypadało by napisać kto wybudował ten dworzec tak jak wiele wiele innych dróg, mostów i budowli… podpowiem że nie byli to polscy inżynierowie…

 2. A co marzy ci sie powrót czerwonej zarazy ? Jedynie co zrobili to opóznili nas ,,gospodarczo ,,o wiele wiele lat ….

  • Głupcze, gówniarzu ty! Niebyło wtedy innej drogi. Były inne czasy inni ludzie. Zresztą podczas 2Wojny Światowej zginęli tu tysiące Rosjan. I niebyli to zadni komuniści, faszyści tylko młodzi chłopacy. Zapal świeczkę na ich grobie baranie i pomódl się.

   • Ale nie gineli tu za Polskę tylko w walce z Niemcami, którzy w 1941 najechali ich kraj. O tym się głośno nie mówi, ale tereny „za Bugiem” traktowali jak niemieckie ze wszystkimi tego konsekwencjami. Grabież i gwałty na polakach było czymś normalnym. Aż strach pomyśleć ile swoich genów zostawili w naszym spółeczeństwem….

 3. Jak widać genów sporo zostawili jak taki baran pozytywnie wypowiada się o ruskich , czerwona zaraza oby nigdy nie wróciła bo powtórzy się to co wtedy ….a ty ubeku zapal świeczkę na grobach swoich kumpli , ja napewno nie zapale ….

  • Dla ciebie wszyscy są źli! Rosjanie, Niemcy, Ukraińcy. Tylko Żydostwo zapewnie popierasz. Przed takich właśnie poprancow jak ty Polska jest folklorem w Europie. Zagłębiem ciemnoty.

  • Odp do Inny Marcin

   Z wykolejonym pro żydowskim pomiotem niema co dyskutować. Amen

Z kraju

Polityka i społeczeństwo