Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

80. rocznica zdobycia Monte Cassino. W Lublinie 20 razy wystrzelono z historycznej armaty przeciwlotniczej Bofors (wideo, zdjęcia)

W sobotę w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zdobycia przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego klasztoru na Monte Cassino. To historyczne zwycięstwo odegrało kluczową rolę w przełamaniu niemieckich linii obronnych we Włoszech i otwarciu drogi do wyzwolenia Rzymu.

W styczniu 1944 roku alianci rozpoczęli walki o Monte Cassino – kluczowy punkt na mapie niemieckich umocnień, tzw. Linii Gustawa. Przez cztery miesiące krwawych walk nie udało się zdobyć wzgórza. Nocą z 11 na 12 maja do boju weszli żołnierze II Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa.

18 maja nad gruzami klasztoru zawisła polska flaga i zabrzmiał „Hejnał Mariacki” grany przez Emila Czecha. Monte Cassino zostało zdobyte. Zakończyła się jedna z heroicznych bitew II wojny światowej, o której zwycięstwie zadecydowała odwaga, bohaterstwo i poświęcenie oręża polskiego. Kilka dni po zdobyciu Monte Cassino wojska alianckie przełamały tzw. Linię Gustawa na całym pasie natarcia – kluczowy punkt na mapie niemieckich umocnień. 4 czerwca 1944 roku do Rzymu wkroczyły oddziały amerykańskie.

W sobotę, w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zdobycia przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego klasztoru na Monte Cassino. Centralnym punktem obchodów był uroczysty 20-krotny Salut Artyleryjski oddany przed pomnikiem „Bohaterom Monte Cassino” o godz. 12.00. Wystrzały historycznej armaty przeciwlotniczej Bofors z Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie, obsługiwali rekonstruktorzy w mundurach 2. Korpusu Polskiego.

Oprawę uroczystości zapewnił Posterunek Honorowy żołnierzy Sił Zbrojnych RP wystawiony przez 2. Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej. Fundacja Niepodległości wystawiła również posterunek w historycznych mundurach i z uzbrojeniem żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. W trakcie wydarzenia Fundacja Niepodległości zaprezentowała dwa historyczne pojazdy wojskowe ze swojej kolekcji: samochód Willys Ford GPW „Jeep” w barwach 5. Kresowej Dywizji Piechoty oraz Daimler „Dingo”, opancerzony wóz zwiadu i łączności z dowództwa 2. Korpusu Polskiego, z symbolicznym napisem „NADZIEJA” na burcie.

Specyfiką lubelskich uroczystości stało się, że rozpoczyna się ona w samo południe, od odegrania Hejnału Mariackiego przez wojskowego trębacza – na pamiątkę sygnału, jaki na rozkaz Dowódcy 2.Korpusu Polskiego, generała Władysława Andersa, o 12.00 w dniu 18 maja 1944 pod murami zdobytego Klasztoru na Monte Cassino odegrał trębacz 3 Dywizji Strzelców Karpackich, plutonowy Emil Czech. Ten symboliczny sygnał miał podkreślić, że Monte Cassino, niedostępne wcześniej przez pięć miesięcy walk dla armii Aliantów, zostało tego dnia zdobyte przez Polaków.

 

4 komentarze

  1. DO MUNDURU NIEOGOLENI MASAKRA JAKAŚ

  2. Na zdjęcia nie widzę Marty W. Co się się stanęło 🙂

  3. A mogła się rozerwać… Dopiero byłby kwik.
    – synku patrz, armata z demobilu i materiały wybuchowe, podejdźmy bliżej…

Dodaj komentarz