To zwykła skrobia była przyczyną zamieszania i ewakuacji w zamojskim sądzie

Wiadomo już, co to za proszek, wysypał się z jednej z przesyłek w biurze podawczym Sądu Rejonowego w Zamościu. Okazała się nim zwykła skrobia kukurydziana. Trwa poszukiwanie sprawcy całego zamieszania.

Są już wyniki badań tajemniczego proszku, który w piątek wysypał się z jednej z przesyłek w biurze podawczym Sądu Rejonowego w Zamościu. Zabezpieczoną przesyłkę przetransportowano do Puław, gdzie w Ośrodku Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii została ona poddana ekspertyzie. Wyniki wskazują, że substancja nie stanowiła żadnego zagrożenia dla przebywających w sądzie osób. Kremowym proszkiem była bowiem skrobia kukurydziana.

Przypomnijmy, w piątek jeden z pracowników biura podawczego zamojskiego sądu otwierając list, który został przesłany z zagranicy, stwierdził w środku obecność kremowego proszku. Co więcej, zawartość częściowo się rozsypała. Natychmiast wszczęto alarm. Obawiając się skażenia, osoby które miały bezpośredni kontakt z substancją, zostały ewakuowane i odizolowane. Strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego zabezpieczyli miejsca zdarzenia i wyznaczyli strefę niebezpieczną. Powołano też sztab kryzysowy.

– W uzgodnieniu z Inspektorem Sanitarnym MSW określono poziom ochrony indywidualnej ratowników wprowadzanych do strefy niebezpiecznej w celu przeprowadzenia rozpoznania i wstępnej analizy substancji potencjalnie niebezpiecznej. W wyniku pomiarów wykluczono możliwość występowania zagrożenia radiacyjnego, określono obojętny odczynu substancji oraz wstępnie nie wykryto zagrożenia biologicznego, cechy substancji wskazywały na obecność skrobi kukurydzianej. Po analizie wyników, podjęto decyzję o konieczności przetransportowania przesyłki w asyście Policji do laboratorium Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Puławach – tłumaczy mł. bryg. Andrzej Szozda ze straży pożarnej w Zamościu.

W trwających ponad 11 godzin działaniach wzięło udział 10 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, łącznie 23 ratowników a także policja, zespół ratownictwa medycznego i inspektorzy sanitarni. Teraz trwa poszukiwanie sprawcy całego zamieszania, czyli nadawcy przesyłki. – Miejmy nadzieję, że sprawca zostanie przykładnie ukarany – dodaje Andrzej Szozda.(fot. PSP Zamość)
2016-12-12 19:41:17

7 komentarzy

 1. ale jaja no śmiechu warte

  • Mrozik, barania główko, z czego tu się cieszyć?
   Że jakiś idiota wszczął niepotrzebnie alarm a w tym czasie ktoś mógł mieć zawał serca a karetki brak bo jest pod sądem.

   Dwa słowa przychodzą mi na myśl odnośnie Ciebie…TY IDIOTO 🙂

   • Rysiu!!! chłopie skąd u Ciebie tyle domysłów co to by się nie stało,i skąd tyle jadu w Tobie???

 2. pewnie ktoś wsadził rozgniecionego chrupka kukurydzianego, ale beka 😀

 3. Skrobia to nawet niezła pożywka, nie tylko dla mediów, ale też dla dżordży i innych wąwolników?

 4. Litosci, niech codziennie sprawdzaja powietrze czy nie wybucha. Przestraszyly sie nieroby czy to sabotaz w strone Ziobry ktory chce ukrocic samowolje w tych kramikach zwanych sadami. Sady to ostatnie miejsce gdzie mozna szukac sprawiedliwosci. Natepnym razem niech zamiast skrobi podrzuca jakiegos waglika czy inne swinstwo.

  • no trzymajcie mnie

   do kuba
   co ty chrzanisz „samowolie” to niech lepiej ukróci swoim kolesiom z PiSu. Bo w tym bagnie chodzi tylko o to zeby poobsadzać urzędy swoimi. Taki sam burdel i rozpierducha jaki zrobiło PO przez 8 lat ci zrobią w 4. Ale oczywiscie ciemnogród wszedzie zamachy widzi i spisek. Myślicie ze Polska bedzie teraz krajem mlekiem i miodem płynąca, zobaczycie ze jedyne co ponich pozostanie to długi i spalone mosty

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9505zł 0.49%
  • GBP 5.1404zł 0.8%
  • EUR 4.633zł 0.31%
  • CHF 4.3329zł 0.5%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach