Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

ZwierzPospolita Polska w Puławach

ZwierzPospolita Polska to wystawa fotograficzna prezentująca dziką przyrodę Polski. W czwartek odbyło się jej oficjalne otwarcie.

ZwierzPospolita Polska jest międzynarodowym projektem edukacyjno – artystycznym, który promuje polską dziką przyrodę oraz ideę jej ochrony. Głównym jego elementem jest wystawa kilkudziesięciu fotografii jednego z najwybitniejszych polskich fotografów przyrody Artura Tabora oraz Tomasza Sczasnego, Beaty Chojęty i Przemysława Śmietany, powiększonych do rozmiarów 150×100 cm. Każde ze zdjęć zaopatrzone jest w opis w języku polskim i angielskim. Oprócz zdjęć na wystawie znajdują się również edukacyjne plansze, informujące m.in. o sieci Natura 2000, projektowanych w Polsce parkach narodowych czy potrzebie ochrony Puszczy Białowieskiej.

Artur Tabor był jednym z najwybitniejszych polskich fotografów przyrody. Zginął tragicznie kiedy wyjechał do Mongolii na wyprawę fotograficzną, podczas fotografowania ptaków poślizgnął się, spadł ze skały i doznał ciężkich obrażeń w wyniku czego zmarł. Przez całe życie był całkowicie oddany pasji fotografowania przyrody, zwłaszcza dzikiej i niedostępnej.

Specjalizował się w fotografowaniu i filmowaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku, szczególnie ptaków. Na podglądaniu przyrody spędzał kilka miesięcy w roku budując specjalne ukrycia w koronach drzew, wśród wodnych szuwarów lub wkopując się w ziemię.
Obecnie jego żona Jolanta Tabor stara się aby pamięć po nim była wiecznie żywa, właśnie m.in. poprzez wystawy jego zdjęć.

Wystawa powstała w 2008 roku wystawa zadebiutowała w Irlandii, gdzie przez trzy letnie miesiące eksponowana była w centrum Dublina. Następnie podróżowała po świecie by obecnie prezentować się mieszkańcom Polski. Wszędzie gdzie się znajduje budzi ogromne zainteresowanie, a do tej pory obejrzało ją już prawie 3 miliony osób. Autorem i realizatorem projektu jest Fundacja Dzika Polska.

W Puławach fotografie można oglądać na Placu Chopina do 19 maja 2013 roku.
null
null
null
null

Komentarze wyłączone