Kto wie najlepiej jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze? Dzieci z Mikłusów

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mikłusach zwyciężyły w ogólnopolskim konkursie „Twój pomysł, Twoja inicjatywa” promującym bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Konkurs „Twój pomysł, Twoja inicjatywa” jest częścią międzynarodowego programu edukacyjnego Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”. Jest to jeden z największych oraz najstarszych na świecie projektów, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Promuje także rozwój ekologicznych form transportu.

Do konkursu zgłosiło się łącznie 99 szkół podstawowych z całego kraju. Każda z nich przedstawiła w jaki sposób propagują poprawę bezpieczeństwa w swojej okolicy. Zgodnie z regulaminem każdy z nich musiała przygotować projekt kampanii promującej bezpieczeństwo ruchu drogowego. Oprócz tego oceniane było w jaki sposób uczniowie realizują swój projekt, a przede wszystkim jakie przynosi on korzyści.

Komisja złożona z przedstawicieli Biura Rzecznika Praw Dziecka, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Instytutu Transportu Samochodowego, Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i organizatorów zakwalifikowała do finału pięć szkół, których projekty okazały się najbardziej efektywne, a następnie z nich wybrała ten, który w największym stopniu przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa na drodze. Oceniano skalę prowadzonych działań, efektywność pomysłu, kreatywność i zaangażowanie członków zespołu oraz innowacyjność.

Zwycięzcami okazały się dzieci ze Szkoły Podstawowej im. ks. Tadeusza Adama Leszczyńskiego w Mikłusach w gminie Trzebieszów w powiecie łukowskim, pod przewodnictwem Pani nauczyciel Agaty Izdebskiej-Sierpień. Tym razem sprawdziło się słynne powiedzenie ”do trzech razy sztuka”, gdyż był to już trzeci finał konkursu, do którego zakwalifikowali się uczniowie tej szkoły. W nagrodę cała grupa wyjedzie na Międzynarodowy Finał konkursu, który odbędzie się we Francji. Po nim zaś, będą mogli spędzić kilka dni w Parku EuroDisneyland pod Paryżem.

Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym które wprowadziły dzieci najlepiej widać w gminie w której mieszkają. Dzięki ich kampanii „Na drodze w dzień i w nocy, miej zawsze szeroko otwarte oczy!” Urząd Gminy wybudował kładkę dla pieszych, pojawiły się nowe wyraźne znaki drogowe, udało się wykonać projekt na przebudowę drogi nr 1315L na odcinku Zaolszynie – Mikłusy oraz, co uczniowie uważają za wielki sukces, w budżecie gminy na rok 2013 zostały zarezerwowane środki na budowę chodnika.

(fot organizator- obrady jury)

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew