ZUS przeprowadził 26,9 tys. kontroli zwolnień lekarskich. Katecheta, pielęgniarka i lekarz pracowali w trakcie rzekomej choroby

Od początku stycznia do końca grudnia, ZUS skontrolował 26,9 tys. zwolnień chorobowych w województwie lubelskim. Co dziewiąta osoba przebywała na na nim bezpodstawnie. Wstrzymano wypłaty różnego rodzaju świadczeń chorobowych na łączną kwotę 6 mln 146 tys. zł.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych w ubiegłym roku. Od początku stycznia do końca grudnia, sprawdzonych zostało 26,9 tys. świadczeń chorobowych. Chodzi zarówno o weryfikację, czy chorzy prawidłowo korzystali ze zwolnień, jak i sprawdzenie, czy wystawione zaświadczenia lekarskie były zasadne. Wciąż bowiem zdarzają się osoby, które rzekomo są chore, zaś w tym czasie pracują np. w innej firmie, czy też biorą zwolnienia lekarskie, aby przeprowadzić w domu remont czy wyjechać gdzieś z rodziną. Są też przypadki przebywania na zwolnieniach, pomimo że leczenie zostało zakończone.

Jak wyjaśnia Małgorzata Korba z lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o nieprawidłowym korzystaniu ze zwolnienia lekarskiego mówimy, gdy chory w jego trakcie pracuje lub wykonuje inne działania, które mogą wydłużyć powrót do zdrowia. Wtedy osoba taka musi liczyć się z tym, że straci prawo do świadczenia chorobowego. Warto pamiętać, że oprócz ZUS kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień prowadzą również samodzielnie pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób. Z kolei w ramach drugiego rodzaju kontroli lekarze orzecznicy ZUS badają, czy korzystający ze zwolnień faktycznie są niezdolni do pracy w dniu badania – inaczej mówiąc: czy zwolnienia były zasadne.

Jeżeli chodzi o pierwszy sposób kontroli, to w 2019 roku ZUS stwierdził nieprawidłowości w przypadku 714 zwolnień lekarskich w regionie, czyli co dziewiątego ze skontrolowanych. Skutek finansowy tej kontroli to 1 mln 173 tys. zł. Wśród przyłapanych na pracy podczas zwolnienia lekarskiego byli m.in. pielęgniarka, lekarz, pracownica biura rachunkowego, a także katecheta, który będąc na zwolnieniu lekarskim w jednej szkole prowadził lekcje w drugiej. Z kolei kontrole zasadności przebywania na świadczeniach chorobowych w województwie lubelskim skutkowały skróceniem 556 zwolnień lekarskich, gdyż ubezpieczeni byli zdrowi i mogli wrócić do pracy. Efekt finansowy tego rodzaju kontroli wyniósł w ubiegłym roku 250,6 tys. zł.

Jak dodaje Małgorzata Korba, ZUS ma również obowiązek obniżyć wysokość zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego do ustawowego limitu osobom, które pobierają je po ustaniu zatrudnienia. Podstawa wymiaru świadczenia nie może wtedy przekraczać przeciętnego wynagrodzenia krajowego. W ubiegłym roku Zakład musiał obniżyć z tego względu 3410 świadczeń w regionie na łączną kwotę ponad 4,7 mln zł. Łącznie przez cały rok działania kontrolne sprawiły, że w funduszu chorobowym pozostało 6 mln 146 tys. zł dla osób, którym świadczenia faktycznie się należą.

(fot. lublin112)

Zobacz również

10 komentarzy

 1. najgorszy to ten katecheta – jak on śmiał tym dzieciom w oczy patrzeć na zwolnieniu 😉

 2. skoro bezpodstawnie to powinni trłumaczyćie z tego lekarze którzy dawali te zwolnienia
  a petenci powinni zwracać kase

 3. Stefanek masz rację ,mnie też zszokował ten katecheta .Ale z drugiej strony to tylko potwierdza podwójną moralność tych wszystkich „krzewicieli wiary ” .Wróżę im jakieś max 20-30 lat i bedą musieli szukać innej roboty

 4. Tomek4 zapomniałeś że żyjemy w Polsce . Tu przedstawiciele pewnych grup zawodowych należą do tzw. ”nadzwyczajnej kasty ” .A to wyklucza jakąkolwiek odpowiedzialność za to co robią lub czego nie robią

 5. Kto ma znajomego lekarza to i rok zwolnienie ciągnie takie przekręty.

 6. ZZUSować ZUS!!

 7. Ciekawe czy ZUS kontroluje pracowników ZUS-u na zwolnieniu

 8. Największa frajda jest jak się okradnie złodzieja!

 9. Kontroluje. Jestem pracownikiem -ZUSu i juz na drugie dzien zwolnienia lekarskiego zapukał mi kontrol z zakladu pracy.

 10. Szkoda że nie jest podane, ile z tych kontroli wylądowało w sądzie za bezpodstawne obniżenie świadczenia, bezpodstawne odebranie świadczeń, wyrzucenie z ubezpieczenia, nękanie matek na macierzyńskim, odbieranie im tuż przed porodem możliwości ubezpieczenia. I ile tych spraw zakończyło się przegraną dla ZUSu z nakazem zwrotu niewypłaconych świadczeń 🤷‍♀️

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu
Wyprawa – „Uroczyska pogranicza zapomniane cmentarze Polesia”
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Spotkanie autorskie z Joanną Brodzik – „Umami. Opowieści i przepisy”
European Teqball Tour w Chełmie (wideo)