690 680 960

ZUS: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców wydłużony

W związku z zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół będzie można dalej korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów wydłuża zasiłek do 11 kwietnia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy można otrzymać, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa jest zamknięta lub działa w ograniczonym zakresie z powodu COVID-19 i przez to nie zapewnia dziecku opieki.

Świadczenie przysługuje na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 8 lat oraz starszym dzieckiem, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Zasiłek nie należy się, jeśli dzieckiem może zająć się drugi opiekun, np. rodzic, który korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego lub jest bezrobotny.

Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Rodzic, który ma własną działalność gospodarczą, składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – może to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia jest na stronie internetowej ZUS (www.zus.pl).

ZUS: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców wydłużony

(fot. ZUS)

6 komentarzy

  1. Rozdawanie kasy na lewo i prawo – to najlepiej wychodzi naszym rządzącym.

  2. Jacy łaskawi!

  3. 500 jest, po co jakieś zasiłki jeszcze?

  4. Zlikwidować to. Dobrowolny ZUS

  5. Powinno być płatne 100’/, takie zwolnienie, na siłę zamknięcie żłobka gdzie wszystkie przedszkolanki uszczelnione a ten imb…zwany ministrem zdrowia zamyka i muszę za to jeszcze płacić mimo zamkniecia

  6. ZUS się sam zlikwiduje to tylko kwestia czasu

Kursy walut

  • USD 4.3365zł -0.31%
  • GBP 5.3357zł -0.83%
  • EUR 4.621zł -0.69%
  • CHF 4.7809zł -1.39%

Polub nas