Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zrewitalizowany rynek w Radzyniu Podlaskim oficjalnie otwarty (zdjęcia)

Oficjalne, uroczyste otwarcie zrewitalizowanego Rynku w Radzyniu Podlaskim odbyło się wczoraj, 10 lutego. – Dla środowiska radzyńskiego to wyjątkowa chwila – powiedział Burmistrz Jerzy Rębek, wyrażając wdzięczność Panu Bogu oraz osobom życzliwym i oddanym radzyńskim sprawom, którzy to dzieło w różny sposób wspierali.

Od kilkudziesięciu lat temat uporządkowania zdegradowanego miejsca w centrum Radzynia Podlaskiego istniał w przestrzeni publicznej, ale został zrealizowany przez obecnego burmistrza Jerzego Rębka. Rewitalizacja Rynku była częścią projektu, obejmującego również remont korpusu głównego Pałacu Potockich z dziedzińcem.

W 2016 Miasto przystąpiło do sporządzenia dokumentacji technicznej, w roku 2017 otrzymało pozwolenie na budowę. Realizację umożliwiło uzyskane w 2020 solidne wsparcie finansowe z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

– To Dobra Zmiana sprawiła, że w tym czasie mogliśmy skorzystać z ogromnej pomocy finansowej – podkreślił burmistrz Jerzy Rębek. Na rewitalizację Rynku Miasto otrzymało 2 mln 300 tys. zł z funduszy europejskich za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego, poza tym uzyskało pomoc od władz państwowych z Rządowych Funduszy Inicjatyw Lokalnych w wysokości 923 tys. zł, ze środków własnych Miasto dołożyło tylko 200 tys. zł, czyli około 5%. – Rzecz niespotykana, ale możliwa obecnie, gdy możemy korzystać z programów pomocowych – podsumował Burmistrz.

Miasto mogło też korzystać z życzliwości innych instytucji.

– Gdy w trakcie remontu pojawiła się potrzeba wykonania napowietrznej linii energetycznej, która wcześniej nie była planowana, z pomocą pospieszył prezes PGE Dystrybucja Jarosław Kwasek. Linia została wykonana bez obciążania budżetu Miasta – dodał.

Efekt remontu

Remont był prowadzony od czerwca do listopada 2022 r. Odbiór techniczny odbył się 9.11. ubiegłego roku. Obecny plac nie przypomina zupełnie zdegradowanej przestrzeni, istniejącej tu jeszcze kilka miesięcy temu: powierzchnia została pokryta granitowymi płytami, pojawiła się fontanna, ustawionych zostało wiele ławek.

Plac będzie dobrym miejscem wypoczynku i spotkań, bo nie będzie betonową pustynią: oprócz dwóch starych drzew pojawiło się 18 już wyrośniętych, bo ok. 6-metrowych lip o odpowiednio dużych koronach, które zapewnią strefy cienia. Są zasadzone w ziemi, a nawadniane kropelkowo. Pod drzewami są wydzielone pasy zieleni, ustawiono liczne wazony, w których na wiosnę rozkwitną kwiaty.

Podczas uroczystości dokonano otwarcia Rynku poprzez przecięcie wstęgi. Następnie dziekan radzyński, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Radzyniu ks. kan. Krzysztof Pawelec dokonał jego poświęcenia. Po poświęceniu głos zabrali zaproszeni goście.

(fot. źródło UM Radzyń Podlaski)

 

44 komentarze

  1. Obejrzałem wszystkie zdjęcia i nic nie zobaczyłem , ludzie z redakcji czy wy wiecie wogóle co robicie ? Piszecie o rewitalizacji rynku a nie zamieszczacie ani jednego zdjęcia na którym by go było widać nie licząc tych z przed remontu . W zamian te zdjęcia ludzi , trzeba było jeszcze pójsc do sklepu i zrobić fotkę pani ekspedientce.

  2. Gdzie można zobaczyć zdjęcia nowego rynku?

  3. NIECH ZGADNĘ BETON I CAŁA ZIELEŃ WOKÓŁ WYCIĘTA W PIEŃ XDD

  4. Karateka na pierwszym planie i całe stado urzędasów a gdzie na zdjęciach te zmiany jak kolega powyżej raczył dobrze zaobserwować .

  5. Banda życiowych nieudaczników.
    Pokażcie ludzi którzy to zbudowali, pokażcie rynek a nie gamoni co wydają publiczne pieniądze.
    Dobrze wiedzieć ilu jest do koryta przy takiej inwestycji ?

Z kraju