Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Żołnierze WOT wspierają opiekę medyczną i służby sanitarne. Wkrótce będą pobierać wymazy na obecność COVID-19 (zdjęcia)

Pomiar temperatury pacjentów i personelu, wzmocnienie ochrony szpitali, transport i rozładunek medykamentów, kompletowanie dokumentacji medycznej, czy udostępnianie namiotów wojskowych – tak lubelscy Terytorialsi wspierają służby medyczne i sanitarne. W najbliższych dniach żołnierze rozpoczną działania w nowym obszarze – pobierania wymazów na obecność COVID-19.

Żołnierzy lubelskiej brygady OT można spotkać, m.in. w szpitalach w Lublinie, Puławach, Rykach, Poniatowej, Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim, Łukowie, Chełmie, Łęcznej, Zamościu i Biłgoraju. Każdego dnia nowe placówki zgłaszają swoje zapotrzebowanie na wsparcie żołnierzy WOT. Wszędzie gdzie Terytorialsi pełnią służbę, w znacznym stopniu odciążają personel medyczny. Dzięki temu pielęgniarki i ratownicy medyczni mogą skupić się na ratowaniu zdrowia i życia pacjentów.

– Nasi żołnierze-ochotnicy codziennie wspomagają prace personelu medycznego w kilku szpitalach w Lublinie. Jesteśmy w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Szpitalu Klinicznym Nr 4, Szpitalu Wojskowym Nr 1 oraz w trzech filiach Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego – mówi ppor. Damian Duda z-ca dowódcy kompanii z 21 batalionu lekkiej piechoty z Lublina.

– Wykonujemy m.in. pomiar temperatury u pacjentów i pracowników oraz wzmacniamy ochronę tych szpitali. Dodatkowo wspieramy personel stacji sanitarno-epidemiologicznych w Lublinie i Lubartowie przy kompletowaniu dokumentacji medycznej – dodaje ppor. Duda.

Lista zadań żołnierzy WOT jest długa i uzależniona od potrzeb danej placówki. Terytorialsi z Dęblina wspierają szpitale w swoim SRO organizując np. transport respiratorów, przyłbic ochronnych oraz środków medycznych. Terytorialsi z Białej Podlaskiej i Zamościa oprócz pomiaru temperatury, udostępniają szpitalom wojskowe namioty. Formą wsparcia jest także szycie maseczek dla lekarzy i pielęgniarek – Terytorialsi z Chełma uszyli ich już ponad 5 000.

W działania przeciwkryzysowe w ramach operacji „Odporna Wiosna” w naszym województwie zaangażowanych jest już około 350 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Liczba ta, jak i obszary wsparcia żołnierzy wciąż rosną. W najbliższych dniach lubelscy Terytorialsi rozpoczną pobieranie wymazów na obecność COVID-19. Do tego zadania delegowani będą żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego oraz ukończone szkolenie specjalistyczne.

Od 18 marca br. WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy, w tym podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej Wiosny” Terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

Żołnierze WOT wspierają opiekę medyczną i służby sanitarne. Wkrótce będą pobierać wymazy na obecność COVID-19 (zdjęcia)

Żołnierze WOT wspierają opiekę medyczną i służby sanitarne. Wkrótce będą pobierać wymazy na obecność COVID-19 (zdjęcia)

Żołnierze WOT wspierają opiekę medyczną i służby sanitarne. Wkrótce będą pobierać wymazy na obecność COVID-19 (zdjęcia)

(fot. WOT)

10 komentarzy

 1. A ile osób wieszało psy jak powstawały WOT???? I co teraz powinni przeprosić za te wszystkie obelgi, szydzenia, ironiczne uwagi w pracy.

  • LigaOchronyPrzyrody

   Powiedz kto wieszał psa a my się nim zajmiemy. Zwierzęta to nasi bracia mniejsi.

  • Liczysz na to że kacapskie lizydoopy kogoś przeproszą?

  • Myślisz, że WOT to wolontariusze? W końcu mają okazję odpracować część pieniędzy, które co miesiąc biorą za bycie w stanie gotowości. To jedno. A druga sprawa, gdyby ten cały budżet, który idzie na WOT przeznaczyć bezpośrednio dla służby zdrowia (albo na armię zawodową, ale to dłuższa dyskusja) to korzyści byłyby bez porównania wyższe. Co nie znaczy, że gigantyczne pieniądze nie są w tym kraju marnowane na rzeczy wołające o pomstę. To fakt. WOT przynajmniej teraz się przydaje.

  • Ty głupia jesteś , te nieudaczniki z WOT biorą za to kasę więc to nie jest ich żadna dobra wola tylko obowiązek. Łaski nie robią

  • A za co przepraszać? Te czynności może wykonywać normalne wojsko, które zawsze było od takich zadań. WOT nie był i nie będzie potrzebny. Ja były powodzie dawno temu to jakoś dawaliśmy sobie radę bez wotów.

   A co do pomocy, to troszkę inaczej to wygląda niż na tych propagandowych fotkach. Jak trzeba zanieść pacjenta z podejrzeniem covida to nie wiedzą kto ma to zrobić.

 2. A tyle było lewackiego kwiku, że …. pamiętamy.

 3. Przepraszamy,że jesteś nieżle jerbie-nienty ,rozpocznij leczenie na nogi,głowę sobie odpuść………