Żołnierze WOT pobiorą wymazy na obecność COVID-19 od pracowników DPS-ów

W czwartek mobilne zespoły 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęły akcję pobierania wymazów od pracowników DPS-ów w województwie lubelskim. Działania prowadzone są na wniosek Wojewody Lubelskiego oraz w koordynacji z Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym w Lublinie.

Do realizacji zadania zostały skierowane cztery zespoły mobilne 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rozpoczną one pracę od poboru wymazów u pracowników DPS-ów w Lublinie, Ostrowie Lubelskim i Janowie Lubelskim. W sumie wymazy zostaną pobrane od personelu 58 placówek w naszym województwie. Akcja potrwa do końca maja br. Do zadania oddelegowani zostali żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika medycznego i ukończone specjalistyczne szkolenie w zakresie pobierania wymazów na obecność COVID-19.

Pobieranie wymazów od personelu DPS-ów to już kolejne, po dekontaminacji w DPS w Zamościu, zadanie realizowane przez lubelskich Terytorialsów w ramach Zespołu Interwencji Kryzysowej. Działający od 20 kwietnia br. ZIK ma za zadanie ograniczanie ryzyka zagrożenia życia i zdrowia pensjonariuszy oraz personelu DPS-ów, a w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej również przywracanie placówki do pierwotnej zdolności funkcjonowania.

Przypomnijmy, Zespoły Interwencji Kryzysowych WOT są tworzone na bazie brygad obrony terytorialnej oraz sił kierowanych do ich wsparcia przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych i Inspektorat Wsparcia SZ i utrzymywane w 6 godzinnej gotowości do podejmowania działań. Do ich głównych zadań należy: wykonanie wymazów, przeprowadzenie triażu, ewakuacja z placówki, dekontaminacja pomieszczeń, szkolenie personelu i powrót pensjonariuszy.

Warto dodać, że lubelscy Terytorialsi na wniosek wojewody lubelskiego włączyli się w akcję pobierania wymazów już 9 kwietnia br. Działania te prowadzą w systemie stacjonarnym – na terenie placówek medycznych oraz mobilnie – w miejscu przebywania osób poddanych kwarantannie. W ciągu dwudziestu dni pobrano już blisko 500 wymazów.

(fot. WOT)

Zobacz również

3 komentarze

 1. bohaterowie ! darmowe plaiwo im sie nalezy jak nic
  a ci w dps-ach do roboty *** powiedział radziłłło

 2. I zobaczcie na zdjęciach jak wygląda odzież, która chroni przed wirusem, a nie ludzie się pienią o te maseczki. Przyjrzyjcie się co chroni jeszcze, a nie sama „maseczka”.

 3. DPS Ostrów Lub, załoga pracuje na 3 zmiany w systemie tygodniowym. Czyli są skoszarowani przez 7 dni bez możliwości opuszczenia miejsca pracy. Innej możliwości nie ma, trzeba jakoś to przetrwać. Praca mega ciężka spanie na materacach, dobrze że chociaż te testy będą. Zdrówka dla załogi dla tych co się odważyli, bo część pouciekala.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7367zł 0.01%
  • GBP 4.9904zł 0.22%
  • EUR 4.4769zł -0.02%
  • CHF 4.1226zł -0.33%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach