Od 6 maja otwarte będą przedszkola i żłobki. Sprawdź wytyczne obowiązujące rodziców i opiekunów

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w związku z otwarciem od 6 maja miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi, przedstawiło wytyczne, które będą obowiązywały rodziców i opiekunów w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę podczas pobytu w przedszkolu lub żłobku, rodzice powinni przekazać dyrektorowi lub opiekunowi niezbędne informacje o stanie zdrowia dziecka, które są istotne.

Do instytucji należy przyprowadzić dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych. Przed przyprowadzeniem dziecka do żłobka, należy mu zmierzyć temperaturę. Rodzice powinni także stosować się ściśle do zaleceń lekarskich, które mogą określić czas nieposyłania dziecka do instytucji.

Nie można posyłać dziecka do instytucji opieki, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy muszą pozostać w domu i stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza. Należy także wyjaśnić dziecku, aby nie zabierało ze sobą zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.

Rodzicie powinni nieustannie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny. Dziecko powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na przywitanie. Należy także zwrócić uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania. Dziecko uczy się przez obserwację dobrego przykładu, więc to na rodzicach spoczywa ciężar wypracowania odpowiednich zachowań u dzieci.

Opiekunowie muszą pamiętać o tym, aby nie organizować wyjść poza teren instytucji, a także muszą usunąć z sali przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki. Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je systematycznie dezynfekować.

Co najmniej raz na godzinę opiekunowie muszą wietrzyć salę, w której organizowane są zajęcia. Co więcej, dzieci muszą często i regularnie myć ręce wodą z mydłem, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza. Zachęca się opiekunów, aby zorganizowali pokaz właściwego mycia rąk.

Organizując dzieciom miejsce do spania, opiekunowie muszą pamiętać o zachowaniu przy tym dystansu pomiędzy leżaczkami lub łóżeczkami. Po zakończeniu odpoczynku należy zdezynfekować łóżeczka i leżaczki. Opiekunowie muszą także pamiętać o unikaniu organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu.

Opiekunowie pracujący z dziećmi do lat 3 będą musieli również wykonywać pomiar temperatury dwa razy dziennie. W przypadku podwyższonej temperatury (powyżej 37 stopni) należy pozostać w domu i skorzystać z teleporady medycznej.

Rodzicom, którzy nie będą mogli posłać dziecka do placówki, przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem prawo do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługiwać będzie na okres nie dłuższy niż do dnia 24 maja 2020 roku.

Ostateczna decyzja w kwestii otwarcia danej placówki należeć będzie do organu założycielskiego we współpracy z pracownikami powiatowych służb sanitarnych, po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej w regionie. Otwarte mogą być tylko instytucje, w których zapewniono realizację wytycznych zamieszczonych na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Lokalne stacje sanitarno-epidemiologiczne mają wspierać instytucje w zakresie ustalania zasad i zakresu wznawiania działalności.

Wytyczne GIS, MZ i MEN w związku z otwarciem przedszkoli

Nauczycielu,

 • Wyjaśnij dzieciom, jakie zasady bezpieczeństwa obecnie obowiązują w placówce i dlaczego zostały wprowadzone.
 • Nie organizuj wyjść poza teren placówki, np. spaceru do parku.
 • Usuń z sali przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki. Jeżeli do zajęć wykorzystujesz przybory sportowe, np. piłki, skakanki, obręcze, powinieneś je systematycznie dezynfekować.
 • Wietrz salę, w której organizujesz zajęcia, co najmniej raz na godzinę i prowadź gimnastykę śródlekcyjną przy otwartych oknach.
 • Zwracaj uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. Zorganizuj pokaz właściwego mycia rąk. Przypominaj i dawaj przykład.
 • Unikaj organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu.

Rodzicu,

 • Aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę podczas pobytu w placówce, przekaż dyrektorowi istotne informacje o stanie jego zdrowia.
 • Zaopatrz swoje dziecko, jeśli ukończyło 4. rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki.
 • Przyprowadź do placówki dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych.
 • Nie posyłaj dziecka do przedszkola, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza.
 • Wyjaśnij dziecku, żeby nie zabierało do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek.
 • Regularnie przypominaj dziecku o podstawowych zasadach higieny. Podkreśl, że powinno ono unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na powitanie.
 • Zwróć uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania. Pamiętaj, że Ty także powinieneś je stosować, bo dziecko uczy się przez obserwację dobrego przykładu.

(fot. pixabay.com)

28 komentarzy

 1. Dzwoniła do mnie dziś pani z przedszkola z pytaniem czy moje dziecko będzie już chodzić od 7 maja, jednocześnie informując że dzieci nie będą mogły się że sobą bawić musi być zachowany odstęp! To może by na ten temat wypowie się jakiś psycholog czy w tej sytuacji gdy dziecko po 2miesiącach przebywania z rodzicem teraz ma samo siedzieć „w kącie”???

 2. Jaki sens puszczać maluchy, a starsze w domu zostawiać – powinno być odwrotnie jak w innych Państwach UE

 3. Jedyna słuszna partia, udawanie że wszystko jest ok i kreowanie swojego „kryształowego wizerunku” za pomocą mediów publicznych. Nie myślałem że tęsknota za czasami dzieciństwa ziści się w ten sposób. Czuję jakbym cofnął się w czasie. Jeszcze poczekać tylko na kolejki i kartki. Co zawinili najmłodsi, nie ich wina że państwo nie jest w stanie pomóc ich rodzicom. Ciekawe czy nasi ustawodawcy będą tak chętnie wysyłać swoje dzieci. Jeżeli brakuje środków w kasie na zasiłki opiekuńcze to może by tak zrezygnować z nagród urzędniczych, prawda Panie Marszałku?

 4. nie jestem za pisem dodam na wstępie! Ale co was ludzie napadło i tak źle i ta nie dobrze! narzekacie że pozamykane wszystko, że rząd za mord.ę 3ma , że chcecie do roboty wracać… a jak już poluzował obostrzenia to plujecie jadem jaki to zły pis jest! Taa za to wasi pełowcy i lewacy „super”: by sie sprawdzili w czasie tej pandemii. Na bank były by 2 włochy albo hiszpania. Pamiętamy jak sie sprawowali jak była powódź 1ooo lecia czy świńska grupa:/ ale +500set jeden z drugim i trzecim bierze! cooo? hipokryci!

  • Brawo! Za pińcet by d….e nadstawili 👌

  • @aPolityczny – coś strasznie polityczny wpis jak na taki nick. A ludzie wkurzeni są bo z du…. strony się za to zabrali. Zamknęli wszystko jak było 200 przypadków zaczynają otwierać jak jest 10tys i jeszcze każą sobie brawo bić. Zamiast szkoły otworzyć dla starszych dzieci, którym łatwiej wytłumaczyć bezwzględne zasady higieny. To zaczynają od najmłodszych, które niewiele rozumieją jeszcze. A wszystko po to bo się jeden z drugim zorientował nagle że naszego kraju nie stać na tego typu lockdawny.

  • Z ludźmi to jest tak że niby są wnerwieni, że są zamknięci ale z drugiej strony to banda leni którzy jak tylko maja pretekst żeby nie musieć pracować to tak będą robić. Zasiłki, zwolnienia, dodatki i tak dalej. Szkoda tylko że nie rozumieją że rząd nie ma na to wszystko swoich pieniędzy wiec za jakiś czas albo zabierze to im albo komuś czegoś nie da. Jak myślicie skąd weźmie na renty i emerytury skoro nie ma wpływów ? Przez to bimbanie i rozdawnictwo wszyscy będziemy w ogromniej biedzie tylko jeszcze o tym nie wiemy.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8342zł 0.52%
  • GBP 5.2727zł 0.6%
  • EUR 4.5627zł 0.66%
  • CHF 4.1473zł 0.61%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja