Zobacz to co na co dzień niedostępne. Na początku maja rusza szereg atrakcji

W maju po raz drugi odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Beneficjenci przygotowali dziesiątki atrakcyjnych wydarzeń.

Od 7 do 10 maja w już po raz drugi rozpoczną się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. W naszym regionie dziesiątki firm i instytucji, które skorzystały z dofinansowania unijnego, zaprezentują wszystkim chętnym miejsca, które na co dzień są niedostępne dla osób z zewnątrz. Wśród dostępnych atrakcji będzie można zajrzeć za kulisy Teatru, remizy strażackiej, zwiedzić muzea wziąć udział w koncertach, piknikach, rajdach rowerowych, zawodach sportowych i wielu, wielu innych atrakcjach. Podczas Dni Otwartych na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Uczniowie lubelskich szkół mogą się wybrać na wycieczkę po oczyszczalni ścieków „Hajdów”. W trakcie wycieczki młodzież pozna procesy odbioru i oczyszczania ścieków z miasta Lublin i okolicznych miejscowości oraz obejrzą cały ciąg technologiczny oczyszczania ścieków. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie proponuje prezentacje: laboratorium fotowoltaicznego i magazynowania energii elektrycznej, laboratorium wytwarzania elementów za pomocą drukowania 3D, laboratorium elektrotechnologii, laboratorium Hamowni Silnikowej, Laboratorium Diagnostyki Pojazdów – Hamownia Podwoziowa czy też Laboratorium Paliw Konwencjonalnych i Odnawialnych. W programie także pokazy sprzętu geodezyjnego a także warsztaty popularnonaukowe i wystawy prac studenckich. Dni Otwarte Inkubatora Technologicznego LPNT to szansa dla mieszkańców Lublina i okolic na zapoznanie się z działalnością tej instytucji. CRH Akademos zaprasza do bezpłatnego udziału w zajęciach fitness, porywającej zumbie w majowym słońcu czy warsztatach sportów walki i samoobrony dla dzieci i dorosłych.

W Teatrze Starym będzie można zobaczyć m.in. salę widowiskową czy też kulisy oraz wystawę archeologiczną. W Centrum Kultury odbędą się zajęcia i animacje dla dzieci i młodzieży a Uniwersytet Przyrodniczy zaprasza do zwiedzania Biblioteki z przewodnikiem. Strażacy oferują pokaz sprzętu pożarniczego i ćwiczenia pokazowe m.in.: z użyciem ratowniczych narzędzi hydraulicznych oraz rozwinięciem gaśniczym a także wejścia i pokaz komory dymowej. W „Piwnicy pod Fortuną” 50 % zniżki na wstęp do świata multimedialnego muzeum w piwnicach renesansowej kamienicy Lubomelskich. „Trybunalska” oferuje dla każdego gościa darmowe espresso i bezpłatne zwiedzanie przebudowanej części hotelowej. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej prezentacje możliwości laboratoriów na wydziałach matematyczno-przyrodniczych a ZTM Lublin zaprasza do zwiedzania i prezentacji funkcjonalności ściany wizyjnej. Będzie też bezpłatne zwiedzanie Zamku Lubelskiego: ekspozycji, Kaplicy Trójcy Świętej i baszty z tarasem widokowym. Podobnie Kościół Pobrygidkowski oferuje darmowe zwiedzanie ekspozycji: archeologicznej (pamiątki po Siostrach Brygidkach i Wizytkach), numizmatycznej (kolekcję monet od czasów Władysława Jagiełło, aż po nowożytność) oraz historycznej (związaną z wątkiem grunwaldzkim). W baraku nr 62 Muzeum na Majdanku czekać będzie wystawa „Więźniowie Majdanka”, z okazji 70. rocznicy likwidacji obozu. Z kolei Ośrodek Doskonalenia Techniki jazdy proponuje bezpłatne szkolenia: hamowanie z różnymi prędkościami na płycie poślizgowej, omijanie przeszkody na płycie poślizgowej, tzw. „test łosia”, wyprowadzanie pojazdu z poślizgu, utrzymanie prawidłowej pozycji za kierownicą oraz utrzymanie prawidłowego chwytu kierownicy podczas slalomu.

Mieszkańcy Janowa Lubelskiego mogą się wybrać do Parku Rekreacji „Zoom Natury” na bezpłatne zwiedzanie laboratoriów wiedzy, bezpłatnie zwiedzić Pałac „Królewski”, skorzystać z wycieczki terenowej po Nadleśnictwie Janów Lubelski i poznać największego ptaka grzebiącego w Europie czyli głuszca. Zmotoryzowani bezpłatnie umyć samochód i sprawdzić jego stan techniczny. W Opolu Lubelskim odbędzie się Pokaz sprzętu strażackiego. Podobnie w Puławach, gdzie dodatkowo rozegrane zostaną zawody najlepszych specjalistów od drabiny hakowej. Zaś w puławskim parku odbędzie się lekcja historii. Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim zaprasza na pokaz pierwszej pomocy. Na całorocznym stoku w Międzyrzecu Podlaskim każdy chętny może nauczyć się jeździć na nartach. Z kolei w Białej Podlaskiej na pokazy zaprasza Multicentrum – Interaktywne Centrum Nauki i Zabawy. W Romanowie zwiedzanie ekspozycji muzealnych oraz gry terenowe proponuje Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego. W Parczewie wejście na pływalnię będzie połowę tańsze a w Gospodarstwie Rybackim Siemień rybacy opowiedzą o swoim zawodzie.

To tylko część atrakcji jakie przygotowane zostały na majowe Dni Otwarte. Szczegółowy rozkład imprez, pokazów i innych wydarzeń można znaleźć TUTAJ

(fot. lublin112)
2015-04-21 18:47:28

Zobacz również

Jeden komentarz

  1. „Dni Otwarte Funduszy Europejskich” czyli jak roztrwonić pieniądze Podatnika… czyli naszą kasę

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności