Zniszczona wystawa wróciła na swoje miejsce (zdjęcia)

Dzięki szybkiej reakcji i zdecydowanym Oddziału IPN w Lublinie, a także Biura Edukacji Narodowej IPN, zniszczona w nocy z 21 na 22 listopada br., wystawa pt. „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”, została na nowo przygotowana oraz przekazana do Rejowca.

Od 28 listopada wystawa pt. „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”, która została zniszczona w nocy z 21 na 22 listopada, jest powtórnie prezentowana przy kościele pw. św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu.

Jak zaznaczył proboszcz parafii św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu ks. Jacek Jakubiec, wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem wiernych. W jej ponowny montaż zaangażowane były głównie osoby młode, co jest budującym świadectwem. Piotr Majewski z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które jest inicjatorem wystawy w Rejowcu przyznał, iż wśród chętnych do pomocy przy ponownej ekspozycji było m.in. małżeństwo z dziećmi. Natomiast ks. Jacek Jakubiec zwrócił uwagę, że choć zniszczenie wystawy było przykrym wydarzeniem, to jednak aktualnie ma ona jeszcze większe oddziaływanie społeczne, wiele osób może podjąć refleksję nad prezentowaną na wystawie treścią wskazującą na uniwersalny wymiar nauczania społecznego Kościoła.

Akt wandalizmu z Rejowca był wielokrotnie przywoływany w środkach masowego przekazu. Nie brakowało również odniesień i komentarzy znanych osób w tej sprawie, która wzbudziła społeczne poruszenie, zwłaszcza tych, dla których ataki na miejsca kultu nie są obojętne. Warto przypomnieć, iż odpowiednie służby prowadzą czynności w kierunku ustalenia sprawców dewastacji poprzedniej wystawy.

Parafia w Rejowcu to już kolejne miejsce gdzie dzięki Katolickiemu Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” prezentowana jest wspomniana ekspozycja. Wcześniej gościła ona m.in. w ramach organizowanych przez wspomniane stowarzyszenie Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie, natomiast w tym roku będzie jeszcze prezentowana m.in. w Dęblinie.

Wystawa pt. „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia” została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN wraz z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. Powstała ona z okazji przypadającego w październiku 2018 r., 70-lecia prymasowskiej nominacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, a także 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Prezentuje ona archiwalne zdjęcia oraz cytaty wspomnianych rodaków, które dotyczą konkretnych wartości, a także pojęć będących filarami – jak nazwał to św. Jan Paweł II – „gramatyki życia” jednostek i całych społeczności.

Tak wyglądała wystawa po akcie wandalizmu

(fot. nadesłane)

Zobacz również

17 komentarzy

 1. W śród krajów, które twierdzą, że JP2 to pozytywna postać pozostała już tylko Polska, jakieś republiki bananowe w Ameryce Południowej i może jeszcze jakieś państwa w Afryce. Nawet Franciszek unika tematu JP2 jak ognia albo robi dobrą minę do złej gry.

  • W woli ścisłości krytyka papieża Jana Pawła II pochodzi spoza Kościoła katolickiego, czyli ze strony osób i środowisk z nim niezwiązanych.

   • Jasio Paweł Trzeci (a może nawet ostatni)

    Nie wiem jak Wy, ale ja dziwiłbym się temu, że KK sam siebie krytykowałby – przecież poczynając od JPII wszyscy są nieomylni i każdą krytykę biorą za prześladowanie 😆

  • Jeśli ktoś stawia takie zarzuty, to znaczy, że albo nie czytał raportu nt. McCarricka albo po prostu kłamie.
   Z raportu wynika, że pierwsze oskarżenie o wykorzystywanie seksualne małoletniego przez McCarricka pojawiło się dopiero w 2017 r. – ponad 12 lat po śmierci Jana Pawła II. No ale lewicowe media mają używanie.

   • taa, bo tylko jeden „duchowny” molestował jedno dziecko….
    weź się nie kompromituj rewelacjami z TV trwam

    • Weź się zapytaj swoich celebrytów z twojej lewackiej TV, ilu z nich wykorzystywało dzieci i się bawiło się z małolatami w Galerii Sztuki w Sopocie. Jak widać pedofilia w świecie celebrytów tak nie razi w oczy jak pedofilia w świecie katolickim. No a przecież jedno i drugie to jest to samo i na równi powinno być napiętnowane.

   • Jan Paweł II w 1983 roku stworzył podwaliny pod szerząca się w kościele katolickim pedofilię poprzez zmianę Kodeksu Prawa Kanonicznego. Złagodził konsekwencje za wykorzystywanie seksualne osób do 16 roku przez księży i zamieścił je w ostatniej księdze kodeksu razem z np. kradzieżą pieniędzy z tacy. Według kodeksu z 1983 cięższym przestępstwem było współżycie księdza z osobą dorosłą (za co groziło usunięcie ze stanu kapłańskiego) niż z dzieckiem.

   • „Jednak kiedy McCarrick był nominowany do Waszyngtonu w roku 2000, po czym otrzymał godność kardynała w 2001 roku (jak wskazują źródła papież Jan Paweł II osobiście podjął decyzję o nominacji McCarricka po zasięgnięciu porady kilku wpływowych doradców po obydwu stronach Atlantyku), pojawiły się już oskarżenia przeciw duchownemu. W raporcie napisano, że plasowały się one „w czterech kategoriach”.””Oskarżenia te zostały ogólnie podsumowane w liście od kardynała O’Connora, Arcybiskupa Nowego Jorku z dnia 28 października 1999 do Nuncjatury Apostolskiej, zaś sam Jan Paweł II dowiedział się o nich niewiele później”.

   • A teraz idź się wypowiadaj ze swoich kłamstw Janek.

 2. Agresja lewackiej dziczy. Genów po krasnoarmiejcach nie da się oszukać.

 3. Jerzy ,pomódl się za tą „dzicz ” ,a nie tylko uprawiasz mowę nienawiści .Jezus kazał kochać i miłować każdego nawet wrogów ,dlaczego nie stosujesz się do jego nauk ?

  • Ciotka Michalda

   Dziwisz się ? Przecież mowa nienawiści to normalne u katolików płci obojga i byle jakiej 😆

 4. Wstyd mieszkać w Polsce

  Uniwersalny wymiar nauki kościoła przejawia się ideologią Kalego. Jesli zle o kosciele to barnazynstwo, jesli kosciol zle o kims np. O lgbt to wszyśko w porządku. Obecny kosciol nie ma nic wspolnego z wiarą. Kosciol to polityczne narzedzie walki z przeciwnikami totalitarnego ustroju tak ochoczo wprowadzanego przez Kaczynskiego i Ziobrę przy jakże wyraźnej pomocy niejakiego Pana Rydzyka

 5. Teolog , skoro tacy księża i wysocy dostojnicy tej instytucji za nic mają naukę Jezusa ,to czego ty wymagasz od takiego zwykłego jerzego ? .Kosciół to państwo w państwie ,Jezus i jego nauki to tylko jakieś odległe mity i legendy w które nawet oni sami nie wierzą ,bo jakże by inaczej wytłumaczyć podwójne życie i moralność co niektórych księży ?

 6. Lokalne rejowieckie nacjole urządzili prowokację.
  Pewnie trenowali razem z patologia z chelmianki i motoru lublizn na bogu ducha winnych przystankach.
  A że było to niezauważone to przenieśli się pod kościół.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą