Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Znicze dostarczane dronem, cmentarz zmieniony na park i ustawiane lampek przed bramą. Kolejne sposoby na zamknięte cmentarze

Pojawiają się kolejne pomysły, jak obejść rządową decyzję o zamknięciu cmentarzy i uczcić pamięć swoich bliskich zapalając znicz na ich grobie. Pomagają w tym pracownicy administracji cmentarzy, są też propozycje dostarczenia lampek i kwiatów dronem.

Wprowadzony przez rząd zakaz odwiedzania cmentarzy w okresie dnia Wszystkich Świętych wywołał wiele emocji. Pomimo, że od tej decyzji minęło dopiero kilkanaście godzin, bardzo szybko zaczęły się pojawiać kolejne pomysły, w jaki sposób jednak uczcić pamięć swoich bliskich i zapalić lampkę na ich grobie.

Święto to jest szczególnie zakorzenione w polskiej tradycji i obchodzone od wieków. Od razu po ogłoszeniu informacji o zamknięciu cmentarzy, kto tylko mógł, od razu ruszył w kierunku nekropolii. Na wielu drogach dojazdowych do cmentarzy zaczęły się tworzyć korki, parkingi momentalnie się zapełniły, a kierowcy zostawiali pojazdy, gdzie tylko było to możliwe.

Na decyzję rządu zaczęły też reagować władze miast. Jak już informowaliśmy, w Świdniku na każdym grobie na cmentarzu komunalnym, na którym nikt nie zdążył zapalić świeczki, ustawione zostaną znicze. Nastąpi to w dzień Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym. Dokonają tego pracownicy przedsiębiorstwa komunalnego Pegimek, których jako przedstawicieli zarządca cmentarza zakaz wstępu na teren nekropolii nie dotyczy. Aby pomóc sprzedawcom, znicze będą zakupione od osób, które przygotowały je na Wszystkich Świętych.

Również Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie, wyszło z inicjatywą do osób, które zaplanowały w najbliższych dniach odwiedziny grobów na cmentarzu komunalnym przy ulicy Mościckiego. Pracownicy MPGK pomogą w złożeniu wieńców i wiązanek na terenie nekropolii, wystarczy pozostawić kwiaty na murze cmentarnym przy ulicy Mościckiego na odcinku pomiędzy bramą wjazdową do budynku administracyjnego, a wejściem głównym. Warunkiem złożenia wiązanki na właściwym grobie jest dołączenie kartki ze wskazaniem imienia i nazwiska zmarłego, daty urodzenia lub śmierci w celu zlokalizowania miejsca pochówku.

Z kolei w Białej Podlaskiej jeden z mieszkańców zaoferował dostarczenie zniczy i wiązanek na nagrobki za pomocą drona. Jak wyjaśnia, posiada duże doświadczenie w pilotowaniu tego typu statków powietrznych, zastrzega jednak, że ładunek nie może ważyć więcej niż 2 kg. W tym przypadku jednak usługa jest płatna.

Mieszkańcy przychodzą też pod cmentarze i zostawiają kwiaty i zapalają lampki przed bramami nekropolii. Tak jest m.in. przy najstarszym lubelskim cmentarzu, czyli tym przy ul. Lipowej. Jednak podobne sytuacje można obserwować w całym regionie.

W różnych częściach kraju również nie brakuje inicjatyw mających na celu zapewnienie mieszkańcom dostępu do miejsc pochówku. W Ksawerowie w województwie łódzkim proboszcz tamtejszej parafii postanowił przemianować cmentarz na park, do którego zakaz wstępu nie obowiązuje. W tym celu powołana została specjalna komisja, która podjęła odpowiednie decyzje. Aby nie było żadnych wątpliwości, na bramie nekropolii pojawił się napis „Park Cmentarny”.

Jednocześnie trwają też różnego rodzaju akcje mające na celu pomoc handlowcom, którzy wydali dziesiątki tysięcy złotych na towar i nie mogą go sprzedać. Chodzi tutaj głównie o świeże kwiaty, które nie doczekają otwarcia nekropolii, jak też stworzone z takich kwiatów kompozycje. Są apele o kupowanie chryzantem do domów, zanoszenia ich pod biura PiS itp. W Warszawie prezydent miasta Rafał Trzaskowski w geście solidarności z przedsiębiorcami zadecydował o udostępnieniu nieodpłatnie w sobotę i niedzielę sześciu dodatkowych miejsc sprzedaży.

Znicze dostarczane dronem, cmentarz zmieniony na park i ustawiane lampek przed bramą. Kolejne sposoby na zamknięte cmentarze

Znicze dostarczane dronem, cmentarz zmieniony na park i ustawiane lampek przed bramą. Kolejne sposoby na zamknięte cmentarze

(fot. lublin112.pl, nadesłane – Marcin)

37 komentarzy

  1. Na jakiej podstawie prawnej zamknęli cmentarze?

  2. Taaak, a firmy pogrzebowe oferują nagrobki i urny na wynos do domu tak, jak zapiekankę albo pizzę. Miała być druga Japonia, a robią się drugie Indie, haha.

  3. Cały rok maja gdzies groby, a teraz za wszelką cene musza kombinować takie polskie cwaniactwo

Z kraju