690 680 960

Zmodernizowano kolejny odcinek linii energetycznej Szczebrzeszyn – Biłgoraj. Ograniczy to przerwy w dostawach prądu

Zbudowana 70 lat temu, przestarzała i awaryjna linia energetyczna została rozebrana, w jej miejsce powstała nowa sieć. Dzięki temu ograniczone zostaną przerwy w dostawach prądu, a straty przesyłowe mają być znacznie niższe.

Zakończył się właśnie drugi etap budowy linii wysokiego napięcia pomiędzy Szczebrzeszynem a Biłgorajem. Chodzi o pięciokilometrowy odcinek, na którym stara wyeksploatowana linia powstała jeszcze w latach 50-tych ub. wieku została rozebrana, a na jej miejsce od podstaw zbudowano nową sieć. Inwestycja miała na celu skrócenie ewentualnych przerw w dostawach energii dla odbiorców oraz ograniczenie strat przesyłowych.

Przebudowa rozpoczęła się jesienią 2018 roku, kiedy to ruszył pierwszy etap inwestycji. Wówczas zmodernizowany został prawie 24-kilometrowy odcinek linii. Prace nie należały do łatwych, głównie z tego powodu, że linia przebiega przez obszary zalesione, w tym obszary Natura 2000. Prowadzono je w bardzo trudnych warunkach terenowych, gdzie występuje podmokły, zalesiony teren i duże odległości od utwardzonych dróg lokalnych.

– Zrealizowane zadanie daje przede wszystkim możliwość zwiększenia ilości dostarczanej energii elektrycznej oraz poprawę pewności zasilania dla mieszkańców. Zastosowano przewody o większym przekroju oraz nowoczesny przewód odgromowy z wbudowanymi włóknami światłowodowymi, który zwiększy niezawodność działania nowoczesnych urządzeń i zabezpieczeń pracujących na stacjach elektroenergetycznych – wyjaśnia Andrzej Olborski, dyrektor generalny Oddziału Zamość PGE Dystrybucja.

Wartość inwestycji, która realizowana była przez zamojski oddział PGE Dystrybucja, wynosi prawie 6,6 mln zł. Wraz z I etapem, zrealizowanym w ubiegłym roku, na modernizację linii wydano 23,5 mln zł.

(fot. PGE)

26 komentarzy

 1. za tych rządów jednak sporo się buduje
  Linie Kolejowe, drogi lokalne, S19, Linie energetyczne,
  gdyby nie ten chińsko-lewacko-bidenowski Covid
  ale oni wiedzieli że nie wygrają z wiarą siłą i nadzieją
  zastosowali brudną grę i wciągają ludzi w to bagno
  God Bless America
  Let’s be clear here, this is a Political Coup.

  • weź tabletki

  • Nie pisz jak pijesz.

  • Już prawie karta kredytowa wykorzystana, już impreza na kredyt się kończy, już komornik jankeski na zlecenie banksterki żydowskiej zakłada bazy i będzie zabierał wszystko na spłatę długów, i jeszcze twoje dzieci pójdą w niewolę bo nie starczy.

  • ty bajoku . To wszystko za pieniądze z Unii europejskiej. Pozatym większość tych projektów powstała za rządów i dzieki PO. PIS tylko to realizuje. Sam niejest w stanie praktycznie nic zrobić.

 2. Pozwólcie, że zapytam, bo nie znam się…
  Czy nie lepiej by było taką linię pociągnąć kablem zakopanym na stosowną głębokość w Matce Ziemi ???

  • Wydaje mi się (choć nie jestem ekspertem), że chodzi o koszty. Lepiej byłoby wkopać kable do ziemi, ale to zwyczajnie nieopłacalne.
   Kable zakopuje się przede wszystkim w miastach, gdzie jest większe zagęszczenie odbiorców, a potencjalne zerwanie przewodów mogłoby być niebezpieczne dla pieszych/samochodów.

   • Ja też se tak kombinuję, ale pewności nie mam, stąd moje pytanie.
    Odpowie ktoś jeszcze ???

    • Też się kiedyś nad tym zastanawiałem. Może dlatego że przewody wysokiego napięcia generują olbrzymie pole elektromagnetyczne wokół siebie, więc te przewody powinny być zakopane na 5 metrach lub głębiej, a wykopanie tak głębokiego dołu i zabezpieczenie aby ziemia się nie obsuwała podczas kopania i jeszcze włożenie tak grubych kabli byłoby z x50 razy droższe niż wybudowanie słupów energetycznych. To jest moja teoria 😉

   • Kabel to po pierwsze dużo większy koszt, po drugie – większe straty będą na kablu niż na napowietrznej ze względu na ciepło, po trzecie dużo większa moc bierna pojemnościowa, co będzie miało wpływ na pracę całej sieci 110kV. Linii kablowych WN w Polsce jest bardzo mało,rzekłbym że kilka %.

 3. pisowski wyczyn na miarę lądowania na Księżycu

  • wyczyny Donalda Thusska to sprzedaż AZOTÓW , STALI, MIEDZI, Likwidacja TVP, Likwidacja komisariatów POLICJI, Jednostek Wojskowych
   po czym został królem europy i zwiał i został I hejterem europy

   • hehe a teraz mamy odbudowę TVP … gratulacje. Popatrz tak poza polityką jak jest wartość naszej złotówki i co za to możesz kupić na tle europy.

   • Trochę za dużo wkleiłeś. Najpierw przeczytaj co wklejasz. Akurat likwidacja komisariatów była tobie na rękę.

 4. i teraz z pewnością odbiorcy chętnie zapłacą wprowadzoną właśnie opłatę mocową.

  • God bless America

   podwyżki prądu mamy dzięki pakietowi klimatycznemu 2015 ( pijana kopacz na YT )
   równamy cenami do UE na fajki, alkohol, prąd
   w Chinach i Indiach powstają nowe kopalnie w Europie lewackiej ludzi się dociska cenami
   w USA Chinole robią krecią robotę rękami sprzedawczyków niby demokratów którzy tylko oszukują

   • A fajki i alkohol to niby artykuły pierwszej potrzeby? Odejdź już od kompa, oddaj dziecku i wracaj do kumpli pod blokiem.

    • A gdzie tak napisal ale glodny to o chlebie

     • To wróć do jego wypowiedzi tylko tak ze zrozumieniem. Skoro nie są ważne, to dlaczego przeszkadza mu podwyżka ich cen? Nie rób z siebie gamonia.

   • w Chinach i Indiach akurat stawiają teraz największe na świecie farmy fotowoltaiczne ciemniaku

    • God bless America

     jaśniaku – nie oglądaj CNN , TVN
     może i stawiają ale kopalnie też powstają nowe i nikt nie ogranicza emisji CO2
     tylko głupia UE od której Brytole odeszli – mieli dość lewactwa
     DIESLE wycofać wystarczy

     • Brytole odeszli, bo tam jak w Niemczech, jest coraz mniej myślących tubylców, a coraz więcej głupków z trzeciego świata czyli z ich byłych kolonii. I to oni zagłosowali za Brexitem bo myśleć samodzielnie nie potrafią.

 5. Sprawa jest prosta. Płacimy UE wirtualną karę w realnych pieniądzach za to że mamy węgiel. Chiny i cały świat mają to gdzieś. Jest to zabieg ekonomiczny aby spowolnić wzrost bogactwa w Polsce. Wszystko dzięki niejakiemu Panu Tuskowi, który sprzedał nas za kilka srebrników.

 6. Nie wiesz dlaczego ceny prądu rosną? To rezultat pseudo paktu klimatycznego (energetycznego), który Tusk podpisał jak rządził. To jest haracz jaki musimy płacić europejskiej elicie za dopuszczenie nas do eurokołchozu

Kursy walut

 • USD 4.476zł -0.17%
 • GBP 5.4484zł 0.19%
 • EUR 4.6976zł 0.02%
 • CHF 4.7496zł -0.24%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Bal Sylwestrowy w Wilkołazie
Miejski Urząd Pracy w Lublinie serdecznie zaprasza na „Polsko-Ukraińskie Spotkanie dla Pracy”!
Zaproszenie na wspólne ubieranie osiedlowej choinki
X Turniej o Puchar Świętego Mikołaja w Karate Tradycyjnym w Zamościu
Strażacy ze Strzeszkowic Dużych organizują Bal Sylwestrowy