Zła jakość powietrza w Lublinie. Widać to na zdjęciach, potwierdzają to dane z czujników pomiarowych (zdjęcia)

Od kilku dni w Lublinie nie tylko czuć unoszący się dym, ale także go widać. Dzisiaj jakość powietrza jest zła, mówią o tym m.in. danych prezentowane na stronie Urzędu Miasta Lublin oraz w serwisie airly.eu i powietrze.gios.gov.pl.

Od wielu dni trwają jesienne prace porządkowe na wielu posesjach oraz ogródkach działkowych. Część osób spala m.in. liście i gałęzie. Bezwietrzna aura niestety sprzyja kumulacji zanieczyszczeń nad Lublinem.

Do tego dochodzą spaliny z pojazdów oraz dym z kominów domów w wielu dzielnicach Lublina. Efekty tego wszystkiego widać i czuć wieczorem. Nieprzyjemny swąd wdziera się do mieszkań, czuć go na ubraniach, a dłuższe przebywanie na „świeżym powietrzu” może być dla wielu osób uciążliwe. Dane z czujników pomiarowych pokazują, że w poniedziałkowy wieczór jakość powietrza nad Lublinem jest zła.

Dane ze strony – powietrze.gios.gov.pl

Lublin, ul. Obywatelska 13
Polski indeks jakości powietrza: Zły
O3: 2,1 µg/m3
C6H6: 1,1 µg/m3
PM10: 111,7 µg/m3
CO: 1,7 mg/m3
PM2,5: 87,6 µg/m3
SO2: 5,1 µg/m3
NO2: 91,1 µg/m3

Lublin ul. Kleniewskich Stacja Państwowego Monitoringu Powietrza – airly.eu
PM10 223 % – 112 µg/m³
PM2.5 350 % – 88 µg/m³
NO₂ 46 % – 91 µg/m³
O₃ 2 % – 2 µg/m³
SO₂ 1 % – 5 µg/m³
CO 6 % – 1697 µg/m³

UM Lublin – dane ze strony lublin.eu (GIOŚ)
Dane pomiarowe:
CO: 1697 µg/m3
NO₂: 91.1 µg/m3
O₃: 2.1 µg/m3
SO₂: 5.1 µg/m3
benzen: 1.08 µg/m3
pył zawieszony PM10: 111.7 µg/m3
pył zawieszony PM2.5: 87.6 µg/m3

Przy jakości powierza określanej jako „zła”, zalecane jest ograniczenie aktywności na powietrzu. Występuje zagrożenie dla osób z grup wrażliwych. Co to oznacza? Do grupy tej należą osoby w podeszłym wieku, dzieci oraz osoby ze schorzeniami układy oddechowego lub krwionośnego.

Tabela zakresów (średnie 1-godzinne) przedstawiona poniżej, prezentuje jak określane są indeksy indywidualne dla poszczególnych zanieczyszczeń. Indeks ogólny (polski indeks jakości powietrza) przyjmuje wartość najgorszego indeksu indywidualnego spośród zanieczyszczeń mierzonych na stacji.

W innych miastach regionu nie jest lepiej. Zła jakość powietrza występuje w tej chwili m.in. w Nałęczowie, Łukowie, Hrubieszowie, Janowie Lubelskim i Chełmie.

Dlaczego pył zawieszony jest groźny?

Cząstki pyłu PM10 o średnicach większych od 10 μm zatrzymują się w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane. Pył zawieszony PM10 przenika do płuc, ale się tam nie akumuluje, może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych. Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Z kolei pył zawieszony PM2.5 przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.

(fot. lublin112.pl, lublin.eu)

Zobacz również

45 komentarzy

  1. Stara Kalinowszczyzna i te wszystkie domki jednorodzinne za Carrefour m i w okolicach cmentarzy palą wiórami trocinami śmieciami. Tak samo turystyczne tam się niesie po prostu czarna chmura. Na Kalinowszczyźnie jest taki smok że się nie da tego wytrzymać. Niech straż miejska w tamtą stronę się przejedzie w końcu coś z tym zrobi.

  2. Przede wszystkim w lecie występują porywiste wiatry. Zwłaszcza rano i popołudniu. Jeździłem rowerem codziennie do roboty po 6km i wiecznie pod wiatr, a teraz flauta – jak w domu mi przyszło pracować.

  3. Problem też tkwi w tym, że ciśnienie powietrza jakie utrzymuje się od dłuższego sprzyja utrzymywaniu zanieczyszczeń a przy tym brak wiatru. To jest tzw. zgniły wyż. Pod koniec tygodnia możemy liczyć na poprawę powietrza wraz ze zmianą ciśnienia i pogody.

  4. Wina Krakowa??

  5. Zamiast w 500+ niech rząd zainwestuje w odnawialne źródła energii. Co z tego, że jeden i drugi będą cieszyć się kasą jak za kilka lat ta kasa pójdzie na leczenie, na chemioterapie itp. bo przecież kasy na refundację już nie będzie, i tak nie ma.

  6. może byśmy tak zaczęli sami od siebie ? mniej opakowań plastikowych itd. Wystarczy poczytać.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności