Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zespół pałacowo-parkowy w Zawieprzycach przejdzie rewitalizację. Efekt zobaczymy jesienią

Teren zostanie zabezpieczony, poprawi się stan drzew, zbudowane zostaną alejki oraz dojście z parkingu do bramy głównej. Do tego dochodzą ławeczki, huśtawki, stojaki na rowery i tablice informacyjne. Tak jeszcze w tym roku ma wyglądać zespół pałacowo-parkowy w Zawieprzycach.

Wiosną mają rozpocząć się prace związane z rewitalizacją zespołu pałacowo-parkowego w Zawieprzycach. Przed laty znajdował się tam zamek, do naszych czasów przetrwały jedynie jego ruiny, a także barokowa kaplica z XVII w. oraz kopiec upamiętniający parę tragicznie zmarłych kochanków zamurowanych w zamkowej wieży. W parku jest też kolumna toskańska oraz ruiny oranżerii. Cały teren ma powierzchnię 4,5 ha. i jest wpisany do Rejestru Zabytków województwa lubelskiego.

Gmina Spiczyn postanowiła zadbać o ten obiekt, aby z chęcią odwiedzali go zarówno mieszkańcy naszego regionu, jak też turyści. Niebawem wyłoniony ma zostać wykonawca prac. Do przetargu zgłosiło się sześć firm, najtańszą ofertę złożyła lubelska spółka Garden Designers, która wartość prac wyceniła na kwotę blisko 1 mln 258 tys. zł.

W pierwszej kolejności mają zostać przeprowadzone prace przygotowawcze, które pozwolą na uporządkowanie terenu i zabezpieczenie istniejących drzew. Nie będzie to łatwe zadanie, gdyż w parku rośnie 30 gatunków drzew liściastych i iglastych, których stan zdrowotny określono jako ogólnie zły. Następnie zbudowane zostaną alejki z nawierzchni mineralnych o łącznej długości 1,2 km oraz dojście z parkingu do bramy głównej.

Zagospodarowane zostaną miejsca ogrodowe, gdzie pojawią się ławeczki, huśtawki, trejaże a także stojaki na rowery. Dla odwiedzających przygotowane zostaną dwie tablice informacyjne. Cały teren parku zostanie oświetlony i objęty monitoringiem. Gmina otrzymała na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 1 mln 666 tys. zł. Prace mają potrwać do 31 października 2021 roku.

Historia zamku w Zawieprzycach sięga XVI w. Historycy wskazują, że już w tym czasie istniał tam zamek obronny, posadowiony na okazałym wzgórzu w widłach rzeki Bystrzycy i Wieprza. Pełnił on funkcje obronne. Należał do Zawieprskich herbu Janina. W latach 1674–1679 na miejscu starego zamku został wybudowany pałac barokowy. W 1838 r. miał miejsce pożar, w którym budynek został zniszczony.

Z zamkiem w Zawieprzycach związana jest również legenda o nieszczęśliwej miłości. W drugiej połowie XVII w. kasztelan lubelski Jan Nepomucen Granowski po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem otrzymał od króla dwa tysiące jeńców tureckich, których wykup miał zapewnić mu znaczny dochód. Trafili oni właśnie do Zawieprzyc, gdzie pracowali przy budowie zamku.

Kasztelanowi w oko wpadła znajdująca się wśród jeńców Greczynka. W żaden sposób nie był jednak w stanie złamać oporu dziewczyny, która przebywała w obozie wraz z narzeczonym. W końcu postanowił zamurować kochanków żywcem w jednej z cel wieży. Jak wynika z przekazów, w efekcie w zamku zaczęło straszyć. Po komnatach krążyły duchy kochanków zaś na ród Granowskich spadały różne nieszczęścia.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

12 komentarzy

 1. To będzie destrukcja tej budowli. Popełniacie błąd.

  • Etam ponad bańkę to kropla w morzu w porównaniu do łuszczowa drugiego za szkolo tam firmy szlakiem Sobieskiego lll dostały grube miliony dofinansowania

 2. za 1,3 miliona zrobią jakieś członek męski wie co jak w Piaskach 🙁 1,2 km alejek??

 3. Fontannę zróbcie

 4. Był plan a nawet projekt odbudowania oranżerii, i zabrakło funduszy, szkoda, ciekawe miejsce z ciekawą historią /legendą, fajnie by było móc się tu zatrzymać ba kawę i ciastko a może nawet na noc..

 5. Mam nadzieję ,że zrobią tak jak sie należy a nie tak jak w parku ludowym. Konserwator zabytków powinien trzymać piecze nad tym przedsięwzięciem bo szkoda żeby nic nie zostało do zwiedzania………

 6. Hipermarket postawcie

 7. Duźy parking bo w mieście brakuje miejsc postojowych , zrobić liinię autobusową i dowozić elektrycznymi autobusami .Myślę źe Franio będzie za moim pomysłem.??

  • ”W mieście brakuje miejsc postojowych”. He he znamy to bardzo dobrze, rolnik zawsze chce pod same drzwi podjechać ze swoimi gumowcami 🙂

 8. Niepotrzebnie. Są większe problemy w tej chwili

 9. swój znów się nachapie

 10. A czy monitoring wizyjny i foniczny tez będzie zainstalowany?