Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Na dachu budynku, przysypany śniegiem, leżał bielik. Ptak najprawdopodobniej został podtruty (zdjęcia)

Mieszkańcy, a następnie ornitolodzy wraz ze strażakami ruszyli na pomoc bielikowi, który leżał na dachu jednego z domów w powiecie biłgorajskim. Ptak trafił pod opiekę lekarza weterynarii.

W sobotę 30 stycznia jedna z mieszkanek miejscowości Olchowiec w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim zauważyła leżącego na dachu domu bielika. Ptak był przysypany śniegiem, nie mógł się poruszać, jednak co ważne, żył. O wszystkim zostali powiadomieni członkowie Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Ruszyła akcja ratowania ptaka. O pomoc poproszono straż pożarną. Strażacy przy użyciu podnośnika koszowego zdjęli bielika z dachu i przekazali znajdującym się na miejscu ornitologom. Ptak trafił pod opiekę lekarza weterynarii. Wstępnie ustalono, że mógł on zostać podtruty.

Jeżeli podejrzenia się potwierdzą, będzie to oznaczało, że to kolejny przypadek trucia ptaków drapieżnych w tym rejonie. Przed laty tego typu zdarzenia notowano już kilkukrotnie. Wówczas przedstawiciele Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego wyjaśniali, że wykładanie zatrutej przynęty nafaszerowanej środkami chemicznymi praktykowane jest w tej okolicy od lat.

Na dachu budynku, przysypany śniegiem, leżał bielik. Ptak najprawdopodobniej został podtruty (zdjęcia)

Na dachu budynku, przysypany śniegiem, leżał bielik. Ptak najprawdopodobniej został podtruty (zdjęcia)

(fot. PSP Biłgoraj)

25 komentarzy

  1. I to jest ptak godny ochrony a nie latające szczury /czyt gołębie/ czy inne wrzeszczące wrony

  2. zjadł chamowi kurę za 14 złotych ,dno i wodorosty ,najgorszy powiat w woj. lubelskim, a mniemają się za nie wiadomo co !!!

  3. Może ptaszyna podtruta ołowiem?

  4. Żyje dalej?

  5. On nawet pod śniegiem zmarznięty, budzi respekt.

    • Dumny, piękny ptak. Mam nadzieję, że przeżyje. A trucicielowi, mimo iż nie wypada, życzę by w przypływie głupoty spróbował tej swojej trucizny.

  6. A Ja z pełnym ,,wersalem,, bym podał na talerzyku temu dziadowi który to zrobił to jedzenie.

  7. Taki typowo polski grajdołek. Od święta koszulka z husarią albo orłem biało-czerwonym, na codzień trucizna dla bielika. Bo mi gołymbie straszy.

  8. No i w pi….du orzeł wylądował

Z kraju

Polityka i społeczeństwo