690 680 960

Zdecydowane tak mieszkańców. Końskowola stara się o przywrócenie praw miejskich

Zdecydowana większość mieszkańców Końskowoli opowiedziało się za nadaniem miejscowości praw miejskich. W konsultacjach wzięło udział 3128 mieszkańców, co jest swoistym rekordem.

W gminie Końskowola zakończyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami w sprawie nadania praw miejskich. Starania z tym związane trwają już od wielu lat, jednak wcześniejsze próby zakończyły się fiaskiem z powodu niespełnienia ustawowych wymogów. Kiedy jednak miejscowość zaczęła się rozwijać, a procedura umożliwiająca odzyskiwanie praw miejskich została znacznie uproszczona, pomysł wrócił ponownie.

W konsultacjach wzięło udział 3128 mieszkańców, co jest swoistym rekordem. Jak wyjaśnia Wójt Gminy Końskowola Stanisław Gołębiowski, kiedy w ubiegłym roku przeprowadzano konsultacje w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za odbiór śmieci, wzięły w nich udział 402 osoby. Zdecydowana większość mieszkańców Końskowoli, gdyż 88% głosujących, była za nadaniem praw miejskich. W całej gminie za opowiedziało się 81% mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach.

Teraz odpowiednią uchwałę w tej sprawie będzie musiała podjąć Rady Gminy a następnie wniosek zostanie skierowany do Rady Ministrów. Zgodnie z ustawą, nadanie danej miejscowości praw miejskich uzależnione jest od kilku czynników. Wśród najważniejszych jest posiadanie infrastruktury społecznej i technicznej, miejski układ urbanistyczny oraz charakter zabudowy, a także przeprowadzone konsultacje społeczne i uwarunkowania historyczne, m.in. właśnie posiadanie w przeszłości przez daną miejscowość praw miejskich.

Końskowola była miastem w latach 1532 – 1870 a więc przez 338 lat. W tym czasie był to znaczący ośrodek rolno-przemysłowy o nawie „Wola Koninska” a następnie „Konska Wola”. Co więcej pierwsza w województwie lubelskim bita droga wiodła właśnie z Końskowoli do Puław. Obecnie obowiązująca nazwa Końskowola używana jest od 1827 roku. W 1870 roku, w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym, Końskowola podobnie jak 336 innych miast w całym kraju, została zdegradowana do statusu osady.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

3 komentarze

 1. Miasto zaczyna się od 400 tys

  • Powiedz to mieszkańcom Wiślicy. Każdemu z osobna to nawet cały dzień by zajęło.

  • lubelszyznajestpiekna

   To ty mało o Polsce wiesz…. Są miasta jak Puławy ok. 50tys mieszkańców, mamy też Warszawę gdzie jest ponad mlion ale są też miasta które mają zaledwie 2 tys. Mieszkańców. Polska jad długa i szeroka jest piękna a miasta są różne i ciekawe, każde na swój sposób 😉

Kursy walut

 • USD 4.3252zł -0.24%
 • GBP 5.3505zł -0.34%
 • EUR 4.7076zł -0.35%
 • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas