Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Zarząd Dróg Wojewódzkich podsumował zimę. Zużyto ponad 23 tys. ton soli i piasku

Podsumowane zostały wszystkie działania, jakie wykonywano zimą na sieci dróg wojewódzkich w naszym regionie. Prace związane z zapewnieniem ich przejezdności kosztowały około 9,5 miliona złotych.

Wraz z końcem marca zakończyły się działania związane z zimowym utrzymaniem dróg wojewódzkich na terenie naszego regionu. Objętych nim była sieć 2330,5 km tras. O ich przejezdność i zwalczanie śliskości dbało 77 piaskarek i solarek. Cały czas w gotowości znajdował się również sprzęt pomocniczy, było to 12 pługów ciężkich, 40 pługów średnich, 6 pługów lekkich, 14 równiarek oraz 18 ładowarek.

– Pamiętajmy także o naszych poczciwych, niezawodnych i wytrzymałych pługach wirnikowych marki ZIŁ. ZDW posiada ich 9 sztuk. Wszystkie, mimo tego że mają już kilkadziesiąt lat są sprawne i radzą sobie świetnie tam, gdzie żaden inny sprzęt nie daje rady – mówi dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie Paweł Szumera.

Jak wskazują drogowcy, choć zima w tym roku nie trwała zbyt długo, to jednak była bardzo intensywna. Zamiecie śnieżne, silne wiatry, duże wahania temperatur a nawet opady deszczu sprawiły, że pracy na drogach wojewódzkich było dużo. Od listopada zużyto 10 183 ton soli drogowej, 13 022 ton mieszanki piaskowo-solnej oraz 22 tony materiałów uszorstniających.

Zima kosztowała Zarząd Dróg Wojewódzkich około 9,5 miliona złotych. Teraz trwają przygotowania do prac, które trzeba będzie wykonywać latem. Chodzi głównie o koszenie trawy na poboczach oraz naprawy bieżące nawierzchni na poszczególnych trasach.

(fot. ZDW)

9 komentarzy

 1. ostatnio jak podsumowali zimę w kwietniu, to po 2 dniach śnieg spadł. ja bym się wstrzymał przynamniej do lipca…

  • .. 23 tysiące ton soli w tym kilka tysięcy ton niepotrzebnie…
   nie wiem jak gdzie indziej ale w okolicach Świdnika podczas jednych z ostatnich przymrozków było biało od soli jeszcze przez pare tygodni…. a miejscami to można było łopatą zbierać…
   ale jesteśmy bogatym krajem i stać nas…

 2. Spoko ponad 50 piaskarek dziennie wyjeżdżało z rejonów przez czas opadów śniegu,tylko którędy jeździły bo poza miastem widok bardzo rzadki.

  • Nie 50 tylko 77 piaskarek i solarek.
   Na sieć 2330 km tras.
   Ale odśnieżyć trzeba przecież dwa kierunki jazdy.
   Często dwa pasy w jednym kierunku (jeżdżą wtedy parami).
   A teraz sobie oblicz co ile kilometrów powinieneś je zobaczyć, zakładając, że nie jest to sieć dróg ale jeden odcinek.

 3. Aż mię ciarki przeszły jak zobaczyłem ten śnieg.

 4. Przwzwas mi wolvo zardzewiało.

 5. Drogi wojewódzkie to inna para kaloszy. Tam niebowiazuje taki standard jak na drogach krajowych czy expresowych jakie u nas w województwie są. Powinny być podane dokładne dane o stanadardzie odśnieżania tych poszczególnych tras. Tylko że GDDKIA niekwapi się z podawaniem takich danych. Kiedyś NIK podawał i wskazywał niedociągnięcia czy uchybienia ale to było dawno.

Z kraju