690 680 960

Zapłać za bagaż bo inaczej Ci go sprzedadzą. BIG BUS ukarany

Przewoźnik z Tomaszowa Lubelskiego został ukarany za ograniczanie praw pasażerów. Kara to prawie 60 tys. złotych.

Firma Nekopol, bardziej znana pasażerom jako busy BIG BUS, została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za ograniczanie praw pasażerów. Krzywdzące okazały się przepisy dotyczące przewożonego bagażu, były tak sformułowane, że przewoźnik nie odpowiadał za przewożony bagaż pasażera, chyba że ten powierzy go firmie, płacąc za to odpowiednią kwotę. A ta była wyższa niż bilet za sam przejazd. O ile pasażer płacił za przejazd np. 20 złotych, to za przewiezienie bagażu, tak by w przypadku zniszczenia podczas jazdy firma wzięła za niego odpowiedzialność, należało zapłacić 50 złotych.

Kolejnym punktem regulaminu, który został zakwestionowany, to odpowiedzialność firmy tylko za bagaż o maksymalnej wartości 800 zł. Niedopuszczalne było również to, że gdy pasażer pozostawił bagaż w autobusie, firma nic sobie z tego nie robiła i po miesiącu chciała tego typu rzeczy wystawiać na licytację. Jak uzasadnił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, tego typu praktyki są niezgodne z ustawą o prawie przewozowym, a dodatkowo krzywdzące dla pasażera.

Właściciel firmy wyjaśniał, że kierowca nie jest w stanie rejestrować, czy i jaki pasażer posiada bagaż oraz go pilnować. A pozostawiony bagaż nie jest podpisany więc nie da się go zwrócić pasażerowi. Tak sformułowane przepisy miały ograniczyć próby wyłudzenia odszkodowań za zniszczony czy zagubiony w trakcie transportu bagaż. Nekopol został za to karą w wysokości blisko 60 tysięcy złotych. Decyzja nie jest jeszcze prawomocna, firmie przysługuje odwołania się do sądu .

(fot. lublin112 – zdjęcie ilustracyjne)
2014-07-02 17:02:44

5 komentarzy

 1. I bardzo dobrze! Niestety miałam nieprzyjemność jechać w BIG BUSie.

  • Było taksówką jechać a nie teraz narzekać…

   • Nie stać mnie na taksówkę. Jako przykład mogę podać: kierowca jedzie szybko,często rozmawia przez telefon podczas jazdy, a później przerwa w przydrożnej knajpie ponad pół godziny ( trasa Warszawa-Lublin).

 2. PKS Suwałki również pobiera opłaty za bagaż. Temu się nikt nie przygląda?

 3. Ciupciasek zwyczajny

  Mili Polacy – gdyby Wam pozwolić bagaż bez opłat wozić, to prócz busika dla 10 osób trzeba by podstawiać tira na ich bagaż.
  😀

Kursy walut

 • USD 4.2934zł -0.25%
 • GBP 5.3107zł -0.13%
 • EUR 4.6755zł -0.1%
 • CHF 4.6856zł -0.26%

Polub nas