Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zapasy krwi kurczą się bardzo szybko, a zapotrzebowanie rośnie. Kolejne zbiórki w regionie

Powraca coroczny letni problem. Banki Krwi zaczynają świecić pustkami, z kolei znacząco rośnie na nią zapotrzebowanie. W przyszłym tygodniu zaplanowano 10 terenowych zbiórek.

Medycyna jest obecnie jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin nauki. Jej dynamiczny postęp sprawia, że z powodzeniem leczy się choroby, które jeszcze niedawno były śmiertelne. Lekarze przeprowadzają też coraz bardziej skomplikowane operacje, jednak wciąż nie udało się stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. A ta jest niezbędna przy wielu zabiegach chirurgicznych, ratuje też życie wielu osobom.

Latem, tak jak co roku, znacząco rośnie zapotrzebowanie na krew. Wszystko dlatego, że na drogach dochodzi do większej liczby poważnych zdarzeń, znacząco rośnie również liczba wypadków w rolnictwie. Tymczasem wielu honorowych dawców przebywa na wakacjach. Stąd też zapasy krwi drastycznie spadają. Nie inaczej jest w naszym regionie.

– Nasz Bank Krwi zaczyna świecić pustkami, a sezon wakacyjny nadal trwa. Najbardziej potrzebna jest krew grupy 0 oraz A, zarówno Rh- jak i Rh+. Prosimy każdą osobę, która może oddać krew o zgłoszenie się do najbliższego punktu krwiodawstwa lub na akcję terenową i podzielenie darem życia z potrzebującymi – mówi Jakub Stachnio z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

W przyszłym tygodniu zaplanowano 10 terenowych zbiórek. W poniedziałek odbędą się one w godzinach 9.00-12.00 w jednostce PSP w Opolu Lubelskim przy ul. Przemysłowej zaś w godzinach 9.00-13.00 ambulans stanie przed siedzibą sieci sklepów Stokrotka przy ul. Projektowej 1 w Lublinie. We wtorek, w godzinach 9.00-12.00 krew będzie można oddać w Domu Kultury w Hrubieszowie przy ul. 3 Maja 7 a w godzinach 9.00-13.00 przy Urzędzie Miasta w Kraśniku.

W środę ambulanse będą czekać w Zwierzyńcu przy ul. Biłgorajskiej 5 w Exodus Młodych oraz przed CSK w Lublinie. Zgłaszać się można odpowiednio w godzinach 10.00-13.00 i 11.00-15.00. W sobotę ambulans ustawiony zostanie w Dorohusku przy ul. Parkowej 5, gdzie odbędzie się Nadbużański Bieg Pod Prąd. Natomiast w niedzielę krew będzie można oddać przed Urzędem Gminy w Aleksandrowie, nad Zalewem Zimna Woda w Łukowie i przy remizie OSP w Rozkopaczewie.

20 komentarzy

  1. Po co krew lewakom jak mózgu nie mają?

    • No lewakom to po nic ,faktycznie .
      Lewak nosi głowę tylko po to ,żeby mu się deszcz do szyi nie lał.

  2. 8*łżesz jak ryży szwab.

  3. A to całe wolne chyba nie liczone do emerytury?

Dodaj komentarz