Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zamość postawił na elektryczne autobusy. Nowością w mieście będą pojazdy przegubowe (zdjęcia)

MAN dostarczy do Zamościa 14 nowych autobusów elektrycznych. Firma złożyła korzystniejszą ofertę niż Solaris. Pojazdy dotrą do miasta za rok.

W piątek w zamojskim ratuszu podpisana została umowa na dostawę autobusów elektrycznych dla Miejskiego Zakładu Komunikacji. W ogłoszonym w lipcu przetargu wystartowało dwóch producentów. Chodziło o zakup 14 pojazdów: dziesięciu o długości 12 metrów i czterech 18-metrowych. Do tego dochodzi 7 mobilnych ładowarek, wdrożenie systemu zarządzania ładowarkami i procesem ładowania
autobusów, a także obsługa gwarancyjna oraz szkolenie kierowców i mechaników. Solaris za swoje pojazdy zażądał blisko 49,6 mln zł, MAN ponad 48,7 mln zł. Ostatecznie wybrano tańszą ofertę.

W uroczystości podpisania umowy wzięli udział m.in. Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, Prezes MZK w Zamościu Krzysztof Szmit i Dyrektor ds. serwisu MAN Truck & Bus Polska Małgorzata Durda. Jak wyjaśniano, do miasta dostarczone zostaną najnowsze autobusy Lion`s City E, które nie tylko są bardzo nowoczesne, lecz również ekonomiczne. Pojazdy mają zastąpić najstarsze i wysłużone autobusy z silnikiem diesla.

Jak podkreślał Krzysztof Szmit, pomimo wzrostu cen energii elektrycznej, użytkowanie tego typu pojazdów wciąż jest bardziej opłacalne niż spalinowych. Zwłaszcza biorąc pod uwagę aktualne ceny paliw. Jednak spółka ma już pomysł, jak koszty te jeszcze bardziej obniżyć. W ciągu roku, zanim pojazdy zostaną dostarczone, ma zostać wybudowana duża farma fotowoltaiczna przy rzece Łabuńce obok zajezdni. Dzięki temu MZK będzie miało własny prąd do ładowania baterii w pojazdach.

Nowością w Zamościu będą też autobusy przegubowe. Mają one obsługiwać przede wszystkim szczyty poranne i popołudniowe na liniach, którymi podróżuje najwięcej pasażerów. Władze miasta nie ukrywają, że decyzja o wymianie taboru podjęta została z uwagi na konieczność wprowadzenia ok. 30 procent taboru zeroemisyjnego. Całkowity koszt projektu wyniesie ponad 46 mln zł, z czego ponad 29 mln zł to dotacja z NFOŚiGW.

Zamość postawił na elektryczne autobusy. Nowością w mieście będą pojazdy przegubowe (zdjęcia)

Zamość postawił na elektryczne autobusy. Nowością w mieście będą pojazdy przegubowe (zdjęcia)

(fot. UM Zamość)

7 komentarzy

  1. MAN na razie był tańszy,ciekawe ile będa kosztować ewentualne remonty autobusów?

  2. Ciekawe ile bedzie kosztowała ewentualna wymiana baterii w takim autobusie?

  3. pisiory

  4. za rok to już was nie będzie i autobusów elektrycznych też

  5. Mieszkam w północnych Włoszech, autonomiczny region.. tutaj za 2 lata dopiero(a i to może) elektryki jak durna polska(celowo z małej) najpierw przetestuje (kilka spali itp) w ramach „postępu” (nie) pozdrawiam

  6. Przegubowe w Zamościu…i do tego elektryczne, a mają na metan. Władze w ogóle nie liczą się z kosztami, ciekawe skąd wezmą na te dziwne pomysły (filharmonia), na ich utrzymanie, skoro teraz prąd drogi.