690 680 960

Zamknięty komisariat,13 policjantów z koronawirusem, a 66 osób na kwarantannach. Oświadczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie

Po wczorajszych informacjach pojawiających się w Internecie na temat rosnącej liczby policjantów zakażonych koronawirusem głos w tej sprawie zabrał Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie.

W niedzielę po południu na facebookowym profilu „MUNDUROWI DZIĘKUJĄ RZĄDOWI” pojawił się post opisujący sytuację wywołaną koronawirusem w szeregach lubelskich policjantów. Autor wpisu zaznacza, że na dzień 28 marca było 12 zakażonych policjantów i duża grupa mundurowych czekająca na swoje wyniki. Z treści posta wynika, że policjanci zgłaszali całą sytuację przełożonym, ci mieli zaś bagatelizować ten fakt.

Do informacji pojawiających się w sieci w poniedziałek rano odniosła się Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie. W opublikowanym komunikacie czytamy:

W związku z pojawiającymi się w Internecie nieprawdziwymi informacjami odnośnie przypadków zakażenia COVID-19 wśród policjantów z garnizonu Lubelskiego pragnę przedstawić stan faktyczny oraz poczynione dotychczas ustalenia. Rozumiem, że możliwość zarażenia wirusem powoduje niepokój, także u policjantów. To zrozumiałe, że każdy martwi się o zdrowie swoje i swoich rodzin. Na kontakt z chorobą narażeni są zwłaszcza policjanci pracujący „na pierwszej linii”. U nich, podobnie jak w przypadku lekarzy, ratowników i pielęgniarek istnieje największe ryzyko zakażenia.

W związku z pojawiającymi się w Internecie nieprawdziwymi informacjami odnośnie przypadków zakażenia COVID-19 wśród policjantów z garnizonu Lubelskiego pragnę przedstawić stan faktyczny oraz poczynione dotychczas ustalenia.

W miniony czwartek otrzymałem informację o pierwszym przypadku zakażenia COVID-19 wśród policjantów z KP3 w Lublinie. Funkcjonariusz ten od kilku dni przebywał na zwolnieniu lekarskim. Niezwłocznie po uzyskaniu tej informacji podjęto czynności zgodnie z zaleceniami inspekcji sanitarnej. Zamknięto komisariat, zaś funkcjonariusze, którzy byli w tym czasie w służbie zostali odizolowani. Sporządzono listy osób z którymi wspomniany policjant miał bezpośredni kontakt. Dodatkowo poszerzono listę o osoby, wobec których istniało jakiekolwiek prawdopodobieństwo wcześniejszego kontaktu. Wykazy zostały przekazane pracownikom sanepidu. To służby sanitarne prowadziły wywiad z każdą z tych osób, aby podjąć decyzję odnośnie dalszej procedury postępowania. Część osób zdecydowała się na kwarantannę zbiorową, część natomiast za aprobatą sanepidu jako miejsce przebywania wskazała swoje mieszkania. Komisariat i radiowozy zostały zdezynfekowane. Budynek jest przygotowany do ponownego funkcjonowania. Otworzymy go wówczas, kiedy nie będzie żadnych wątpliwości co do stanu zdrowia naszych policjantów.

Dzięki podjętym procedurom i przeprowadzonym testom, znana jest już część wyników policjantów, którzy mieli kontakt z pierwszym zakażonym. To ważne by badania zostały zrobione jak najszybciej, a policjanci zostali objęci właściwą opieką.

I tak na godz. 20:00 dnia 29.03.2020 wynik pozytywny potwierdzony został u 12 funkcjonariuszy z KP 3 oraz jednego policjanta z OPP w Lublinie. 66 osób zgodnie z decyzjami sanepidu jest poddanych kwarantannie. Dodatkowo procedura została wdrożona wobec 20 policjantów z OPP. Sukcesywnie spływają wyniki, które wykluczają zakażenia u kolejnych osób. Wszyscy czekamy na następne pozytywne informacje.

Na chwilę obecną dwaj policjanci przebywają w szpitalu, w pozostałych 11 przypadkach umieszczeni zostali w izolatorium w Lublinie. Najważniejsza jest to, że ich stan jest dobry.

Przykładam ogromną wagę do istniejącego zagrożenia. Podejmuję szereg dodatkowych zadań mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego naszym policjantom i pracownikom. Na wszystkich odprawach, które odbywają się w systemie wideokonferencji podkreślam jak ważna jest dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo funkcjonariuszy i pracowników Policji. Przełożeni tak organizują pracę, aby ograniczyć bezpośredni kontakt między pracownikami wprowadzając system zmianowy. W miarę możliwości przy zapewnieniu ciągłości służby policjanci odbierają zaległe urlopy. Funkcjonariusze uczulani są by w przypadku złego samopoczucia bądź symptomów chorobowych skontaktować się z lekarzem.

Nieprawdziwe informacje są niepotrzebne, wprowadzają u jednych niepokój u innych chęć powielania plotek.

Pragnę zaznaczyć, że w związku z zagrożeniem jakie panuje w naszym kraju jestem w stałym kontakcie z Wojewódzką Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Lubinie. Reaguję na sygnały od policjantów oraz te wpływające do przedstawicieli związków zawodowych. Wszelkie zarzuty pod adresem przełożonych będą bardzo dokładnie wyjaśnione.

Raz jeszcze chcę podkreślić, że jako przełożony funkcjonariuszy garnizonu Lubelskiego dołożę wszelkich starań by policjanci , pracownicy i ich rodziny byli bezpieczni, a w razie potrzeby otoczeni najlepszą opieką. Z całą pewnością nasi policjanci, jak zwykle sprostają stawianym przed nimi zadaniom. Za ich postawę należy się wielki szacunek i słowa uznania.

insp. Artur Bielecki Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie

(fot. lublin112.pl)

30 komentarzy

 1. Dlaczego nie napisane zostało, że 3KP to KUNICKIEGO ?? Dlaczego te tajemnice ? Dlaczego pisze się o powiecie lubelskim, a nie podaje ulicy, domu, sklepu itp – gdzie mógł być koronus ? Czy musimy się wszyscy zarazić koronusem, żeby ochrona danych i RODO upadło? Zacznijmy pisać prawdę, bez strachu i tak właśnie przez morowe miejsca unikane przez resztę społeczeństwa pokonamy koronusa.

  • Morowe podejście powiadasz, wtedy palono całe wsie a podejrzanych o zarażenie mordowano. Podajcie tłuszczy adresy a zaraz ruszy z interwencja.

 2. Rzeczywistość

  Zocha o jakich maseczkach ty mówisz, dobrze że po dwóch tygodniach rękawiczki i płyn do dezynfekcji dali, bo wcześniej słowami roty ślubowania się zasłaniali

 3. … a gdzie nasz lubiony komentator FRANIO ???

 4. Tłumaczenie Pana Komendanta piękne… Szkoda że niewiele ma wspólnego z tym co naprawdę się dzieje. Ale dla opinii publicznej super

 5. A gdzie mają szukać pomocy ci co byli tam i mieli kontakt z dzielnicowym?

 6. Wszyscy na szaber.

 7. Piotrek z Liblina

  czyli na ,,dziesiątej.. sodoma i gomora -) można teraz wszystko robić -)

 8. Szkoda.Młodzi jeszcze.

Kursy walut

 • USD 4.3518zł -0.51%
 • GBP 5.3364zł -0.1%
 • EUR 4.6856zł -0.12%
 • CHF 4.75zł -0.26%

Polub nas