Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Założyli 14 firm, wystawiali faktury na ten sam towar. Na koniec zgłosili, że wszystko spłonęło

Szereg zarzutów karnoskarbowych, jak też dotyczących wyłudzenia odszkodowania usłyszało dziewięć osób zatrzymanych w ostatnim czasie przez funkcjonariuszy CBA i Urzędu Celno-Skarbowego. To efekt śledztwa zamojskiej prokuratury.

Dziewięć osób zostało zatrzymanych do prowadzonej przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu sprawy dotyczącej wystawiania poświadczających nieprawdę i nierzetelnych faktur VAT i wyłudzania zwrotów podatku od towarów i usług. Akcję przeprowadzili funkcjonariusze chełmskiego wydziału Centralnego Biura Śledczego oraz Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego. Podejrzani usłyszeli zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w wystawionych fakturach VAT, popełnienia przestępstw karnoskarbowych, a także ukrywania środków finansowych pochodzących z popełnionych przestępstw.

Jak wynika z akt śledztwa, w latach 2013 – 2015 na terenie województwa mazowieckiego podejrzani utworzyli sieć podmiotów, a dokładnie czternaście spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Były one powiązane zarówno rodzinnie jak też osobowo. Zgodnie z dokumentacją, miały się one zajmować obrotem formami wtryskowymi oraz różnego rodzaju produktami z tworzyw sztucznych. Na potrzeby kontroli, między spółkami przewożono kilka starych, nieużywanych form wtryskowych oraz niewielką ilość towarów.

Poszczególne spółki wystawiały jednak faktury VAT, dokumentujące rzekomą sprzedaż na rzecz innych spółek. Te z kolei, wystawiały faktury na rzecz następnych spółek itd. Poszczególne podmioty odliczały sobie podatek naliczony natomiast spółka, która była ostatecznym nabywcą, zaliczała widniejące na fakturach towary do środków trwałych i występowała do Urzędu Skarbowego o zwrot podatku VAT.

Śledczy ustalili, że działalność grupy doprowadziła do uszczuplenia podatku od towarów i usług oraz nienależnych zwrotów podatku VAT na łączną kwotę ponad 2,8 mln zł. Dodatkowo postępowanie obejmowało również doprowadzenia jednej z firm ubezpieczeniowych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Tutaj także kwota wynosi 2,8 mln zł.

– Towar, który miał być uprzednio przedmiotem wskazanych wyżej transakcji, został wydzierżawiony jednej ze spółek i miał rzekomo ulec zniszczeniu w trakcie pożaru jednego z magazynów. Podmiot na podstawie zawartej uprzednio polisy ubezpieczenia wystąpił o odszkodowanie przedkładając dokumenty wskazujące na zniszczenie towaru nabytego na podstawie faktur, które zostały zakwestionowane w toku kontroli podatkowych i uznane za faktury nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. W związku z tym doszło do wyłudzenia wskazanej kwoty z ubezpieczenia – mówi Artur Szykuła z Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów, jednak siedmiu z nich złożyło wyjaśnienia, w których opisali przebieg przestępczego procederu. Cztery osoby, w tym dwie kierujące zorganizowaną grupą przestępczą, zostały tymczasowo aresztowane. Za zarzucane czyny, grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności. Prokuratura zapewnia, że sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

(fot. lublin112)

2 komentarze

  1. zlikwidować odliczenia vatu i po problemie

  2. przykład Czechy : obrót pomiędzy firmami odbywa się bez VAT, przy sprzedaży detalicznej VAT jest zawsze do zapłaty … proste, bezpieczne, bez zbędnej biurokracji …

Z kraju