Niedziela, 26 maja 202426/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zagroda gotowa, a zwierzęta przygotowane do podróży. Niebawem w naszym regionie zamieszkają żubry (zdjęcia)

Wiosną spacerując po Lasach Janowskich będzie można spotkać na swojej drodze… żubra. Zwierzęta te już niebawem zostaną przywiezione do naszego regionu. Pierwsze tygodnie spędzą jednak w zagrodzie adaptacyjnej, dopiero później zostaną wypuszczone na wolność.

W Puszczy Boreckiej w Nadleśnictwie Borki w województwie warmińsko-mazurskim oczekuje już siedem żubrów, które niebawem mają zamieszkać w Lasach Janowskich. Wraz z nimi na Lubelszczyznę przyjadą żubry z województwa śląskiego, a dokładnie z ośrodka hodowli tych zwierząt na terenie Nadleśnictwa Kobiór. Utworzą one stado założycielskie dla przyszłej subpopulacji janowskiej.

Żubry po nakarmieniu i napojeniu zostaną umieszczone w wielkich drewnianych skrzyniach. Te z kolei będą załadowane na naczepę ciężarówki i wtedy wyruszą w kilkusetkilometrową podróż. Czeka już na nie zbudowana przez leśników zagroda adaptacyjna. Powstała ona na śródleśnej łące, której część ogrodzono, zbudowano też paśnik, gdzie będzie dostarczane pożywienie dla tych zwierząt. Miejsce też wybrano nieprzypadkowo.

Ponieważ jest to zagroda adaptacyjna, leśnikom zależy na tym, aby żubry miały jak najmniejszy kontakt z ludźmi. Dlatego też wybrano teren z dala od siedzib ludzkich, do tego praktycznie nieuczęszczany. Żubry będą przebywać w niej przez pierwszych kilka tygodni. Ma to na celu ich adaptację w nowym środowisku, a jednocześnie pozwoli to pracownikom nadleśnictwa do wdrożenia się w opiekę nad tymi zwierzętami.

Następnie żubry zostaną wypuszczone na wolność. Aby miały jak najlepsze warunki do życia w naturze zrekultywowano 20 ha śródleśnych łąk, na których będą żerować. Leśnicy mają je dokarmiać jedynie w okresie zimowym. Zwierzęta będą też nadzorowane przez lekarza weterynarii. Na początek stado ma liczyć około 10 zwierząt, zaplanowano jednak, że w kolejnych latach rozrośnie się ono do ok. 40 osobników. Dzięki obroży telemetrycznej nałożonej krowie-przewodniczce, będzie można na sprawdzać, gdzie zwierzęta przebywają czy też którymi trasami wędrują.

Leśnicy już teraz ostrzegają, że o ile obecność żubrów może być atrakcją dla wielu osób, konieczne będzie zachowywanie ostrożności podczas napotkania ich na swojej drodze. Wszystko dlatego, że są to dzikie zwierzęta i choć unikają kontaktu z człowiekiem, zawsze może dojść do sytuacji, kiedy mogą poczuć się zagrożone. Wtedy może dojść do niebezpiecznych sytuacji.

Żubry do Lasów Janowskich trafią w ramach projektu kompleksowej ochrony żubra w Polsce. Jego głównym celem jest zapewnienie trwałości populacji tych zwierząt oraz zasiedlanie żubrami kolejnych miejsc na terenie Polski. Zgodnie z oczekiwaniami, nowy dom powinien spodobać się żubrom. Lasy Janowskie są bowiem stosunkowo płaskim terenem, urozmaiconym dolinami niedużych rzek i pasmami wzniesień wydmowych. Znajduje się w nich również jedna z największych ostoi zwierzyny w tej części kraju.

Zagroda gotowa, a zwierzęta przygotowane do podróży. Niebawem w naszym regionie zamieszkają żubry (zdjęcia)

Zagroda gotowa, a zwierzęta przygotowane do podróży. Niebawem w naszym regionie zamieszkają żubry (zdjęcia)

(fot. Nadleśnictwo Janów Lubelski)

14 komentarzy

 1. Jaki był popłoch po ucieczce byków? Teraz wypuszczą na wolność dzikie buhaje. Ta zagroda będzie trwać do pierwszego kontaktu z rogami skonsternowanego sytuacją osobnika. Siateczka z drutu 1,6 mm ma zatrzymać żubry?

  • Las krzyży zatrzyma wszystko co rogate.

   • Ale ta zagroda to tylko na chwilę, później będą łazić luzem. Trzymajcie w sejfie papier z podpisami tych „ekologów” co się zgodzili na wpuszczenie tu żubrów. Jak zwierzaki kogoś rozniosą rogami albo wlezą na jezdnię, to będzie jak znalazł do sądu.

 2. PRZE ŁOSIE GINIE MNOSTWO LUDZI TERAZ ŻUBRY O WIELE CIEŻSZE WIEC KONSEKWENCJE ZDERZENIA DUUUUZO WIEKSZ! DLA MNIE TO CHOOOORE! LASY JANOWSKIE SA ZA MALE I W CENTRUM – BEZ SENSU!@ TZREBA TERAZ SPROWADZIC TYGRYSY SYBERYJSKIE I PUMY ,NIEDZIWEDZIE-KTOS NIEZLE ODLECIA!

 3. Może dzieki zwiększonej populacji grubej zwierzyny zmniejszy się ilość pijaków i szaleńców na drogach…

 4. Zadziałają jak progi zwalniające dla młodzieżowe w swoich „wypasionych wiejskich” furach.

 5. No i będą migrować w stronę Lublina jak wszystka zwierzyna , ciekawe na którym osiedlu się zaadaptują najlepiej. Tylko nie dokarmiać resztkami z kuchni.??

 6. Żubry ha ha!! A gdzie są inne zwierzęta? Tak ogromny kompleks lasów Janowskich a w życiu nie widziałem sarny czy innych rogaczy! I niech jakis miejscowy motłoch mi tu nie pisze że źle szukam lub nie byłem w głębi lasu! Poprostu tam niema zwierzyny. A jadąc np już w województwie Podkarpackim chociażby 20km na południe od Rzeszowa gdzie niema takich kompleksów leśnych widac. Widać biegające zające ,bażanty. Na polach laskach można spotkać rogacze.

 7. Te zubry to nic innego jak zmutowana krowa. Zresztą te tzw żubry niemaja niestety nic wspólnego z występującym kiedyś w Polsce żubrem! To są mutanty, wywodzące się z jednej linii PRAKTYCZNIE kazirodcze osobniki. W Zachowaniu jak pospolite krowy nie mające w sobie nic z dzikiego zwierzęcia.

 8. komary, kleszcze, szczury się tępi bo straszne szkodniki a łosie czy takie żubry chroni, jak ktoś z rodziny tych którzy je wprowadzają przez nie zginie to będą płakać!!!