Afera na granicy: Zastępca Komendanta Straży Granicznej pomagał w przemycie (TYLKO U NAS)

Były zastępca Komendanta Straży Granicznej w Sławatyczach Krzysztof B. został zatrzymany. Śledczy podejrzewają go o przerzut ludzi przez granicę.

Do zatrzymania byłego komendanta doszło nad ranem w niedzielę 20 października. Do drzwi jego mieszkania zapukali śledczy wspierani przez specjalny oddział Straży Granicznej. Krzysztof B. nie stawiał oporu i bez żadnych problemów został zatrzymany. W jego mieszkaniu dokonano również przeszukania. Jest on podejrzewany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przyjmowanie korzyści majątkowych za organizowanie nielegalnego przekraczania granicy RP. Do przestępstw miało dochodzić w 2005 roku.

Sprawę Krzysztofa B. prowadzi Wydział Do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie. Jak poinformował nas prokurator Andrzej Jeżyński, były komendant współpracował z grupą przestępczą, która przerzucała przez granicę ludzi, głównie nielegalnych migrantów z państw azjatyckich. –Po przeprowadzeniu z jego udziałem czynności procesowych 21 października 2013 r. prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Lublinie wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Jednak sąd okazał się wyjątkowo wyrozumiały dla podejrzanego, gdyż nie przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec K. dozór policyjny i zakazał mu opuszczania kraju. –Sąd orzekł, że zgromadzone dotychczas dowody wskazują na znaczne prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanych mu czynów o znacznej społecznej szkodliwości- dodaje Jeżyński. Dlatego też prokurator skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego.

Placówka Straży Granicznej w Sławatyczach ma pod swoją opieką blisko 30-kilometrowy odcinek granicy z Białorusią, która przebiega wzdłuż rzeki Bug. Znajduje się tu również drogowe przejście graniczne, które zostało oddane do użytku na początku 1995 roku. Czynne jest całodobowo dla międzynarodowego ruchu osobowego z wyłączeniem autobusów oraz pojazdów objętych procedurą TIR. W przejściu granicznym dokonywane są wspólne odprawy graniczne przez służby Republiki Białorusi i Polski.

2013-10-30 21:13:47
(fot. Izba Celna)

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą