Wzrost zachorowań na koronawirusa w Europie. Co musisz wiedzieć o SARS-Cov-2

W Europie z dnia na dzień przybywa nowych zachorowań na koronawirusa. Zapoznaj się podstawowymi środkami ochronnymi przeciwko koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy i kto jest najbardziej narażony?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

ZALECENIA

Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.

Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.

Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.

Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj. Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

Czy maseczki chronią przed wirusem?

Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2

Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.

Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.

Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów.

Aktualne dane dotyczące zachorowań na SARS-Cov-2

(fot. Gerd Altmann z Pixabay)

Zobacz również

15 komentarzy

 1. Ha.. śmiertelność 2-3% czyli mniejsze niż zwykłej grypy… Mieliśmy inne SARS’e AH1N1, BSE i inne świńskie i ptasie grypy za rok nikt nie będzie pamiętał o CoV-2…!
  Czemu ma służyć ta światowa panika…?!?!
  – wzrost sprzedaży medykamentów i maseczek
  – przyhamowanie chińskiej gospodarki
  – wzrost oglądalności wiadomości i zysku z reklam
  -…
  macie jeszcze jakieś pomysły…?

  • Pieprzysz, kolego….

   • ooo, zaiste mocne argumenty dużo wnoszące do dyskusji…

   • po czesci ma racje. codziennie na zwykla grype umiera kilkaset osob. mimo szczepien. nikt nie oglasza kwarantanny i nie robi halo.po prostu wirus jest stary i niemedialny.nowy wirus to wizja katastrofy i zdziesiatkowania ludnosci.jest nieznany i nie ma szczepionki.ludzie zwyczajnie panikują i nie zachowuja sie racjonalnie.

    • CoV-2 należy do wirusów z grupy SARS (”severe acute respiratory syndrome”, czyli „zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej”… tak jak wiele szczepów wirusów grypy
     „zwykła grypa” też nie jest zwykła… bo szczepy wirusów cały czas mutują, ewoluują i pojawiają się nowe bardziej niebezpieczne… Dlatego nie ma ani leku na grypę ani skutecznej szczepionki…
     Jedna osoba przejdzie lekko a inna ciężko a czasami w wyniku POWIKŁAŃ jest zgon..!!!
     I tak będzie z SARS- CoV-2 i panika nic nie zmieni…!!! Rządy wydadzą miliardy na szukanie szczepionki której nie znajdą… a za rok nikt nie bezie pamiętał o demonie „KORONAWIRUSIE”.
     Pamiętacie panikę z A/H1N1 jak Kopacz nie kupiła szczepionek… prawie ją zlinczowali… Wiele krajów wydało miliony euro na te szczepionki i zanim je zastosowano problem zniknął….

     • newsweek.pl/polska/ewa-kopacz-nie-bedzie-szczepionek-na-ah1n1-az-nie-uznam-ze-sa-bezpieczne/249qq03
      wrzućcie sobie do przeglądarki bo linków nie można zamieszczać

  • Śmiertelność grypy sezonowej to 0,01 do 0,5 % a to robi różnice.

 2. Jak to łatwo ludźmi manipulować jeden wirus żeby wychamować gospodarkę Chin.

 3. Dziennie więcej ludzi ginie w wypadkach samochodowych niż na ten wirus zakazać jazdy samochodem na całym świecie.

 4. A wszystko po to żeby mafia farmaceutyczna zarobiła miliardy.

 5. Tiaa… jeszcze się płaskoziemcy, antyszczepionkowcy, masoni, iluminaci, wyznawcy eksperta od lewoskrętnej E300 obywatela Ziemby – i inni wszelkiej maści specjaliści od teorii spiskowych nie wypowiedzieli…

  Aaaa… no i Franio, spec od całej reszty…

  Czekamy… 😛

 6. As masz rację .

 7. Rację ma Ad i Pl

 8. wmoim szpitalu w stolicy gdzie pracuje, juz potwierdzili korone, pacjent jest zamkniety na sali i czeka na ludzi z sanepidu, jest pod obserwacja,
  dr.Pavuloun w pewnym sensie ma racje lecz to ze wirus juz jest w powietrxzu to kazdy juz wie, 0uj z ta cala kasa na lekarstwa, poprzez wprowadzenie stanu wyjatkowego z wzgld. na grype beda nas wszystkich miec pod kontrola, odpadki pojda do „smieci” a reszta bedzie pracowac pracowac i jeszcze raz pracowac.
  a pozniej bedzie III tajemnica fatimska .
  powodzenia, i pokoj z wami

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8342zł 0.52%
  • GBP 5.2727zł 0.6%
  • EUR 4.5627zł 0.66%
  • CHF 4.1473zł 0.61%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja