Wzmocniony zostanie kolejny odcinek wałów wiślanych

W ostatnich latach wzmocniono blisko 14 km obwałowań wiślanych w naszym regionie. Prace prowadzono tam, gdzie wały były w najgorszym stanie, głównie w Dolinach Opolskiej i Świeciechowskiej. Niebawem ruszą koło Stężycy.

Niebawem rozpoczną się prace związane z modernizacją kolejnych wałów przeciwpowodziowych wzdłuż Wisły. Tym razem chodzi o ok. 1,2 km obwałowań w gminie Stężyca. Celem inwestycji jest zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego mieszkańców, ich mienia oraz przyrody. Przed laty wzmocniono wały od mostu w Dęblinie do Stężycy, teraz prace ruszą na dalszym odcinku, w Dolinie Stężyckiej.

Przygotowanie placu budowy w Stężycy rozpoczęto w ubiegłym roku. Niedawno został rozstrzygnięty przetarg i lada dzień powinna zostać podpisana umowa z wykonawcą. Obiekt zostanie wykonany w technologii bliźniaczej do modernizacji wykonanej w latach poprzednich. Docelowo planowana jest rozbudowa wału na długości 5,5 km polegająca na wzmocnieniu konstrukcji istniejącego korpusu, przebudowie i dostosowaniu jego parametrów do aktualnie obowiązujących norm i przepisów, uszczelnieniu nasypu ziemnego i podłoża gruntowego.

– Będzie to inwestycja polegająca na modernizacji istniejących wałów. Wały są w stanie należytym i ochronią w razie powodzi. Chcemy jednak, aby spełniały wszelkie standardy, aby były zrobione według najnowszej technologii – wyjaśnia prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca.

Rozpoczynające się prace zostaną w całości sfinansowane ze środków PGW Wody Polskie. Koszt realizacji inwestycji to 5,2 mln zł.

(fot. UW)

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia