Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wytyczne Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego na Wielki Tydzień. Nie będzie można ucałować krzyża

W związku z panującymi obostrzeniami sanitarnymi Arcybiskup Metropolita Lubelski przedstawił wytyczne dla kapłanów i wiernych na Wielki Tydzień. Nie będzie całowania krzyża oraz obrzędu obmywania nóg.

– W trosce o życie i zdrowie wiernych uczestniczących w życiu Kościoła, nawiązując do apelu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, proszę wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach – apeluje Stanisław Budzik Arcybiskup Metropolita Lubelski.

Jednocześnie arcybiskup zwraca uwagę, aby kapłani umożliwili wiernym dostęp do sakramentu pokuty i pojednania w Wielkim Tygodniu. Zaznacza również, że w trakcie liturgii Triduum Paschalnego należy zachować przepisy liturgiczne, uwzględniając następujące modyfikacje: w Mszy Wieczerzy Pańskiej należy pominąć obrzęd obmycia nóg, zaś podczas liturgii Męki Pańskiej i Adoracji Krzyża przewodniczący ma oddać cześć Krzyżowi przez pocałunek, zaś wierni mają przejść procesjonalnie przed Krzyżem i oddać mu cześć przez przyklęknięcie lub skłon.

Jest również informacja dotycząca tego, jak ma wyglądać błogosławieństwa pokarmów w Wielką Sobotę. Metropolita wskazuje, że można zorganizować je w kościele lub poza kościołem, z zachowaniem ścisłych norm sanitarnych.

– W Niedzielę Wielkanocną i w Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy można umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej poza Mszą Świętą. Osoby niemogące uczestniczyć w celebracjach zachęcajmy, aby łączyły się duchowo z liturgią Wielkiego Tygodnia przez modlitwę domową i transmisje medialne – przekazuje Arcybiskup Metropolita Lubelski.

(fot. pixabay.com)

36 komentarzy

 1. Przecież to Jezus. Wszechmogący Wszechpotężny Pan, który jest stworzycielem Nieba i Ziemi.
  Dlaczego niby miałby narazić wiernych, którzy wierzą w niego i pokładają w nim nadzieję zmartwychwstania na zarazę COVID.
  Już jeden z Ksieciuniów powiedział publicznie, że w kościołach wirusa nie ma. Bo jak twierdzi Bóg go wypędził przepędził.

  Halo, co z tą Polską ?
  Halo…

 2. Fuj ,całują krzyże po kimś a potem zdziwienie że mają kurzajki albo inne zmiany skórne o hpv ,opryszkach nie wspomnę .. brrrr .

 3. czas start na komentarze wszystkich innowierców – ateistów i niewierzących przecież to temat głownie dla Was kochani – dobrze że macie tyle do powiedzenia wszak to Wielki Tydzień – w chrześcijaństwie uroczysty czas upamiętniający ostatnie dni Chrystusa, przygotowujący do największego święta chrześcijan, Zmartwychwstania Pańskiego. Wesołych Świąt !

  • Przestań marudzić! Jako przykładna katoliczka na jaką pozujesz,masz czas na takie głupoty jak internet w „Wielgim Tygodniu”?

  • ja jestem wierzący ale nie praktykuję…
   nie potrzebuję bałwochwalstwa i całowania kawałka drewna ani wysokopłatnego pośrednika z Bogiem… gdyż mam z nim dobry kontakt w domu, pracy, w lesie na spacerze wszędzie!

   • Nie istnieje cos takiego jak „wierzacy ale nie praktykujacy” to relikt komuny. W cos tam pewnie wierzysz ale z wiara katolicka ma to niewiele wspolnego.

    • „FROM” dlaczego uważasz, że aby być chrześcijaninem należy spełnić wszystkie wymysły zwykłych ludzi, którzy zrobili karierę w kościele katolickim?
     Przecież wiara nie oznacza wspierania cwaniaków, którzy na tym od wieków robią interes dużo większy niż często wyszydzani z tego powodu nasi „starsi bracia w wierze”.
     Powiadasz relikt komuny…
     Czy to komuna na przestrzeni wieków doprowadziła do tylu „rozłamów” w chrześcijaństwie?
     I jeśli nawet tak było (:)) to dlaczego twój kościół ma być najważniejszy?

    • widzę że udało ci się przeczytać tylko pierwszą linijkę…
     to już duży sukces ale szkoda że nie zrozumiałeś…

   • czyli nie jesteś wierzący. Bo nie wiesz w co wierzysz. „Kto spożywa ciało moje i pije krew moją ma życie ze mną” Ty nie masz tego a więc klęska. Ale możesz się nawrócić.

    • Czytanie ze zrozumieniem

     Nie jest nigdzie napisane ile razy to trzeba zrobić. A raczej większość była u pierwszej komunii więc warunek spełniony.

 4. A kto będzie liczył wiernych w mniejszych miejscowościach, na wioskach ? Nikt. Bo liczy się aby hajs. Wg ogłoszeń parafialnych, ksiądz proboszcz zaprasza wszystkich na procesie…

  • Ela zaprasza wszystkich wiernych na procesie – nikt nikogo nie zmusza do udziału w procesji do przekazywania datków na tacę – to tak samo jak z Biedronka też zaprasza wszystkich na promocje – ale idzie tylko zainteresowany – ten co ma w głowie więcej niż tylko kupę g…a !

   • „na promocję idzie tylko … ten co ma w głowie więcej niż kupę g…a”…..
    aaaaaaaaaaaaaaaaaaahahhahhahahhahah
    a nie trzeba mieć doktoratu z promocji….. aaaaaaaaaaaaaahahhahahhahhaha

   • Nie wiem na jakim procesie Ela zapraszała wiernych i na co ich zapraszała.
    Ale skoro twierdzisz, że udział w promocji Biedronki biorą ci, którzy mają w głowie coś więcej niż tylko „kupę g…a”, to co sugerujesz porównując ich do uczestników procesji?

    • nadzieja jak zwykle dostarcza rozrywki na forach…
     dobrze że jesteś bo jest się z kogo pośmiać…

    • Słownik zmienił mi wyraz z procesji na proces ale jak się nie ma mózgu to faktycznie ciężko się domyslec. Nie pozdrawiam

   • w.nadzieja – udał ci się ten komentarz 🙂
    Wiedziałem, że jesteś głąbem ale nie sądziłem, że aż takim ! 🙂

    • Znaczy się że macie trochę więcej w swoich sfrustrowanych i zakompleksionych głowach – jak potraficie już pojąć że to wolna wola osób uczestniczących w wybranych w tym przypadku obrzędach religijnych – czy wolnych osób np. Waszych żon matek babek tłuczących się o torebkę czy inne g….w w Lidlu czy Biedrze na promocji od rana !

   • Jasne…. A tydzień później usłyszymy jacy to my grzeszni

 5. A chociaż maczać ręce w kowidziance będzie można? Bo jeśli nie, to wszystkie pogańskie obrzędy biorą w łeb… 🙁

 6. komu przeszkadza wiara niech sie wypisze z koscioła, nie bierze slubu koscielnego, nie posyła dzieci do chrztu, bierzmowanaia , komuni, … ale wiekszość co tu kłapie jaki to kościól zły i Bóg zły to tchórze którzy boją sie konsekwencji takiego kroku, bo wiedzą że tylko chrześcijaństwo gwarantuje im wolność wyboru ,myśli i toleruje takie zachowanie , wiec tylko bezradnie ujadają , w kraju muzułmańskim bali by się ze im zetną łeb i siedzieli by cichutko

  • Świetnie, wypisz jeszcze kościół z życia publicznego, polityki. A wpisz go za to pod system wymiaru sprawiedliwości. Pedofile i złodzieje.

  • Boga nie ma. Ludzie wierzą w czary Guślarza z Nazaretu. To obca religia, która infekuje jak wirus. Podatni na nią głównie podatni na manipulacje słabi i głupcy.

 7. Kleche w d.pe można będzie Wam ucałować. Tak się wirus nie przeniesie.

 8. Kler promuje nienawiść z ambony!