Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wyrobisko po dawnej kopalni ma zyskać drugie życie. Chcą stworzyć kąpielisko i park dinozaurów (wizualizacje)

Bardzo ciekawie przedstawia się koncepcja zagospodarowania wyrobiska, które pozostało po kopalni margla przy dawnej cementowni. Urzędnicy chcą stworzyć tam miejsce będące nie tylko atrakcją dla mieszkańców, lecz przyciągające turystów z innych stron województwa, a nawet kraju.

Przed kilkoma laty w Cementowni Rejowiec wygaszony został ostatni piec. Po mającym blisko sto lat zakładzie pozostały obecnie ruiny budynków oraz ogromne wyrobisko margla, z którego produkowano cement. Z uwagi, że wraz z zakończeniem produkcji wyłączone zostały też pompy, z roku na rok wypełnia się ono wodą. Tym samym powstaje jeden z większych zbiorników wodnych w okolicy. I w tym potencjał zauważyła gmina Rejowiec Fabryczny.

Prace nad koncepcją rewitalizacji wyrobiska prowadzone są od dłuższego czasu. Mowa o blisko 40 ha terenu pokopalnianego od strony osiedla Centrum, którego to gmina jest właścicielem. Urzędnicy chcą stworzyć tam miejsce będące nie tylko atrakcją dla mieszkańców, lecz przyciągające turystów z innych stron województwa, a nawet kraju. Teraz przyszedł czas na zaprezentowanie efektu prac.

– Wizualizacja projektowa zawiera propozycje zagospodarowania wyrobiska. Dokument zawiera wyróżnione cztery strefy do przygotowania programów operacyjnych: tradycję, edukację ekologiczną, technologię, czyli źródła OZE oraz strefę rekreacji z dinoparkiem i ścieżkami spacerowymi – wskazuje burmistrz Rejowca Stanisław Bodys.

Trzeba zaznaczyć, iż koncepcja jest wyjątkowo atrakcyjna. Obejmuje stworzenie kąpieliska, licznych pomostów i kładek, chodników, ścieżek rowerowych, placów zabaw oraz miejsc rekreacji. Do tego dochodzi sporo zieleni i duża farma fotowoltaiczna. Uzyskana z niej energia ma trafiać nie tylko na potrzeby obiektu, lecz również zasilać miejskie budynki.

Opracowano również wizualizację koncepcji rewitalizacji terenu przy ul. Złotej, czyli cieku wodnego od źródełka św. Jana Nepomucena. Jest to pomysł na miejsce dla rekreacji rodzinnej i realizacji idei slow live, czyli przyjaznej przestrzeni w otoczeniu przyrody.

Teraz, dzięki posiadanej koncepcji, miasto będzie mogło starać się o środki na realizację planowanej inwestycji. W tym przypadku, jak wyjaśnia burmistrz Stanisław Bodys, mowa o unijnym dofinansowaniu z programów dedykowanych na zagospodarowanie terenów poprzemysłowych.

12 komentarzy

 1. Babcia Ela - działkowiczka (!)

  Chcą stworzyć kąpielisko i park dinozaurów, a mają już chętnych do finansowania tego światłego pomysłu, czy dopiero wyciągną łapki po dotacjie ?

 2. Taaa… pomysł jest dobry, żeby ino jeszcze drukarki do pieniędzy były łatwiej dostępne w handlu.

  • Dobrodziej frasobliwy

   Oj tam, oj tam… znajdą sponsorów, postawią im kilka bankomatów i będą mogi swoje pomysły wcielać w życie.

 3. Niemcy sobie zrobią

 4. Park dinozaurów?Przecież wyginęły bo ludzie ich wybili przy pomocy kamieni.

  • Oj tam, oj tam… pewien Żyd ponoć niedawno zmartwuchwstał, to może wskrzesi i kilka dinozaurów

 5. W sumie dobrze.

 6. Chełmski pisowiec niech lepiej zobaczy jak wygląda droga wylotowa na Włodawę. Rowerem górskim ciężko przejechać.

 7. Przd wyborami to i gwiazdkę z nieba obiecają 😀

 8. Mam nadzieję że dla zboczonych lewaków będzie wstęp wzbroniony.

 9. Nigdy w życiu już nie zagłosuję na lewicę i PO tylko PiS jedyna słuszna partia polityczna.

 10. obserwator rakiet bezpartyjny

  Tylko Konfederacja.

Dodaj komentarz